ویتامین ها و مکمل ها

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی + میزان مصرف

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

خداوند زیبا است و ما را زیبا آفریده و میل به زیبایی و تناسب را در وجود ما قرار داده است. تناسب اندام همواره جزء مهم‌ترین معیارهای زیبایی حساب می‌شده است و امروزه نیز جز این نیست. میل به کاهش وزن و رسیدن به اندامی متناسب این روزها در کمتر کسی پیدا نمی‌شود. بعید است کسی نداند که اگر تناسب اندام می‌خواهد باید به فعالیت فیزیکی روزانه‌اش اضافه کند، برنامه‌ای منظم برای ورزش داشته باشد و غذاها و عادت‌های سالم را جایگزین غذای پرکالری کم‌ارزش و بدخوری و درهم‌خوری کند.

این به معنای آن است که نمی‌توان ره صد ساله را یک شبه پیمود. اما شاید بتوان با روش و تمهیدی بدون خطر و اصولی راه رسیدن به وزن متعادل و اندام مناسب را کوتاه کرد. مکمل های بدنسازی و ورزشی اگر استاندارد باشند، طبق تجویز و زیر نظر پزشک و توصیه‌های مربی ورزشی مصرف شوند، می‌توانند مسیر شما را کوتاه‌تر و طی کردن آن را ساده‌تر کنند.

ال آرژنین یکی از مکمل‌هایی است که اکثر ورزشکاران حرفه‌ای و بدنسازان با آن آشنا هستند و بسیاری از آن‌ها تجربه‌ی استفاده از ال آرژنین را هم دارند. اگرچه تهیه کردن یک مکمل ال آرژنین مناسب و استاندارد از فروشگاهی معتبر ضروری است، اما بهترین مکمل هم اگر منظم، با روش صحیح و در زمان درست مصرف نشود، اثری که باید و شاید را نخواهد داشت. در این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو به سؤال‌ها متداول درباره‌ی ال آرژنین پاسخ خواهیم داد و مهم‌تر از همه به شما خواهیم گفت که بهترین زمان مصرف ال آرژنین کدام است.

ال آرژنین چیست؟

پروتئین عامل پرشمار فرآیند در بدن ما انسان‌ها است. برای پروتئین ساختن، به واحدهای سازنده‌‌ای به نام آمینو اسید نیاز داریم. ال آرژنین نیز یکی از همین آمینو اسیدها است. ال آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری به حساب می‌آید، یعنی بدن ما توان ساخت ال آرژنین را دارد، اما باید آن را از منابع غذایی نیز دریافت کند. گوشت ارگان‌های گوسفند مانند کلیه و کبد، تخم مرغ، جلبک اسپیرولینا، بادام، نارگیل، نخود، مغز تخمه‌ی هندوانه، بادام و بادام زمینی جزء غذاهایی هستند که درصد قابل توجهی از آل آرژنین در خود دارند.

ال آرژنین عامل آزاد شدن نیتریک اسید در خون است. نیتریک اسید رگ‌ها را گشادتر می‌کند. تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ میلادی تأیید کرده است که این اثر ال آرژنین بر بعضی از اختلالات گردش خون اثر مثبت دارد.

فواید قرص ال آرژنین در بدنسازی

ال آرژنین به رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کند زیرا وجود آن برای سنتز (تولید) بیشتر پروتئین‌ها ضروری و واجب است. هنگامی که اندازه‌ی یک عضله افزایش می‌یابد، ال آرژنین سیگنالی را به سلول‌های عضلانی می‌فرستد که ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) را تشویق می‌کند و به متابولیسم (سوخت و ساز) چربی کمک می‌کند.

ال آرژنین همچنین باعث افزایش سطح هورمون تستوسترون در بدن می‌شود. تستوسترون مسئول افزایش توده‌ی عضلانی است و نقش مهمی در کنترل وزن و افزایش انرژی بدنسازان دارد. طبق مطالعات انجام شده، برای مردانی که سطح تستوسترون خون پایینی دارند، درمان می‌تواند توده‌ی چربی را کاهش دهد و اندازه و قدرت عضلانی آنان را نیز افزایش دهد.

مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی

همان قدر که بهترین زمان مصرف ال آرژنین اهمیت دارد، این که چه دوزی از آن مصرف شود نیز بسیار مهم است. اولین و بهترین راه برای دانستن این مقدار برای هر شخصی مشورت با پزشک معالج و مربی بدنسازی است. با این حال می‌توان از توصیه‌های عمومی هم پیروی کرد.

هیچ دوز استانداردی برای مصرف ال آرژنین در ورزش بدنسازی وجود ندارد، اما محدوده‌ی ۲ تا ۳۰ گرم در روز در میان اکثر متخصصان مورد توافق است. با این حال، عاقلانه این است که برای کاهش بروز عوارض جانبی مصرف بیش از حد و ناگهانی ال آرژنین، مانند حالت تهوع، اسهال و ضعف، از مصرف دوز کم‌تری بین ۳ تا ۵ گرم در روز، قبل و بعد از تمرین شروع کنید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

اگر می‌خواهید از یک مکمل بدنسازی و ورزشی بهترین و بیشترین نتایج ممکن را بگیرید، باید آن را در بهترین زمان مخصوص به خودش مصرف کنید. همان طور که پیش از این گفتیم، تقسیم کردن دوز روزانه‌ی ال آرژنین در وعده‌های مختلف، هوشمندانه است. با این اوصاف بهترین زمان مصرف ال آرژنین یک بار صبح، یک بار قبل از شروع تمرین و یک بار بعد از پایان آن است. توصیه‌ی دقیق‌تر این که نیم ساعت پیش از شروع تمرین ال آرژنین را مصرف کنید. همچنین باید بدانید که آمینو اسیدها معمولاً زمانی بیشترین جذب ممکن را دارند، که آن‌ها را بین وعده‌های غذایی خود مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین چه زمانی است؟

مصرف ال آرژنین در بعد از ظهر نیز فکر بدی نیست. اما نباید اجازه بدهید این زمان به خواب شب نزدیک شود. به این ترتیب هم انرژی خوبی برای این بخش از روز خواهید داشت و هم با نزدیک شدن به پایان روز و هنگام خواب اثر ال آرژنین کم می‌شود و مشکلی در خواب شیرین شما ایجاد نخواهد شد.

مصرف مکمل ال آرژنین قبل از خواب

شاید جالب باشد که بدانید ال آرژنین علاوه بر تمام مزیت‌هایی که برای ورزشکاران و بدنسازان دارد، می‌تواند اثرات مثبتی در درمان بی‌خوابی هم داشته باشد. بعضی از افراد ال آرژنین را با همین مقصود ۳۰ دقیقه پیش از خوابیدن مصرف می‌کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد در ۴ ساعت اولیه‌ی خواب _که ثبت شده است_ وقتی ال آرژنین مصرف شده باشد، بیماری‌های گاه و بی‌گاه به مراتب کمتر می‌شوند. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که وقتی ال آرژنین در زمانی دور از زمان تمرین، مثلاً شب، مصرف می‌شود، اثرات آن بر روی ترشح هورمون رشد پررنگ‌تر می‌شوند. البته اگر شما هم با بی‌خوابی درگیر هستید، شاید بهتر باشد قبل از مصرف ال آرژنین با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ال آرژنین در روزهای استراحت هم باید مصرف شود؟

در بخش‌های قبلی این مقاله به طور مفصل توضیح دادیم که بهترین زمان مصرف ال آرژنین چه زمان است و چه خواص و ویژگی‌هایی برای بدنسازان دارد. خاصیت تحریک ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) یکی از خواص مهم و اصلی این آمینو اسید است.

خوب است بدانید که ورزش به تنهایی باعث افزایش ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصدی هورمون رشد در خون می‌شود، در حالی که مصرف کردن مکمل  ال آرژنین آن را در هنگام استراحت نیز ۱۰۰ درصد افزایش می‌دهد. نکته مهمی که باید به آن دقت کرد این است که مصرف ال آرژنین همراه با ورزش تنها به ۲۰۰ درصد افزایش هورمون رشد منجر می‌شود. با این اوصاف استفاده از ال آرژنین در طول دوره استراحت برای تأثیر بهتر نیز منطقی است.

تا چه مدت از ال آرژنین استفاده کنیم؟

تا امروز تحقیقات متعددی بر روی ال آرژنین انجام شده است. نتایج این تحقیقات می‌گویند که مصرف ال آرژنین برای طولانی مدت تقریباً بدون خطر است. اگرچه ممکن است عوارض محدود و جزئی مانند مشکلات گوارشی و اسهال در پی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است با پزشک معالج خود درباره‌ی بهترین زمان مصرف ال آرژنین و زمان قطع مصرف آن مشورت کنید و در این موارد خودسرانه عمل نکنید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی کی است؟

محققان توصیه می‌کنند اگر قصد شروع مصرف مکمل ال آرژنین را دارید،  از دوزهای کمتر از حداکثر دوز مجاز شروع کنید. به علاوه بهتر است برای آن که نتایج بهتری ببینید، دوز ال آرژنین مصرفی خود را به ۲ تا ۳ وعده تقسیم کنید. بهترین زمان مصرف ال آرژنین برای این ۳ وعده به این ترتیب است؛ وعده‌ی اول صبح و همراه با صبحانه، وعده‌ی دوم حدوداً نیم ساعت پیش از آن که تمرین را شروع کنید و آخرین وعده پس از آن که تمرین را به پایان رساندید.

چه مدت زمانی باید از مکمل آرژنین استفاده کرد؟

اثر مکمل های بدنسازی بر روی بدن هر یکی از ما با وجود عوامل زمینه‌ای پیدا و پنهان و متفاوت از یکدیگر، مانند هم نیست. به همین دلیل نمی‌توان نسخه‌ای برای همه پیچید که بدانند چه زمان باید مصرف مکمل ال آرژنین را متوقف کرد. در این باره صلاح بر این است که با پزشک معالج خود مشورت و بر اساس توصیه‌ی او عمل کنید. با این حال دانستن این نکات ضرری ندارد.

به طور کلی مکمل ال آرژنین یک ترکیب بدون خطر است. در محیط‌های تحقیقی پس از مصرف مکمل ال آرژنین برای مدت طولانی معمولا عارضه‌ی خاصی مشاهده نشده است و عوارض مشاهده شده جزئی و در علائم گوارشی مانند اسهال بوده‌اند. به همین دلیل احتمالاً اکثر افراد تا زمانی که احساس نیاز داشته باشند، می‌توانند بدون نگرانی از مکمل ال آرژنین استفاده کنند.

زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی (قرص و پودری)

اگر از مکمل ال آرژنین به صورت پودری استفاده می‌کنید، باید بدانید که می‌توانید آن را با آب یا آب هر میوه‌ای که میل دارید مخلوط و سپس نوش جان کنید.

در زمان شروع مصرف مکمل ال آرژنین بهتر است با مقداری کمتر از حداکثر دوز توصیه شده شروع کنید. به علاوه تقسیم کردن همین مقدار چه در ابتدای مصرف و چه در ادامه‌ی آن بین ۳ وعده‌ی مختلف تقسیم شود. وعده‌ها را به ترتیب صبح همراه با صبحانه، ۳۰ دقیقه قبل از شروع به تمرین و پس از تمام کردن تمرین میل کنید. از آن جا که نیمه عمر ال آرژنین بین ۳۰ الی ۱۲۰ دقیقه است، این یک اقدام هوشمندانه برای استفاده از حداکثر مزایای آن محسوب می‌شود.

مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی

از آن جایی که دوز مجاز برای مصرف مکمل ال آرژنین بازه‌ی نسبتاً گسترده‌ای را در بر دارد و بین ۲ تا ۳۰ گرم در روز است، به نظر می‌رسد مشورت کردن با پزشک برای یافتن عدد دقیق این دوز واجب باشد. البته در اکثر منابع مصرف بیش از ۹ گرم در روز پیشنهاد نمی‌شود. اگر دوز مناسب را با نظر یک متخصص پیدا کنید، با رعایت نظم در مصرف و دانستن بهترین زمان مصرف ال آرژنین به نتیجه‌ی دلخواه خود می‌رسید.

دوز مصرفی توصیه شده و نحوه مصرف آرژنین

در منابع گوناگون توصیه شده، ال آرژنین که یک آمینو اسید نیمه ضروری برای بدن انسان است، در دوزی زیر ۱۰ گرم در روز مصرف شود. همچنین توصیه می‌شود این مقدار طی ۳ وعده‌ی مختلف به بدن برسد. شرایط مصرف هر مکملی، از جمله ال آرژنین می‌تواند اثر آن را بیافزاید یا از آن بکاهد. یکی از کارهای ساده‌ای که کمک می‌کند ال آرژنین جذب سریع‌تری داشته باشد این است که آن را با معده‌ی خالی بخورید. همچنین مصرف آب کافی و فراوان همراه با مکمل ال آرژنین را نیز حدی بگیرید.

دوره مصرفی و استراحت مکمل ال آرژنین چقدر است؟

استفاده از مکمل‌های معمولی که در روزهای تمرین مصرف می‌کنیم، در روزهای غیر تمرین، قاعده‌ی خاصی ندارد. بعضی از این مکمل‌ها بایستی در روز تمرین و غیر تمرین مصرف شود و برخی خیر. استفاده از ال آرژنین در روزهای غیر تمرین نیز سود بسیار خوبی _با توجه به این که روز استراحت است_ به شما می‌رساند. از این رو توصیه می‌کنیم، آن را در همه‌ی روزهای هفته فارغ از این که در آن روز تمرین دارید یا نه، میل کنید.

دوره‌ی استراحت به دوره‌ای گفته می‌شود که بین دوره‌های مصرف مکمل قرار می‌گیرد و در آن‌ها مکمل مورد نظر مصرف نمی‌شود تا به بدن استراحت داده شود و نتایج مصرف آن مکمل دوباره چشم‌گیر شود. از آنجا که در منابع ال آرژنین مکملی بدون خطر و با عوارض جانبی احتمالی جزئی است، احتمالاً نیازی به در نظر گرفتن دوران استراحت نیست. با این حال اگر فکر می‌کنید چنین شرایطی لازم است، با مشورت پزشک خود آن را اعمال کنید.

زمان و نحوه مصرف ال آرژنین برای افزایش قد

در بخش‌های اول مقاله‌ گفتیم که یکی از برجسته‌ترین خواص مصرف مکمل ال آرژنین این است که ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) را تحریک می‌کند. این اثر به خصوص می‌تواند بر کودکان و نوجوانان در حال رشد اثرات بسیار مثبتی داشته باشد و به طول قد آن‌ها در این دوره‌ی مهم و حساس اضافه کند.

زمان و نحوه مصرف ال آرژنین برای افزایش قد

پیش از خواندن ادامه‌ی مقاله و تصمیم برای تهیه و مصرف مکمل آرژنین برای فرزند خود، به یاد داشته باشید که این موضوع فوق‌العاده حساس است و باید با مشورت و تحت نظر پزشک باشد.

همان طور که بالاتر نیز گفتیم، مصرف ال آرژنین در حالت استراحت و هنگامی که از زمان تمرین دور باشد، پاسخ هورمون رشد را بیشتر از معمول افزایش می‌دهد. از طرف دیگر ورزش کردن مرتب و مداوم وقتی با مصرف آرژنین همراه شود به باعث افزایش هورمون رشد می‌شود. نکته‌ی قابل اعتنا آن است که این افزایش تاثیر هورمون رشد، ممکن است کمتر از ورزش به تنهایی و بدون همراهی ال آرژنین باشد. این پاسخ کاهش یافته هم در افراد جوان و هم در افراد مسن دیده می‌شود.

چه کسانی می توانند از مکمل آرژنین استفاده کنند؟

با در نظر گرفتن این نکته که نتایج هیچ تحقیقی هیچ عوارض حادی برای مصرف طولانی مدت مکمل ال آرژنین گزارش نمی‌کند، مصرف آن برای همه آزاد است. با این حال اگر بیماری خاصی دارید بهتر است با پزشک درباره‌ی مصرف ال آرژنین صحبت و از توصیه‌های او دنباله‌روی کنید.

از طرف دیگر اگر با مشکل فشار خون هستید و داروی مخصوص کنترل فشار خون مصرف می‌کنید به هیچ وجه از ال آرژنین خودسرانه استفاده نکنید. همچنین اگر به تازگی یک حمله‌ی قلبی را پشت سر گذاشته باشید نیز مصرف مکمل ال آرژنین به صلاح نیست.

عملکرد تاثیر ال آرژنین چگونه است؟

ال آرژنین در بدن ما به یک ماده‌ی شیمیایی به نام اکسید نیتریک تبدیل می‌شود. اکسید نیتریک باعث می شود رگ‌های خونی بازتر شوند تا جریان خون بهبود یابد. افزایش جریان خون به معنی رسیدن اکسیژن بیشتر به بافت‌ها و عضله‌ها است که مقدمه‌ی عملکرد بهتر در حسن تمرین است.

ال آرژنین همچنین ترشح بعضی هورمون‌ها مانند هورمون رشد و هورمون انسولین را در بدن تحریک می‌کند. بسته به دلیل شما برای مصرف ال آرژنین و نوع اسید آمینه مورد نیاز شما، حداقل 24 ساعت طول می‌کشد تا ال آرژنین در بدن شما جذب شود. در برخی موارد، برای مشاهده اثرات کامل درمان منظم ال آرژنین، ممکن است لازم باشد ۳ ماه صبر کنید.

فواید مصرف قرص ال آرژنین

مصرف کردن ال آرژنین، این آمینو اسید نیمه ضروری، خواه از طریق مکمل باشد یا از طریق خوردن غذا فواید فراوانی برای سلامتی دارد. از جمله‌ی این فایده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کمک به سلامت قلب و عروق

– کنترل و پایین آوردن فشار خون بالا

– کاهش دادن سطح قند خون

– کمک به بهبود عملکرد ورزشی

– افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به عضلات

– کمک به افزایش قد (به خصوص در کودکان و نوجوانان)

– کمک به درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب

– خواص ضد پیری

– کاهش توده‌ی چربی بدن

– افزایش انرژی

افزایش استقامت عضله و ماهیچه

آنچه در پاراگراف قبل خواندید تنها بخشی از خواص مکمل ال آرژنین برای سلامتی است. یکی از خواص مهم مکمل ال آرژنین که ورزشکاران را به مصرف آن ترغیب می‌کند، افزایش استقامت ماهیچه‌ها است. وقتی ال آرژنین از طریق مکمل و یا از طریق خوردن غذا به بدن می‌رسد، تبدیل به نیتریک اسید می‌شود.

این ماده که رگ‌های خونی را کشت می‌کند، کمک می‌کند خون بیشتری به بافت ماهیچه‌ای برسد، خونی که حاوی اکسیژن و مواد مغذی است. این باعث می‌شود نه تنها بتوانید عملکرد بهتری در حین تمرین نشان دهید، بلکه ریکاوری پس از پایان تمرین را نیز کوتاه‌تر و ساده‌تر خواهد کرد. به این ترتیب انجام تمرین‌های استقامتی برای شما سهل‌تر و راحت‌تر خواهد شد.

افزایش سرعت بهبود زخم ها

به محض این که پوست شما به هر دلیلی و با هر عاملی آسیب ببیند، بدن دست به کار می‌شود تا پوست نو را جایگزین پوست آسیب‌دیده و آن را ترمیم کند. مهم‌ترین ماده‌ای که برای به وجود آوردن پوست جوان و سالم نیاز داریم، کلاژن است. از یک طرف ال آرژنین افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به فرآیند نوسازی پوست کمک می‌کند و از طرف دیگر ال آرژنین خاصیت ضد التهابی نیز دارد که می‌تواند به ترمیم و بهبود سریع‌تر زخم کمک بزرگی کند.

فواید مصرف قرص ال آرژنین

تقویت سیستم ایمنی بدن

آرژنین یک ماده مغذی ضروری برای سیستم ایمنی ذاتی و سیستم ایمنی تطبیقی بدن شما است. در واقع می‌توان گفت که ال آرژانتین به عنوان یک بستر فیزیولوژیکی برای آنزیم‌ها، یک بلوک ساختمانی برای پروتئین‌های بافت‌ها و یک مولکول تنظیم کننده در مسیر انتقال سیگنال در سلول‌ها عمل می‌کند و به این ترتیب حتی در تقویت سیستم ایمنی بدن هم نقش دارد.

تاثیر ال آرژنین بر میل جنسی

بر اساس نتایج تحقیقات به نظر می‌رسد که ال آرژنین عملکرد جنسی را نیز بهبود می‌بخشد. این ماده اغلب برای درمان اختلال نعوظ نیز استفاده می‌شود. در یک شماره از مجله‌ی اورولوژی بریتانیا در سال ۱۹۹۹ میلادی، نتایج تحقیقی منتشر شد که بر اساس آن تجویز 5 گرم ال آرژنین در روز به مدت ۶ هفته، عملکرد جنسی مردان مبتلا به اختلال نعوظ را بهبود بخشید.

کمک به افزایش قد با ال آرژنین

عواملی که به عنوان بلند کننده‌ی قد شناخته می‌شوند، اغلب آن‌هایی هستند که ترشح هورمون رشد را تحریک ‌می‌کنند. همان طور که در بخش‌های پیشین مقاله توضیح داده شد، مصرف کردن مکمل ال آرژنین به تحریک و افزایش ترشح هورمون رشد (HGH; Human Growth Hormone) کمک می‌کند. این خاصیت خصوصاً زمانی بهار عمل می‌کند که مکمل را پیش از خواب مصرف کنید یا آن را در زمانی دور از زمان تمرین مصرف کنید. به همین دلیل از مکمل ال آرژنین برای قد کشیدن نوجوانان نیز با نظارت پزشک می‌توان استفاده کرد.

تاثیر ال آرژنین بر درمان بیماری های قلبی و عروقی

وقتی که با خوردن مکمل ال آرژنین، نیتریک اکسید در بدن ترشح می‌شود، عروق خونی کمی بازتر می‌شوند. این به آسودگی و استراحت عروق و بهبود گردش خون کمک می‌کند. بعضی از شواهد می‌گویند که همین خاصیت باعث می‌شود خون بهتر در عروق قلب جریان یابد و به همین دلیل سلامت قلب و عروق را تقویت کند.

بهترین زمان و طریقه مصرف ال آرژنین

اگر دلتان می‌خواهد که با مصرف ال آرژنین نتایج حداکثری بگیرید به این چند نکته درباره‌ی بهترین زمان مصرف ال آرژنین و طریقه‌ صحیح مصرف ال آرژنین دقت کنید:

– بیش از ۱۰ گرم ال آرژنین در روز مصرف نکنید.

– در شروع با دوزی کمتر از حداکثر دوز مجاز الله آرژنین مصرف کنید.

– بهترین زمان مصرف ال آرژنین مانند باقی آمینو اسیدها حین صرف غذا است.

– دوز ال آرژنین روزانه‌ی خود را به ۲ تا ۳ وعده تقسیم کنید.

نحوه مصرف ال آرژنین و ویتامین C

شواهدی برای تداخل مصرف ویتامین ث و آل آرژنین تا امروز یافت نشده است. یعنی مصرف این دو ترکیب همراه با هم نه نفع خاصی خواهد داشت و نه ضرر خاصی.

عوارض جانبی ال آرژنین چیست؟

خوشبختانه عوارض حادی برای ال آرژانتین گزارش نمی‌شود. اما عوارضی مانند حالت تهوع، سردرد، دل درد و تشدید علائم آسم را می‌توان جزء این عوارض محسوب کرد.

آیا مصرف روزانه ال آرژنین بی خطر است؟

به طور کلی ال آرژنین در دسته‌ی ترکیبات بدون خطر محسوب می‌شود. زیرا وقتی در محیط تحقیقات به مدت طولانی از آن استفاده شد، به جز عوارضی جزئی، مشکلی ایجاد نکرد. به علاوه مصرف ال آرژنین نه تنها در روزهای تمرین بلکه در روزهای غیر تمرین نیز به بدن شما سود می‌رساند.

آیا مصرف روزانه ال آرژنین بی خطر است؟

تداخل دارویی با ال آرژنین

اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید و برای کنترل آن داروی خاصی مصرف می‌کنید، نباید از مکمل ال آرژنین استفاده کنید. گرچه بهتر است در این باره اول با پزشک خود مشورت کنید.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره نادیا غفاری

زنی معمولی به شکلی بسیار غیرمعمولی. نوشتن برای من عادتی جنون‌آمیز است. من حتی وقتی نمی‌نویسم، در حال نوشتن‌ام. اما اینجا می‌نویسم تا از شما و با شما یاد بگیرم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید