سلامت بدن, ویتامین ها و مکمل ها

قرص ال آرژنین چیست + تاثیر آن بر عضله سازی

ال آرژنین

احتمالا تا به امروز نام مکمل دارویی ال آرژنین به گوشتان خورده است که یکی از بهترین مکمل ها برای عملکرد عمومی بدن است. ورزشکاران از این قرص برای خونرسانی بیشتر به اندام ها استفاده می کنند و یکی از مکمل های محبوب این گروه از افراد است. این قرص سبب گشادی در عروق خونی شده و خونرسانی را به اندام های بدن سریعتر می کند همین موضوع سبب می شود ورزشکاران از این قرص ال آرژنین در حین تمرین استفاده کنند تا مواد مغزی خیلی سریعتر به ماهیچه ها برسد. علاوه بر ورزشکاران افرادی که مشکل فشار خون، مشکلات قلبی ونعوظ دارند هم طرفدار این مکمل هستند.

قرص ال آرژنین چیست؟

ال آرژنین یک آمینو اسید است. آمینو اسیدها مولکول های سازنده پروتئین هستند. بدن به طور طبیعی ال آرژنین مورد نیاز خود را از مواد غذایی نظیر: ماهی، گوشت قرمز، گوشت مرغ، سویا، غلات کامل سبوس دار، لوبیاها و محصولات لبنی دریافت می کند. ال آرژنین به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می شود.

1659772231895 1

بدن معمولا آن دسته از مکمل های غیر ضروری را می سازد اما به طور طبیعی آمینو اسیدهای ضروری در بدن ساخته نمی شوند و باید حتما از طریق خوردن مواد خوراکی آن را دریافت کنیم. مکمل ال آرژنین از آن دسته مکمل هایی است که آمینو اسید های ضروری را در خود دارد و برای بدن مفید است. در بعضی شرایط خاص مثل بیماریهای سنگین، دوران بارداری و در نوزادان بدن به این آمینو اسید نیاز بسیار دارد.

همچنین ال آرژنین برای تولید اسید نیتریک در بدن مفید و مهم است این مولکول وظیفه بهبود عملکردهایی در بدن نظیر: جریان خون، عملکرد میتوکندری و ارتباط سلولی است. علاوه بر موارد ذکر شده ال آرژ نین یک ماده مهم سازند سایر آمینو اسیدها از جمله: پرولین، کراتین و گلوتامات است. ضمن اینکه این ماده برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

ال آرژنین باعث رشد گلوبول های سفید خون یا همان سلول های T می شود که نقش حیاتی در ایمنی بدن و دفاع بدن در برابر انواع بیماری ها را دارد. کمبود ال آرژنین در بدن می تواند عملکرد سلولی و اندام های بدن را مختل کند و سلامتی فرد دچار اختلال و خطر شود. ال آرژنین به روش های مختلفی ساخته می‌شود. وقتی پروتئین‌های بدن تجزیه می‌شوند، آمینواسید سیترولین به وجود می‌آید.

ال آرژنین می‌تواند از سنتز سیترولین در بدن ایجاد شود. روش دیگر دریافت ال آرژنین هم از طریق دریافت پروتئین در رژیم غذایی است. ال آرژنین در بعضی مواد غذایی دارای پروتئین مانند گوشت، مرغ، لبنیات، آجیل، محصولات سویا و ماهی وجود دارد.

به طور کلی دریافت روزانه ال آرژنین از غذاها ۴ تا ۶ گرم بررسی شده است. تحقیقات نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی معمولی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از کل آرژنین موردنیاز بدن را تأمین می‌کند. علاوه بر این، ال آرژنین را می‌توان با مصرف مکمل‌ها به دست آورد. مکمل‌های ال آرژنین به‌راحتی در دسترس هستند و شما می‌توانید آن را به‌صورت پودر، شربت، کپسول و قرص در داروخانه‌ها و همین‌طور به‌صورت آنلاین تهیه کنید. در ادامه درباره مزایای خرید ال آرژنین را بیان می‌کنیم تا ببینید این ماده چقدر می‌تواند برای سلامتی بدن مؤثر باشد.

قرص ال آرژنین چه کاربردی دارد؟

کاربرد قرص ال آرژنین افزایش جریان خون در بدن است. ورزشکاران در رشته بدنسازی هم دقیقا همین افزایش گردش خون را می خواهند تا هم عملکرد بدنی آنها در حین ورزش بهتر باشد و هم مواد مفید ماهیچه ها راحتتر به عضلات بدن برسد. علاوه بر ورزشکاران افرادی که مشکل و اختلال در نعوض دارند هم می توانند از این مکمل کمک بگیرند چرا که با بالا رفتن گردش خون در اندام ها و برای این افراد در آلت تناسلی خون رسانی به این اندام صورت می گیرد و نتایج مطلوبی را در رابطه با مشکل نعوظ در پی خواهد داشت.

قرص ال آرژنین چه کاربردی دارد؟

از طرفی افرادی که گرفتگی قلبی و عروقی دارند نیز طرفدار این مکمل هستند چرا که این قرص شریان های خونی را گشادتر کرده و باعث می شود خون راحت تر درون رگ ها حرکت کند.

فواید ال آرژنین

افراد مختلفی از مکمل ال آرژنین استفاده می کنند برای مثال ورزشکاران در ورزش های قدرتی از قرص ال آرژنین برای عضلات بدن استفاده می کنند و یا افرادی که دارای فشار خون بالا هستند از این مکمل برای تنظیم فشار خون در بدن خود استفاده می کنند. همچنین در کادر بیمارستانی نیز برای افرادی که بیماری های سنگین را پشت سر می گذارند و یا جراحت های عمیق دارند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب از داروخانه آنلاین دارو به سایر فواید ال آرژنین برای بدن می پردازیم:

تنظیم فشار خون

این مکمل برای افرادی که فشار خون بالا دارند بسیار کاربردی و مفید است. مصرف مکمل‌های ال آرژنین توانایی آن را دارد که  به کاهش فشارخون سیستولیک ( بالا) و دیاستولیک ( پایین) کمک شایانی کند. همچنین اکسید نیتریکی که توسط ال آرژنین ترشح می شود. برای کرخت شدن سلول‌های سازنده رگ‌های خونی و همچنین تنظیم فشارخون ضروری است. در یک تحقیق گسترده ثابت شده است که مکمل آرژنین به صورت تزریقی و یا خوراکی درصد بسیاری سیستولیک و دیاستولیک را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می دهد.

فواید ال آرژنین

بهبود عملکرد ورزشی

با تولید اسید نیتریک توسط ال آرژنین در بدن جریان خون و اکسیژن رسانی در خون افزایش پیدا کرده و به این طریق عملکرد ورزشی بهبود پیدا می کند. به طور کلی با مصرف قرص ال آرژنین توان ورزشی ورزشکاران بالا رفته و دیگر برای تمرینات سنگین با تنگی نفس رو به رو نمی شوند.

تاثیر در بهبود بیماری های وخیم

در مواردی که بدن دچار عفونتهای شدید یا جراحت های عمیق شده است قرص ال آرژنین روند بهبود را تسریع می بخشد با رساندن اکسیژن به سلول ها سبب عملکرد بهتر بدن و ایمنی آن می شود. معمولا پس از بیماریهای شدید یا جراحی های سنگین سطح آرژنین خون پایین می آید. این موضوع سبب می شود تا بیمار و بدن او به سختی بتواند در برابر دوران نقاحت یک بیماری مقابله کند بنا براین دوره درمان تا سلامتی کامل به مدت زمان طولانی می انجامد. همچنین آرژنین برای بیماری و اختلالاتی نظیر عفونت انتروکولیت نکروزان در نوزادان نارس، سوختگی های شدید، سپسیس و زخم و ضربه ها از قرص ال آرژنین کمک می گیرند.

تنظیم قند خون

با توجه به مقالات علمی پژوهشی در این حیطه ال آرژنین باعث سوخت و سازگلوکز در بدن می شود و سطح انسولین خون کاهش می یابد. انسولین هورمونی است که قند را از خون به سلول ها منتقل می کند و در این صورت انرژی مود نیاز بدن فراهم می شود. درمان طولانی‌مدت با مکمل‌های ال آرژنین می‌تواند از ابتلا به دیابت در افراد در معرض خطر دیابت جلوگیری کند، مانند افرادی که دیابت در خانواده آن‌ها ژنتیکی است.

دیگر مزایای ال آرژنین

علاوه بر فواید ذکر شده در مطالب بالا قرص ال آرژنین در دیگر موارد هم طرفدارانی دارد:

 • رفع مشکل اختلال در نعوظ
 • بهبود گردش خون
 • جلوگیری از پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری).
 • رفع مشکل آنژین یا درد قفسه سینه
 • کم شدن وزن در افراد چاق
 • بهبود عملکرد بدن در بیماری سرطان
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • رفع ناباروری
 • درمان اضطراب

تاثیرات ال آرژنین بر عضله سازی

اگر کنجکاوید تا بدانید مهم‌ترین تاثیر آرژنین در بدنسازی چیست که مصرف آن را ضروری‌ می‌کند، باید به نقش این مکمل در عضله سازی اشاره کنیم. مکمل ال آرژنین‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد در بدن را بیشتر می کند. این هورمون در افراد ورزشکار سبب رشد و به اصطلاح حجیم شدن ماهیچه‌ها‌ می‌شود. مصرف مکمل آرژنین در زمان استراحت‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد. یکی از دلایلی که برخی از افراد قرص ال آرژنین را برای رشد قد مصرف‌ می‌کنند، همین است. برای افزایش قد لازم است آرژنین در سن خاصی مصرف شود و برای این کار باید حتما با پزشک مشورت کنید.

تاثیرات ال آرژنین بر عضله سازی

چرا که ترشح بیش از اندازه هورمون رشد در بدن، عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت. قرص ال آرژنین به رشد عضلات کمک بسیاری می کند این آمینو اسید برای سنتز بهتر به پروتئین نیاز دارد. پس این مکمل با مصرف پروتئین سرعت عضله سازی را تسریع می کند همچنین متابولیسم چربی را سرعت می بخشد در نتیجه توده عضلانی در بدن بدون چربی ایجاد می گردد یعنی با سوخت چربی زیر پوستی عضلات و تقویت کردن رشد ماهیچه ای تناسب اندام را در ورزشکاران به همراه دارد.

برای یک ورزشکار بدنساز توده عضلانی بدون چربی بسیار مهم و ضروزی است. مصرف قرص ال آرژنین در بدنسازی استفامت و توان عضلات را به همراه خود دارد. با رها شدن اسید نیتریک و در پی آن شل شدن عضلات در بافت آن حجم خون افژایش پیدا می کند که سبب کاهش فشار خون و خون رسانی بیشتر به اندام های عضلانی و ماهیچه ها می شود. با خون رسانی سریع اکسیژن به عضلات می رسد و مواد مغذی برای مدت طولانی در بدن بافت ماهیچه ای باقی می ماند مثل کراتین که از آسیب دیدگی عضلات جلوگیری می کند.

برای آشنایی بیشتر در خصوص کراتین در بدنسازی می توانید مطلب نحوه مصرف کراتین در بدنسازی چگونه است؟ را مطالعه کنید.

تاثیر ال آرژنین بر میل جنسی

در حال حاضر برای درمان بی میلی های جنسی یا مشکلا عدم نعوظ در مردان قرص ها و داروهای بسیاری تولید می شود اما برخی از افراد تمایل دارند تا راه ها و مواد طبیعی تری را برای مشکل میل جنسی خود انتخاب کنند. ال آرژنین شاید به خودی خود و به تنهایی تاثیری بر میل جنسی نداشته باشد اما با ترکیب یک نوع مکمل گیاهی به نام بیگنوژنول می تواند نتایج بهتری را در این زمینه به بار بنشاند.

همانطور که گفته شد اسید نیتریک در ماهیچه ها و شکل گیری و عملکرد آن بسیار نقش پر رنگی دارد ضمن اینکه باید از یاد نبرد که اندام های تناسلی هم بخشی از ماهیچه بدن را تشکیل می دهند و برای اینکه عمل نعوظ در آن اتفاق بیوفتد بسیار تاثیر بالایی دارد. این وجه فیزیکی مربوط به مسائل جنسی بود از طرفی بی میلی های جنسی می تواند دلایل مختلفی مثل افسردگی، استرس،برخی داروهای شیمیایی، کاهش تستسترون در خون،اضافه وزن ویا ماد مخدر و الکل را داشته باشد. برای قوای جنسی می توان از قرص ال آرژنین استفاده نمود که یکی از موارد مصرف آن همین بهبود عملکرد میل جنسی در مردان است.

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین در بدنسازی

همانند باقی مکمل ها برای اثر بخشی بهتر در این مکل نیز مهم است آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید تا بدن فرصت پردازش تا دوز بعدی را کاملا داشته باشد. بهتر است برای مصرف قرص ال آرژنین نیم ساعت قبل از تمرین ورزشی اقدام کنید تا اثر بخشی کاملتری داشته باشد.

این مکمل باید حداقل 3بار در روز مصرف شود. یعنی یکبار در صبح و دفعات بعد قبل و بعد از تمرین امکان پذیر است. برای نتیجه مطلوب از این مکمل باید در دوره های طولانی از آن استفاده کنید. بهتر است حتما ال آرژنین را در زمان تمرینات ورزشی مصرف کنید چون به تنهایی کار آرایی کمتری دارد. حتما در کنار این مکمل ورزشی رژیم غذایی متعادل و کم کالری را رعایت کنید. دقت کنید که قبل از تهیه این مکمل به مقدار ترکیبات ال آرژنین  توجه داشته باشید که با توجه به همان بهترین زمان و دوز مصرفی را برای خود انتخاب کنید.

در مقاله دیگری از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو به سؤال‌ها متداول درباره‌ی ال آرژنین پاسخ خواهیم داد و مهم‌تر از همه به شما خواهیم گفت که بهترین زمان مصرف ال آرژنین کدام است.

عوارض مصرف ال آرژنین در بدنسازی چیست؟

به طور معمول قرص ال آرژنین یک مکمل بی خطر است و عوارض جدی را در پی ندارد و معمولا میزان عوارض دیده شده در افرادی که ال آرژنین مصرف می کنند خیلی کم است. اما در صورتی که بیشتر از دوز مشخص شده این مکمل استفاده شود به احتمال خیلی زیاد ممکن است برخی عوارض احتمالی به وجود آید.

دل درد و اسهال یا حالت تهوع

مصرف بی رویه این مکمل مفید می تواند افزایش اسید معده را در پی داشته باشد این امر می تواند سبب دل درد در فرد شود در موارد پیشرفته ترشح این اسید معده سبب زخم های گوارشی می گردد

آلرژی به این ماده

برخی افراد ممکن است به ساختار ال آرژنین واکنش آلرژیک نشان دهند یعنی در آنها تنگی نفس اتفاق می افتد و یا مشکلات شدید گوارشی پیدا می کنند.

بروز نقرس

آرژنین در بدن تبدیل آمونیوم هم می شود که یک ماده سمی است و تولید اوره را افزایش می دهد تا از طریق کلیه‌ها دفع آن صورت گیرد. هنگامی‌که فرد از ال آرژنین در دز بالا استفاده می‌کند، با افزایش اسید اوریک در بدن احتمال بروز نقرس بیشتر می‌شود. نقرس بیماری است که مفاصل را تحت تاثیر قرار داده و التهاب و درد ایجاد می‌کند. همچنین این بیماری از تجمع بیش از حد پروتئین مضر در رگهای خونی بروز پیدا می کند بنابراین ال آرژنین می تواند در موارد بسیار کمی با مصرف بیش از حد این مکمل خطر بروز نقرس را بیش از پیش افزایش دهد.

چه کسانی باید از مصرف قرص ال آرژنین پرهیز کنند؟

استفاده از این ماده برای برخی از افراد منع مصرف دارد. مثل:

 • افرادی که دچار حملات قلبی شده اند چرا که عملکرد عضلات قلبی را بالا برده و ممکن است خطر مرگ برای این افراد وجود داشته باشد.
 • کسانی که دچار آلرژی های مزمن و آسم هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری تبخال و تبخال تناسلی
 • افراد مبتلا به دیابت

انواع اشکال دارویی مصرف ال آرزنین در بدنسازی

این مکمل بدنسازی و ورزشی که هم انرژی بخش است و هم عملکرد نقاط ماهیجه ای را در بدن ورزشکار بالا میبرد در اشکال گوناگونی عرضه می شود:

ویال خوراکی

این نوع از محصول به صورت ویال های خوراکی عرضه می گردد و میزان هر وعده را به خوبی مشخص کرده است.

پودر حل شونده در مایعات

پودر ال آرژنین امکان دارد با چند ماده مهم دیگر برای بدنسازان ترکیب شده باشد که قبل از تمرین می توان از آن استفاده نمود.

قرص و کپسول

این نوع از شکل دارویی ال آرژنین متداول ترین حالت آن است و مدتهاست که افراد به خصوص ورزشکاران از این شکل دارویی این مکمل برای مقصود خود بهره می برند.

آیا مصرف قرص ال آرژنین برای لاغری تاثیر دارد؟

به نظر می رسد طی تحقیقات علمی قرص ال آرژنین سوخت و ساز و متابولیسم چربی را افزایش می دهد که همین موضوع باعث می شود وزن افراد کم شود. استفاده از دوزهای بالاتر البته با مشورت کارشناس و یا پزشک برای بدنی عضلانی تر امکان پذیر است که می بایست مصرف منظم این مکمل و ورزش در کنار هم ترکیب شوند. چربی شکم که یکی از اصلی ترین مشکلات تناسب اندام است با مصرف ال آرژنین بسیار کاهش می یابد.

همانطور که گفته شد ال آرژنین یک آمینو اسید است و HGH را در بدن بیستر می کند که خود می تواند چربی سوز باشد. ال آرژنین با افزایش انرژی سوخت و ساز ماهیچه و توده های چربی بدن را افزایش می دهد با سوخت ساز بیشتر توده های چربی کمتر شده و عمل کاهش وزن به راحتی اتفاق می افتد. چربی انباشته‌شده برای تولید انرژی و به منظور کمک در ساخت و رشد توده عضلانی سوزانده می‌شود بنابراین ال آرژینین، متابولیسم بدن را افزایش داده و در عین حال واحدهای تشکیل‌دهنده عضله را می‌سازد.

در نتیجه شما توده چربی ازدست می‌دهید اما توده عضلانی‌تان را حفظ می‌کنید.حداقل مقدار مشخص شده برای ال آرژنین در هر وعده مصرفی 5 تا 10 گرم توصیه شده است برای اینکار ابتدا باید از دوز پایین مصرف این قرص استفاده شود و سپس به مرور زمان دوز را افزایش دهید. مدت هاست که ال آرژنین در ترکیبات بسیاری از مکمل ها یافت می شود البته با دوز های متفاوت با توجه به اینکه مکمل برای چه چیزی ساخته شده باشد اما ماهیتا این ماده عملکرد ورزشی را بالا برده و موجب سلامت قلبی و عروقی می شود.

منابع غذایی حاوی ال آرژنین

با توجه به اینکه استفاده از این مکمل کارآرایی کافی را دارد اما بهتر است بدانیم کدام منابع غذایی حاوی ال آرژنین هستند و چطور می شود این ماده را از خوراکی های طبیعی نیز دریافت نمود.

عدس

این ماده غذایی علاوه بر پروتئین بالا دارای فیبر بالا نیز هست. ماده آرژنین در عدس به وفور یافت می شود برای همین هم هست که عدس در چرخه غذایی انسان اهمیت بسیاری دارد. یک کاسه کوچک عدس حاوی1.3 گرم ال آرژنین و 63 درصد فیبر است.

نخود

اگر از رژیم گیاهخواری استفاده می کنید حبوبات مخصوصا نخود منبع پروتئینی خوبی برای شماست. یک کاسه کوچک نخود پخته حاوی 1.3 گرم آرژنین، 14.5 گرم پروتئین و 12.5 گرم فیبر است. می تواند نخود پخته را خالی یا با خوراک های دیگر ترکیب نموده و استفاده کرد.

بادام زمینی

یک مشت بادام زمینی حاوی 4.6 گرم آرژنین است. مراقب باشید که یک مشت کامل و پر از بادام زمینی را یکجا نخورید چون مغزها حاوی چربی بالایی هستند. یک مشت بادام زمینی را به چند وعده تقسیم کنید و وعده ها را در روزهای هفته مصرف کنید. بادام زمینی علاوه بر داشتن پروتئین، منبع خوبی از ویتامین های B-3، E و فولات و نیاسین است.

سویا

سویا منبع غنی و مفیدی از فیبر و پروتئین است و ال آرژنین در ترکیبات طبیعی این ماده هم یافت می شود همچنین سویا منبع خوبی برای پتاسیم و منیزیم نیز هست. می توانید در میان وعده های خود از سویا استفاده کنید.

لبنیات

چونکه لبنیات منبع پروتئینی خوبی دارد با مصرف شیر، ماست و پنیر می توان آرژنین مورد نیاز بدن را دریافت نمود.

گوشت بوقلمون

می توان آرژنین را با مصرف سینه بوقلمون دریافت کرد این قسمت از بدن بوقلمون حاوی درصد بالایی از آرژنین است. نه تنها بوقلمون منبع پروتئین است بلکه دارای مقادیر زیادی از مواد مغذی مثل ویتامین های B و اسیدهای چرب امگا 3 است.

اسپیرولینا

این نوع گیاه، نوعی جلبک آبی است که در دریا رشد و زندگی می کند. امروزه از پودر این جلبک در خیلی از محصولات خوراکی استفاده می شود. همچنین این پودر در بسیاری از مکمل های ورزشی نیز کار برد دارد. می توان پودر این جلبک را در بسیاری از اسموتی ها یا آب میوه ها حل نموده و میل کرد.

گوشت مرغ

بسیاری از ما از گوشت مرغ هر روز یا حداقل چندبار در هفته استفاده می کنیم امروزه گوشت مرغ یکی از پروتئین های قابل دسترس است و همه افراد به راحتی می توانند از این نوع پروتئین بهره ببرند. آرژنین در این نوع گوشت هم یافت می شود.

باتوجه به مزایای قرص ال آرژنین باید توجه داشت در کنار یک رژیم غذایی سالم می توان از این مکمل استفاده نمود و تمرینات ورزشی را بهبود بخشید بنابراین این اصل مهم را باید رعایت نمود که برای نتیجه عالی از این مکمل حتما باید ورزش کرده و رژیم غذایی کم چرب را در پیش گرفت.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید