ویتامین ها و مکمل ها

قرص ال آرژنین چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

ال آرژنین چیست

مکمل‌های غذایی خلاف آن چه که اکثر مردم فکر می‌کنند، نه می‌توانند مصرف‌کننده‌ی خود را درمان کنند، نه در پیشگیری از هیچ بیماری و عارضه‌ای مؤثر هستند. ما هر چه قدر هم سعی کنیم غذاهای سالم و مقوی تهیه کنیم و بخوریم، نمی‌توانیم همه‌ی نیاز خود به ویتامین‌ها و مواد مغذی را تمام و کمال برطرف کنیم. به همین دلیل از مکمل‌ های غذایی استفاده می‌کنیم تا این کمبودها جبران شوند.

اما بحث درباره‌ی مکمل های بدنسازی متفاوت است. وقتی بدنسازی یا فعالیت شدید ورزشی شروع کنید، بدن به انرژی و امکاناتی نیاز دارد تا به هدف مورد نظر شما برسد. کاربرد این مکمل‌ها این است که امکانات لازم برای رسیدن به این اهداف را برای بدن شما فراهم کنند و به بدن کمک کنند در مسیری درست و سالم به مقصد برسد.

مکمل‌ های بدنسازی و ورزشی زیادی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها قابل خرید و مصرف است. پروتئین وی، کراتین، کافئین، گلوتامین و ال آرژنین بخشی از معروف‌ترین این مکمل‌‌ها هستند. اما مقاله‌ی حاضر از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو، به ال آرژنین خواهد پرداخت. دانستن این که ال آرژنین چیست، چه کاربردی دارد، موارد مصرف و عوارض احتمالی آن چیست و پاسخ سؤالات بسیار دیگر درباره‌ی این مکمل، پیش از شروع مصرف آن ضروری است.

قرص ال آرژنین چیست؟

ال آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری است. نیمه ضروری به این معنی است که ال آرژانتین با وجود تولید شدن در بدن ما، به اندازه‌ی نیاز ما نیست و باید از طریق منابع دیگری نیز آن را به بدن رساند.

قرص ال آرژنین چیست؟

بسیاری از غذاهایی که غنی از پروتئین هستند، میزان ال آرژنین خوبی نیز دارند. اما می‌توان این بخش از نیاز بدن را با مصرف قرص ال آرژنین هم پاسخ داد، به خصوص اگر بدنسازی می‌کنید، مشغول ورزش حرفه‌ای هستید و یا به هر دلیلی از رژیم غذایی گیاهی و فاقد منابع پروتئین حیوانی استفاده می‌کنید.

خوراکی‌هایی مثل مغزهای چرب و خشکبار و محصولات لبنی می‌توانند نیاز بدن گیاهخواران را به ال آرژنین جبران کنند. اما اگر بدانید ال آرژنین چیست، حتماً می‌دانید که درصد بیشتر و کیفیت بهتری از آن در پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت قرمز یافت می‌شود.

حرف L در جلوی کلمه‌ی آرژنین مخفف «levorotatory» است که یک اصطلاح شیمی حساب می‌شود. این اصطلاخ یعنی این که اسید آمینه با یک مولکول پروتئین (به شکل آزاد) پیوند برقرار نکرده است. این به ما کمک می‌کند تا اسیدهای آمینه را بر اساس شباهت آن‌ها به آمینو اسیدهایی که انسان در بدن خود تولید میکند، دسته‌بندی کنند.

فواید ال آرژنین

کافی است در اینترنت درباره‌ی آمینو اسیدها جست‌وجو کنید، تا ببینید چه نقش مهمی در حیات و زندگی نه فقط ما انسان‌ها، بلکه گیاهان و جانوران دارند‌. مهم‌ترین کاربرد کلی آمینو اسیدها این است که به عنوان واحد‌های سازنده‌ی پروتئین استفاده شوند. اما وقتی جزئی‌تر نگاه کنیم، هر کدام در عملکردهایی متفاوت از دیگری نقش دارند. در ادامه به شما خواهیم گفت که ال آرژنین چیست و چه فایده‌ها و مزیت‌هایی برای بدن ما دارد.

1. ال آرژنین در مدیریت بحران بیماری کمک‌تان می‌کند.

یکب از زمان‌هایی که وجود آرژنین بسیار واحب می‌شود، هنگامی است که بدن شما به دلیل شرایطی مانند عفونت و ضربه، آسیب ببیند و نیاز به آرژنین به دلیل نیازهای فیزیولوژیکی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

در همچنین شرایط، بدن شما دیگر قادر نیست نیاز شما به آرژنین را که باید از طریق منابع خارجی تأمین شود، به تنهایی برآورده کند. کاهش سطح آرژنین در طول بیماری‌های سخت یا پس از جراحی منجر به عوارض جانبی جدی از جمله اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و جریان خون می‌شود.

اما می‌توان به آسانی این کمبود را جبران و از این عوارض پیشگیری کرد. برای جلوگیری از این عوارض احتمالی، مکمل‌های آرژنین اغلب در محیط بالینی برای درمان انواع عارضه‌ها استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، آرژنین خوراکی یا IV معمولاً برای درمان عفونت‌های جدی مانند انتروکولیت نکروزان (Necrotizing enterocolitis) در نوزادان، موارد سپسیس (Septicemia)، سوختگی، بیماری‌های مزمن و زخم‌ها و همچنین در بیماران قبل و بعد از جراحی و تروما استفاده می‌شود.

2. در سلامت قلب و عروقی اثر دارد.

تحقیقات نشان می‌دهند مکمل‌های آرژنین ممکن است برای افراد دچار به برخی بیماری‌های قلبی عروقی فایده داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به درمان این بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند:

فواید ال آرژنین

– بیماری سرخ‌رگ تاجی (coronary artery disease)

– گرفتگی عروق (Clogged Arteries)

– آنژین (Angina pectoris)

مکمل‌‌های آرژنین همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی (PVD; Peripheral Vascular Disease) مزایایی داشته باشد. این بیماری زمانی عارض می‌شود که رگ‌های شما تنگ می‌شوند و جریان خون در اندام‌های شما کاهش می‌یابد.

اکثر افراد دچار به PVD در پاهای خود با این بیماری مواجه هستند. البته نباید این نکته‌ی مهم را فراموش کرد که متخصصان هشدار می‌دهند که مصرف مکمل‌های آرژنین پس از حمله‌ی قلبی ممکن است شرایط را بدتر کند. در واقع مصرف مکمل آرژنین بعد از حملات قلبی خطر مرگ را افزایش می‌دهند.

با این وجود تحقیقات بیشتری برای ارزیابی مزایا و خطرات نیاز است. بدون مشورت با پزشک معالج و تا زمانی که مشکلات ایمنی بالقوه برطرف نشده است، از مصرف مکمل های آرژنین پس از حمله قلبی خودداری کنید.

حتی اگر خود یا اعضاء نزدیک خانواده‌ی شما سابقه‌ی بیماری قلبی دارند، از پزشک خود درباره‌ی فواید و خطرات احتمالی مکمل‌های آرژنین سؤال کنید. این که پزشک‌تان شما را از مصرف قرص ال آرژنین منع کند یا شما را به آن تشویق، وابسته به سوابق سلامتی شما و نظر پزشک‌تان است.

3. قند خون شما را تنظیم می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ال-آرژنین ممکن است با بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) گلوکز و حساسیت به انسولین در افراد مبتلاء به دیابت مرتبط باشد. ال آرژنین برای تولید اکسید نیتریک لازم است.

اکسید نیتریک نقش مهمی در عملکرد سلولی و نحوه‌ی واکنش بدن شما به انسولین (هورمونی که قند خون را از خون شما به سلول‌ها منتقل می‌کند) دارد. بنابراین، افزایش دسترسی به نیتریک اکسید می‌تواند به بهبود عملکرد سلول‌هایی که انسولین ترشح می‌کنند کمک کند و به بدن شما کمک می‌کند تا قند خون را به طور مؤثرتری مصرف کند.

برخی تحقیقات نشان داده است که درمان طولانی مدت با مکمل های ال آرژنین ممکن است از دیابت در جوامع در معرض خطر جلوگیری کند. مطالعه‌ای بر روی ۱۴۴ فرد مبتلا به اختلال در تنظیم قند خون نشان داد که درمان با ۶/۴ گرم ال آرژنین در روز به مدت ۱۸ ماه، احتمال ابتلاء به دیابت را در یک دوره ۹۰ ماهه در مقایسه با گروه دارونما کاهش می‌دهد.

مصرف قرص ال آرژنین در دوران بارداری و شیردهی

مکمل ال- آرژنین در دوران بارداری معمولاً به دلایل خاصی مانند پره اکلامپسی (Pre- eclampsia) یا خطر پره اکلامپسی و محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR; Intrauterine Growth Restriction) تجویز می‌شود. شواهدی وجود دارد مبنی بر این که مکمل های ال آرژنین ممکن است نتایج بارداری و همچنین سلامت جنین و مادر را در زنان از مناطق برخوردار و محروم بهبود بخشد.

مصرف قرص ال آرژنین در دوران بارداری و شیردهی

این به آن دلیل است که در دوران بارداری، به خاطر رشد جنین و رشد جفت، نیاز بدن به ال آرژنین افزایش می‌یابد. این نیاز افزایش یافته ممکن است از طریق رژیم غذایی تأمین نشود، به خصوص در زنانی که در محیط های محروم زندگی می‌کنند و به غذاهای غنی از پروتئین دسترسی ندارند.

علاوه بر این، اگرچه افزایش تقاضا برای آرژنین در دوران بارداری می‌تواند از طریق رژیم غذایی تأمین شود، اما ممکن است تحت شرایطی خاص مکمل‌های پروتئین یا اسید آمینه‌ی منفرد ضروری باشد. این ممکن است حتی برای زنان بارداری که از رژیم‌های غذایی محدود پیروی می‌کنند یا در دوران بارداری تهوع و استفراغ شدیدی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود نتوانند نیازهای خود را از طریق دریافت رژیم غذایی برآورده کنند، هم اتفاق بیافتد.

با این حال مصرف این مکمل‌ها باید حتماً با تجویز و زیر نظر پزشک باشد. اگر باردار و علاقه‌مند به مصرف مکمل ال آرژنین هستید، با پزشک خود مشورت کنید. بر تأثیر مکمل های ال آرژنین در زنان شیرده تحقیق چندانی انجام نشده است. به همین دلیل، مهم است که از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف مکمل های ال آرژنین برای نیازهای فردی شما در دوران شیردهی ایمن و ضروری است یا خیر.

تاثیر قرص ال آرژنین در عضله سازی

در این مقاله ما پس از گفتن این که ال آرژنین چیست، درباره‌ی ۳ خاصیت مثبت آن برای سلامتی انسان گفتیم. با این حال حقیقت آن است که اکثر مردم با یک خاصیت ال آرژنین بیش از بقیه آشنا هستند و آن خاصیت چیزی نیست جز عضله سازی. اما مصرف مکمل ال آرژنین چگونه می‌تواند به عضله سازی و پرورش آن‌ها کمک کند؟

ال-آرژنین به رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کند زیرا وجود آن برای سنتز (تولید) بیشتر پروتئین‌ها ضرورت دارد. هنگامی که اندازه‌ی یک عضله افزایش می یابد، ال آرژنین سیگنالی را به سلول‌های عضلانی می‌فرستد که ترشح هورمون رشد را تشویق و به متابولیسم (سوخت و ساز) چربی کمک می‌کند.

نتیجه این است که شما صاحب یک توده‌ی عضلانی فشرده و بدون چربی می‌شوید که بدنسازان همه به دنبال آن هستند. مصرف ال آرژنین با کاهش ذخایر چربی زیر پوست و تقویت رشد عضلات، می‌تواند تناسب اندام شما را افزایش دهد و قدرتی را که برای تمرین‌های سخت بدنسازی نیاز دارید، بهبود بخشد.

اگر کنجکاوید تا بدانید مهم‌ترین تاثیر آرژنین در بدنسازی چیست که مصرف آن را ضروری‌ می‌کند، باید به نقش این مکمل در عضله سازی اشاره کنیم. مکمل ال آرژنین‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد در بدن را بیشتر می کند. این هورمون در افراد ورزشکار سبب رشد و به اصطلاح حجیم شدن ماهیچه‌ها‌ می‌شود. مصرف مکمل آرژنین در زمان استراحت‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد. یکی از دلایلی که برخی از افراد قرص ال آرژنین را برای رشد قد مصرف‌ می‌کنند، همین است. برای افزایش قد لازم است آرژنین در سن خاصی مصرف شود و برای این کار باید حتما با پزشک مشورت کنید.

تأثیر ال آرژنین بر میل جنسی

شاید برای شما هم جالب باشد اگر بدانید که ال آرژنین در کنار همه‌ی فواید خود برای سلامت، تأثیر مثبتی بر میل جنسی و عملکرد جنسی نیز دارد‌‌.

از آن جایی که ال آرژنین رگ‌های خونی را شل و منبسط می‌کند، می‌تواند به مردانی که اختلال نعوظ (ED; Erectile Dysfunction)، که به دلیل جریان خون ضعیف است، دارند، کمک کند. همچنین مصرف مکمل ال آرژنین می‌تواند اثربخشی داروهایی مانند سیلدنافیل (ویاگرا) را افزایش دهد. مصرف ال آرژنین همراه با دارو برای ED می‌تواند باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود. به همین دلیل باید در این باره احتیاط و با پزشک مشورت کرد.

از طرف دیگر زنان نیز به طور خاص گفته‌اند که مصرف مکمل ال آرژنین به آن‌ها کمک کرده تا راحت‌تر به ارگاسم (اوج لذت جنسی) برسند، میل جنسی آن‌ها را بهبود بخشیده و حساسیت آنها را افزایش داده که منجر به داشتن یک رابطه‌ی جنسی بهتر شده است.

مواد غذایی با سطح بالای ال آرژنین

از آن جایی که ما باید بخشی از نیاز بدن‌مان را به ال آرژنین از طریق خوراکی تامین کنیم، لازم است بدانیم کدام خوراکی‌ها و غذاها درصد قابل توجهی ال آرژنین دارند و سعی کنیم مصرف‌شان را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود بگنجانیم. در ادامه جدولی خواهید دید که بعضی از این مواد غذایی را به شما معرفی می‌کند و می‌گوید در چه مقدار از آن‌ها چه قدر ال آرژنین قابل دریافت است.

نام خوراکی میزان ال آرژنین وزن/ واحد
گوشت سینه‌ی بوقلمون ۱۶/۲ گرم هر عدد
گوشت گاو پخته شده ۴/۱ گرم هر ۴۵۰ گرم
کنجد ۴/۸۵ گرم هر پیمانه
گردو ۴/۵ گرم هر پیمانه
نخود پخته شده ۱/۴ گرم هر پیمانه
مغز تخمه‌ی کدو ۶/۹ گرم هر پیمانه
مغز تخمه‌ی هندوانه ۵/۲ گرم هر پیمانه
تخم مرغ ۰/۳۲ گرم هر عدد متوسط
بادام زمینی ۴/۶ گرم هر پیمانه
عدس پخته شده ۱/۳ گرم هر پیمانه
آووکادوی خرد شده ۱/۲۸ گرم هر پیمانه
بادام درختی ۳/۵۲ هر پیمانه
گوشت مرغ پخته شده ۲/۷۹ گرم هر پیمانه

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین در بدنسازی

پیش از توضیح این که چگونه باید برای بدنسازی ال آرژنین مصرف کنید، بد نیست بدانید که هیچ دوز استانداردی برای ال آرژنین وجود ندارد. با وجود آن که مصرف ۲ تا ۳۰ گرم ال آرژنین مجاز شمرده می‌شود، پیشنهاد نمی‌شود که بیش از ۳ تا ۵ گرم ال آرژنین در روز مصرف کنید.

این مقدار ال آرژنین باید حداقل ۳ بار در روز مصرف شود:

– یک مرتبه صبح و همراه با صبحانه، زیرا آمینو اسیدها وقتی با غذا مصرف می‌شوند اثر بیشتر و بهتری دارند.

– یک بار حدوداً ۳۰ دقیق قبل از شروع تمرین ورزشی

– و آخرین بار بعد از پایان تمرین.

اگر از مکمل ال آرژنین به صورت پودری استفاده می‌کنید، آن را با آب یا آب میوه‌ی مورد علاقه‌ی خود مخلوط و بلافاصله مصرف کنید.

در مقاله دیگری از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو به سؤال‌ها متداول درباره‌ی ال آرژنین پاسخ خواهیم داد و مهم‌تر از همه به شما خواهیم گفت که بهترین زمان مصرف ال آرژنین کدام است.

بهترین میزان مصرف مکمل آرژنین

همان طور که گفتیم در منابع معتبر مصرف ۲ تا ۳۰ گرم ال آرژنین بدون مانع است. اما مصرف روزانه‌ی ۳ تا ۶ گرم ال آرژنین یک توصیه‌ی معمول و عاقلانه است که اگر مشکل سلامتی خاصی نداشته باشید، می‌توانید از آن پیروی کنید. با این حال توصیه می‌شود میزان ال آرژنین مصرفی در روز از ۹ گرم تجاوز نکند. همچنین بهتر آن است که این میزان حتماً به ۳ وعده‌ی مختلف در طول روز تقسیم و مصرف شود.

عوارض قرص ال آرژنین

خوشبختانه می‌توان گفت که ال آرژنین یک ترکیب با حداقل عوارض است و عوارض احتمالی آن محدود به علائم گوارشی مانند درد شکمی و اسهال محدود می‌شود. گرچه اگر مشکل فشار خون دارید و برای کنترل آن از دارو استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد نباید از مکمل ال آرژنین استفاده کنید. همچنین اگر به تازگی یک حمله‌ی قلبی را پشت سر گذاشته‌اید، باید بدانید که مصرف مکمل ال آرژنین می‌توان. برای شما خطر مرگ ک داشته باشد. چه در این دو مورد و چه با هر مشکل سلامتی دیگری، حتماً پیش از شروع مصرف مکمل ال آرژنین با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مقدار و طریقه مصرف ال آرژنین

اگر می‌خواهید برای اولین بار مکمل ال آرژنین مصرف کنید باید بدانید که بهتر است برای چند روز اول با دوزی کمتر از آنچه در نظر دارید، مصرف را شروع کنید. همچنین با وجود آن که گفته می‌شود مصرف ۲ تا ۳۰ گرم ال آرژنین در روز اشکالی ندارد، اما دوز ۲ تا ۶ گرم یک انتخاب عاقلانه است و مصرف کردن بیش از ۹ گرم در روز هم پیشنهاد نمی‌شود.

عملکرد آرژنین در بدنسازی و تأثیرات آن

مصرف مکمل های بدنسازی ال آرژنین به دلیل ۲_۳ عملکرد در بدن، بین بدنسازان بسیار رایج و محبوب است.

– تحریک ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone)

– تحریک ترشح هورمون مردانه‌ی تستوسترون (Testosterone)

– ترشح نیتریک اکسید (NO)

این سه عملکرد مهم باعث می‌شوند میزان خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و عضلات افزوده شود، در نتیجه بدنسازان در تمرین‌های قدرتی و سخت بهتر عمل کنند. از طرفی به سوخت و ساز چربی و ساختن عضلات تازه هم کمک می‌کند، که می‌توان گفت مهم‌ترین هدف هر ورزشکار حرفه‌ای و هر بدنسازی است.

نقش آرژنین در بهبود عملکرد ورزشی

ما برای این که قادر به فعالیت ورزشی یا تمرین بدنسازی باشیم به انرژی نیاز داریم. همچنین لازم است این انرژی و مواد مغذی به ماهیچه‌های ما برسند تا بتوانیم به ورزش کردن ادامه دهیم. هر چه این دو فرایند بهتر و بیشتر انجام شوند، ما هم در تمرین ورزشی خود عملکرد بهتری داریم و به اهداف ورزشی خود ساده‌تر و سریع‌تر می‌رسیم. ال آرژنین می‌تواند هر دوی این فرایندها را بهبود بخشد که معنایی جز مؤفقیت بیشتر در ورزش، به خصوص بدنسازی، ندارد.

عوارض مصرف آرژنین در بدنسازی چیست؟

آرژنین را در دسته‌ی ترکیبات کم‌خطر دسته‌بندی می‌کنند. سردرد، تهوع، دردهای شکمی، اسهال و به طور کلی ناراحتی‌های گوارشی مهم‌ترین عوارض گزارش شده پس از مصرف بیش از حد ال آرژنین هستند.

تداخلات دارویی آرژنین با داروهای دیگر

مهم است بدانید که مکمل های ال آرژنین می‌توانند با بعضی از داروها تداخل داشته باشند. رقیق کننده های خون، از جمله آسپرین و وارفارین، دیورتیک های (ادرارآورها) خاص و  نیترو گلیسیرین که یک دارو برای نارسایی قلبی است.

آیا می‌توانید آرژنین را به طور طبیعی از مواد غذایی به دست آورید؟

خوشبختانه پاسخ این سؤال مثبت است. در بخش اول که به سؤال «ال آرژنین چیست» پاسخ دادیم گفتیم که این آمینو اسید در دسته‌ی آمینو اسیدهای نیم ضروری قرار می‌گیرد. یعنی علی رغم آن که در بدن تولید می‌شود، باید بخشی از نیاز بدن را از طریق منابع خوراکی و مکمل تامین کرد. گوشت ماهی‌هایی مانند سالمون و هادوک (روغن ماهی)، لبنیاتی مانند شیر و ماست، حبوباتی چون نخود و غلاتی از جمله برنج قهوه‌ای از این آمینو اسید غنی هستند.

چه مقدار آرژنین باید مصرف کرد؟

دوزی که در کتب و منابع معتبر پزشکی برای ال آرژنین نوشته شده بین ۲ تا ۳۰ گرم در هر روز است. گرچه مصرف مقداری حدوداً بین ۲ تا ۶ گرم کاملاً معمول و متداول است و مصرف بیش از ۹ گرم در روز نیز توصیه نمی‌شود. برای گرفتن بهترین نتایج بایستی کل دوز را به سه مرتبه مصرف در در روز تقسیم کرد.

آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟

«آرژنین چیست؟» این یکی از پرسش‌های متداول از مربیان بدنسازی است. ما در بخش اول این مقاله‌‌ی وبلاگ آنلاین دارو به طور کامل توضیح دادیم که ال آرژنین چیست. ال آرژنین نوعی آمینو اسید است که در بدن ما به طور معمول تولید می‌شود، اما مقدار تولید شده نیاز بدن ما را به طور کامل برطرف نمی‌کند. از همین رو باید آن را به صورت خوراکی از غذاهای حاوی پروتئین مانند لبنیات و گوشت قرمز دریافت کنید.

آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟

این آمینو اسید نیمه ضروری فواید زیادی برای سلامتی دارد. از جمله‌ی این فواید می‌توان به کنترل قند خون، پیشگیری از دیابت نوع ۲، تنظیم قند خون، کمک به ترشح هورمون رشد و بلند شدن قد در نوجوانان و بهبود عملکرد و میل جنسی اشاره کرد.

کار آرژنین چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

اگر بخواهیم بسیار ساده و کوتاه بگوییم که ال آرژنین چیست، باید بگوییم آرژنین یک آمینو اسید است که در بدن تبدیل به نیتریک اسید می‌شود. نیتریک اسید باعث گشاد و منبسط شدن عروق خونی می‌شود و کمک می‌کند خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و اندام‌ها بهتر و بیشتر شود.

از سوی دیگر مصرف قرص ال آرژنین می‌تواند به ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) نیز کمک کند که هم برای نوجوانان در حال رشد و هم برای بدنسازانی که خواهان عضله سازی هستند، یک ویژگی مهم و کارآمد است.

موارد مصرف قرص ال آرژنین چیست؟

حالا که می‌دانیم ال آرژنین چیست، موارد مصرف باید بدانیم در چه شرایطی کاربرد دارد. موارد مصرف قرص ال آرژنین بسته به نیاز، هدف و شرایط بسیار زیاد است. در این بخش از مقاله به چند مورد از رایج‌ترین موارد مصرف قرص ال آرژنین اشاره خواهیم کرد:

– نوجوانان در دوران بلوغ و سن رشد می‌توانند برای بلندقدتر شدن از مکمل ال آرژنین استفاده کنند.

– کسانی که مشکلات فشار خون دارند، می‌توانند از خاصیت انبساط عروق ال آرژنین بهره بگیرند و فشار خون‌شان را کنترل کنند.

– زنان و مردان هر دو می‌توانند با مصرف مکمل ال آرژنین عملکرد خود را در رابطه‌ی جنسی بهبود دهند و لذت بیشتری ببرند.

– مصرف مکمل ال آرژنین بر فعالیت نوع خاصی از سلول‌های ایمنی با نام سلول‌های T اثر مثبت می‌گذارد.

– مصرف ال آرژنین احتمالاً فعالیت بخش ضد تومور سیستم ایمنی را تحریک می‌کند.

– مصرف ال آرژنین در زنان باردار در شرایط خاصی مانند مسمومیت بارداری، بسیار کمک‌کننده است.

فراموش نکنید که با وجود این که خرید اکثر مکمل‌ها نیاز به داشتن نسخه از پزشک ندارند، اما باید پیش از تهیه و مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید.

موارد مصرف ال آرژنین برای مردان

تستوسترون هورمونی است که عمدتاً در بیضه‌ها (بخشی از دستگاه تناسلی مردانه) ساخته می‌شود. برای ایجاد و حفظ ویژگی‌های جنسی مردانه مانند موهای صورت، صدای مردانه و رشد ماهیچه‌ها وجود تستوسترون لازم است.

ال آرژنین می‌تواند بر نقش تستوسترون در هایپرتروفی عضلانی تأثیر بگذارد و سنتز (تولید) پروتئین عضلانی را تحریک کند. این فرآیند ممکن است با آسان کردن تعامل بین تستوسترون و گیرنده آندروژن، مانند عضله‌ی اسکلتی و عضله‌ی قلبی، واسطه شود.

موارد مصرف قرص ال آرژنین برای زنان

تقریباً می‌توان گفت که مصرف مکمل ال آرژنین تمام فوایدی را که به مردان می‌رساند، به زنان نیز خواهد رساند. دختران نوجوان می‌توانند با مصرف مکمل ال آرژنین ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) را تحریک و قدشان را بلندتر کنند.

زنان بدنساز می‌توانند با مصرف پودر یا قرص ال آرژنین عملکرد بهتری در تمرین‌ها داشته باشند و عضلات خود را درست مانند مردان بدنساز پرورش دهند. زنانی که با عدم تعادل سطح قند خون درگیر هستند یا در معرض ابتلاء به دیابت نوع ۲ قرار دارند می‌توانند با مکمل ال آرژنین قند خون را تنظیم و از ابتلاء به بیماری پیشگیری کنند.

همچنین زنان باردار نیز می‌توانند نیاز اضافه‌ی بدن خود را به ال آرژنین علاوه بر خوراکی‌های غنی با مصرف مکمل ال آرژنین هم جبران کنند. درباره‌ی دوز توصیه شده‌ی ال آرژنین به خانم‌ها نیز توصیه‌ها همان توصیه‌هایی است که به آقایان گفته می‌شود. یعنی با دوز کمتر شروع کنند، دوز مصرفی را به ۳ وعده تقسیم کنند و از مصرف کردن بیش از ۹ گرم ال آرژنین در روز نیز دوری بجویند.

عملکرد آرژنین در بدنسازی و تأثیرات آن

مصرف مکمل های بدنسازی ال آرژنین به دلیل ۲_۳ عملکرد در بدن، بین بدنسازان بسیار رایج و محبوب است.

– تحریک ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone)

– تحریک ترشح هورمون مردانه‌ی تستوسترون (Testosterone)

– ترشح نیتریک اکسید (NO)

این سه عملکرد مهم باعث می‌شوند میزان خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و عضلات افزوده شود، در نتیجه بدنسازان در تمرین‌های قدرتی و سخت بهتر عمل کنند. از طرفی به سوخت و ساز چربی و ساختن عضلات تازه هم کمک می‌کند، که می‌توان گفت مهم‌ترین هدف هر ورزشکار حرفه‌ای و هر بدنسازی است.

نقش آرژنین در بهبود عملکرد ورزشی

ما برای این که قادر به فعالیت ورزشی یا تمرین بدنسازی باشیم به انرژی نیاز داریم. همچنین لازم است این انرژی و مواد مغذی به ماهیچه‌های ما برسند تا بتوانیم به ورزش کردن ادامه دهیم. هر چه این دو فرایند بهتر و بیشتر انجام شوند، ما هم در تمرین ورزشی خود عملکرد بهتری داریم و به اهداف ورزشی خود ساده‌تر و سریع‌تر می‌رسیم. ال آرژنین می‌تواند هر دوی این فرایندها را بهبود بخشد که معنایی جز مؤفقیت بیشتر در ورزش، به خصوص بدنسازی، ندارد.

عوارض مصرف آرژنین در بدنسازی چیست؟

آرژنین را در دسته‌ی ترکیبات کم‌خطر دسته‌بندی می‌کنند. سردرد، تهوع، دردهای شکمی، اسهال و به طور کلی ناراحتی‌های گوارشی مهم‌ترین عوارض گزارش شده پس از مصرف بیش از حد ال آرژنین هستند.

تداخلات دارویی آرژنین با داروهای دیگر

مهم است بدانید که مکمل های ال آرژنین می‌توانند با بعضی از داروها تداخل داشته باشند. رقیق کننده های خون، از جمله آسپرین و وارفارین، دیورتیک های (ادرارآورها) خاص و  نیترو گلیسیرین که یک دارو برای نارسایی قلبی است.

آیا می‌توانید آرژنین را به طور طبیعی از مواد غذایی به دست آورید؟

خوشبختانه پاسخ این سؤال مثبت است. در بخش اول که به سؤال «ال آرژنین چیست» پاسخ دادیم گفتیم که این آمینو اسید در دسته‌ی آمینو اسیدهای نیم ضروری قرار می‌گیرد. یعنی علی رغم آن که در بدن تولید می‌شود، باید بخشی از نیاز بدن را از طریق منابع خوراکی و مکمل تامین کرد.

آیا می‌توانید آرژنین را به طور طبیعی از مواد غذایی به دست آورید؟

گوشت ماهی‌هایی مانند سالمون و هادوک (روغن ماهی)، لبنیاتی مانند شیر و ماست، حبوباتی چون نخود و غلاتی از جمله برنج قهوه‌ای از این آمینو اسید غنی هستند.

چه مقدار آرژنین باید مصرف کرد؟

دوزی که در کتب و منابع معتبر پزشکی برای ال آرژنین نوشته شده بین ۲ تا ۳۰ گرم در هر روز است. گرچه مصرف مقداری حدوداً بین ۲ تا ۶ گرم کاملاً معمول و متداول است و مصرف بیش از ۹ گرم در روز نیز توصیه نمی‌شود. برای گرفتن بهترین نتایج بایستی کل دوز را به سه مرتبه مصرف در در روز تقسیم کرد.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره نادیا غفاری

زنی معمولی به شکلی بسیار غیرمعمولی. نوشتن برای من عادتی جنون‌آمیز است. من حتی وقتی نمی‌نویسم، در حال نوشتن‌ام. اما اینجا می‌نویسم تا از شما و با شما یاد بگیرم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید