سلامت بدن, ویتامین ها و مکمل ها

آیا عوارض مصرف مکمل تقلبی را می‌دانید؟

نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی

این روزها دیگر بر کسی پوشیده نیست که ورزش کردن چه اهمیتی در سلامتی دارد و چگونه اگر با اصلاح سبک زندگی همراه شود، می‌تواند بدنی سالم و ورزیده به ما هدیه کند. به همین علت طبیعی است که بسیاری از افراد به باشگاه‌های بدنسازی مراجعه کنند و تصمیم بگیرند بدنی عضلانی و خوش‌ترکیب داشته باشند. در قدم بعد احتمالاً مربی بدنسازی یک یا چند مورد مکمل بدنسازی به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد و اکثر افراد از مصرف این مکمل‌ها سر باز می‌زنند. اما علت چیست؟

سال‌ها است که رسانه‌ها، تلویزیون، رادیو و هر تریبونی درباره‌ی مضرات قرص‌، شربت، پودر و به طور کلی مکمل‌ های بدنسازی، خصوصاً به والدین، هشدار می‌دهند و درباره‌ی ضررها و خطرات ناشی از مصرف آن‌ها صحبت می‌کنند. این باعث شده که بسیار از افراد حتی از مصرف کردن مکمل‌های معتبر و استاندارد هم دوری کنند. در حالی که یک مکمل دارای مجوز، از یک تولیدکننده و فروشنده‌ی معتبر و شناخته شده نه تنها اگر با نظارت و طبق دستورالعمل مصرف شود، مضر نیست، بلکه مفید است و راه رسیدن به اهداف بدنسازی را کوتاه‌تر و هموارتر می‌کند.

این جا همان جایی است که باید درباره‌ی نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی آگاهی داد تا مردم علاوه بر هوشیاری و دوری از این محصولات، از مزایای مکمل های بدنسازی قابل اعتماد و معتبر نیز محروم نشوند.

اگر شما هم کنجکاو هستید که بدانید مکمل بدنسازی تقلبی چیست، چگونه تولید می‌شود، چه عوارض و مضراتی دارد و نحوه‌ تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی دقیقاً چیست، خواندن این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو را از دست ندهید.

نحوه تشخیص مکمل اصل از تقلبی چگونه است؟

مضرات و مخاطرات مصرف کردن مکمل ورزشی تقلبی بر کمتر کسی پوشیده است. اما دانستن این موضوع به تنهایی کافی نیست. از طرفی دوری کردن از همه‌ی مکمل های بدنسازی و پرورش اندام نیز عاقلانه به نظر نمی‌رسد. پس بهتر است با مطالعه و تحقیق نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را تا حد امکان یاد بگیریم.

خوشبختانه نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی مانند گذشته محدود نیست و از راه‌های زیادی می‌توان از سلامت مکمل های بدنسازی مطمئن شد. در این بخش از مقاله به تعدادی از این راه‌ها خواهیم پرداخت و آن‌ها را برای شما به طور کامل توضیح خواهیم داد. این ۳ راه را می‌توان مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌ها برای فهمیدن تفاوت اصل و تقلبی در مکمل‌های بدنسازی، به خصوص انواع پودری آن‌ها دانست.

۱. آب حلال مشکلات است.

اگر به اصل بودن یا نبودن مکملی که خریده‌اید شک دارید، می‌توانید برای اطمینان آن را در آب حل کنید. به اندازه‌ی ۱ قاشق غذاخوری از مکمل پودری خریداری شده را در آبی با دمای اتاق بریزید و چند ثانیه هم بزنید. اگر مکمل بدنسازی شما تقلبی باشد، محصول پودری حل نمی‌شود، کف ظرف باقی می‌ماند و ته‌نشین می‌شود. پودر مکمل بدنسازی اصل به سادگی در آب حل می‌شود و چیزی از آن در آب باقی نمی‌ماند. این آزمایش ممکن است یک آزمایش بسیار ساده به نظر برسد، اما خوب است بدانید که بسیار مؤثر است.

نحوه تشخیص مکمل اصل از تقلبی چگونه است؟

۲. به بو و طعم توجه کنید.

یک راه بسیار آسان که همه از روی نتیجه‌ی آن می‌توانند مکمل تقلبی را از مکمل اصل تشخیص دهند توجه به طعم و بو است. مکمل های پروتئینی تقلبی به داشتن بوی تند و زننده همراه با ایجاد طعم بد در دهان معروف هستند. همچنین، دقت کنید که آیا مکمل شما در هر بار مصرف طعم یکسانی دارد یا خیر. اگر بعد از هر وعده مصرف مکمل طعم آن تغییر می‌کند، شما در حال مصرف کردن یک مکمل تقلبی هستید.

۳. بافت به اندازه‌ی طعم و بو مهم است.

کافی است یک بار پودرهای پروتئین بدنسازی را از نزدیک دیده باشید تا بدانید، بافت صاف و یکدستی دارند. در حالی که مکمل‌ های پودری تقلبی بافت نامنظم دارند و حتی ممکن است ذرات اضافه‌ای نیز در آن‌ها به چشم بخورد.

نکات مهم در تشخیص یک مکمل فاسد و تقلبی

اگرچه ۳ راه گفته شده در بخش قبل مهم‌ترین و رایج‌ترین نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی است، اما راه‌های دیگری نیز برای تشخیص این موضوع وجود دارد. این راه‌ها با وجود این که دقت کمتری دارند، اما وقتی در کنار هم قرار بگیرند مثل قطعه‌های پازل می‌توانند یک تصویر کامل بسازند و شما را از اصل بودن یا تقلبی بودن مکمل خود مطمئن کنند.

۱. به طراحی و جزئیات توجه کنید.

کافی است چند لحظه فکر کنید که آیا طراحی زیبا، معقول و مورد پسند مشتری برای چند دلال که جان و سلامتی شما برای‌شان اهمیت ندارد، مهم است یا نه. پاسخ بدون هیچ شک منفی است. حین خرید مکمل های بدنسازی حتماً به طراحی، جزئیات و کیفیت بسته‌بندی آن به شدت توجه کنید. فونت عجیب و غریب، اشکالات املایی، لوگوهایی بسیار شبیه لوگوی اصلی با تفاوت بسیار کم و … از جمله مواردی هستند که می‌توانند برای شما نقاب از چهره‌ی یک مکمل تقلبی بردارند.

۲. محتویات محصول مهم هستند.

بر روی بسته‌بندی هر مکمل ورزشی استاندارد و معتبری یک جدول ارزش غذایی و محتویات گنجانده شده است. در این جدول با جزئیات درباره‌ی این که مکمل در دست شما از جه موادی تشکیل می‌شود، هر کدام چه میزان است و چه قدر از نیاز شما را برطرف می‌کند، توضیح داده شده است. مکمل بدنسازی تقلبی یا دارای این جدول ارزش غذایی نیست و یا جدول ارزش غذایی اشتباه بر روی آن ثبت شده است.

نکات مهم در تشخیص یک مکمل فاسد و تقلبی

به وب سایت اصلی برند تولیدکننده‌ی مکمل بروید و محتویات محصول را با جدول ارزش غذایی روی بسته‌بندی مکمل خود مطابقت دهید. اگر هر مغایرتی دیدید، شما با یک مکمل ورزشی تقلبی مواجه هستید.

۳. یک وعده مکمل‌ خود را تعویض کنید.

وقتی به باشگاه برای ورزش و بدنسازی می‌روید، حتماً تعداد زیادی از افراد مانند شما در باشگاه هستند، که آن‌ها هم اهدافی مشابه دارند و به همین دلیل از مکمل بدنسازی استفاده می‌کنند. اگر مکمل بدنسازی شما و یکی از آن‌ها یکی است، می‌توانید برای اطمینان از اصل بودن مکمل هر دو نفرتان، یک وعده مکمل‌ خود را با دوست‌تان عوض کنید. هر گونه مغایرت در طعم، بو یا بافت مکمل می‌تواند نشانه‌ای از تقلبی بودن آن باشد.

۴. به پلمب بودن محصول دقت کنید.

در تولید مکمل های بدنسازی تقلبی از مواد اولیه‌ای بی‌کیفیت و دستگاه‌هایی ضعیف استفاده می‌شود. بسته‌بندی محکم و باکیفیت مکمل شما که به خوبی پلمب شده باشد، می‌تواند شما را مطمئن کند که یک مکمل بدنسازی اصل تهیه کرده‌اید. در عوض مکمل‌های بدنسازی تقلبی در بسته‌بندی بی‌کیفیت یا ضعیف و ساخته شده از پلاستیک بازیافتی به شما عرضه می‌شوند. همچنین این مکمل‌ها یا پلمب ندارند و اگر دارند هم پلمب محکم و باکیفیتی نیست که شما را از تقلبی بودن خود مطمئن می‌کند. یکی دیگر از نکاتی که درباره‌ی پلمب مکمل بدنسازی به آن دقت کنید این است که در اکثر برندهای معتبر، این پلمب دارای لوگوی اصلی و نام تجاری محصول است.

۵. به وجود یا نبود هولوگرام دقت کنید.

تقریباً همه‌ی نام‌های تجاری معروف، معتبر و به نام موجود در بازار مکمل های بدنسازی دارای یک برچسب هولوگرامی هستند. این برچسب هولوگرامی معمولاً به صورت سه بعدی طراحی شده است و جعل کردن آن برای افراد سودجو کار ساده‌ای نیست. اگر از درست بودن برچسب هولوگرامی مکمل بدنسازی خود اطمینان ندارید، آن را با نمونه‌هایی که در وب سایت اصلی برند وجود دارد، مقایسه کنید.

عوارض مصرف مکمل های تقلبی و تاریخ مصرف گذشته

برای شیادانی که این مکمل های بدنسازی تقلبی را می‌سازند و به شما می‌فروشند، فرقی نمی‌کند که محتویات این محصول تقلبی چه باشد، بکینگ پودر؟ گرد و غبار؟ پودر لباسشویی؟ یا یک پودر کربوهیدرات ارزان و بی‌کیفیت؟

اگر خوش‌‌اقبال باشید، مکمل‌ های تقلبی شما دارای مواد ارزان‌یا عناصر جایگزین هستند. خوش‌شانس از این جهت که با وجود داشتن عوارض، عوارضی به مراتب کمتر از باقی مکمل های تقلبی دارند‌. اگرچه همین مواد هم می‌توانند تأثیر منفی بر بدن و سلامتی شما داشته باشند. اگر بعد از جایگزین کردن مکمل بدنسازی خود با یک مکمل جدید، اثرات بد یا تغییرات غیر معمولی در بدن خود مشاهده کردید، احتمالاً مشغول مصرف کردن یک مکمل ورزشی تقلبی هستید. شایع‌ترین عوارض جانبی مکمل های بدنسازی تقلبی ایجاد آکنه، لک و ضایعات پوستی روی کمر و بازوها است. ریزش موی ناگهانی و شدید نیز یکی دیگر از عوارض این مکمل‌ های بدنسازی تقلبی است. هنگامی که هر یک از این علائم ظاهر شد، مصرف مکمل را فوراً متوقف کنید.

مکمل های بدنسازی تقلبی توده‌ی عضلانی شما اضافه نمی‌کنند، زیرا تمرکز آن‌ها بر ثروتمند کردن تولیدکنندگان شیادشان است! مکمل‌ های تقلبی نه تنها از نظر مالی به شما ضرر می‌زنند بلکه به سلامتی شما نیز آسیب می‌رسانند.
در بسیاری از کشورها، به خصوص کشورهای خاورمیانه، فروش مکمل بدنسازی تقلبی بسیار شایع است. برای مثال در کشور هند تقریباً ۶۰ درصد از مکمل های بدنسازی فروخته شده تقلبی هستند! پس به شدت مراقب محصولات تقلبی باشید. حین خرید هر مکمل بدنسازی به باد داشته لاشید که قرار است آن را بخورید و به درون بدن خود وارد کنید، پس کوچک‌ترین اشکال در ترکیبات، تاریخ مصرف و اصل نبودن آن می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیر به سلامتی شما بزند.

مصرف مکمل بدنسازی تاریخ گذشته چه عوارضی دارد؟

چه قدر ممکن است از یک ماده‌ی غذایی پس از گذشتن تاریخ مصرف استفاده کنید؟ مکمل های بدنسازی هم به همان اندازه به تاریخ مصرف خود وابسته هستند. در بخش‌های اول این مقاله نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را برای شما شرح دادیم. اما گاهی مسأله کمی پیچیده‌تر است. اگر مکمل بدنسازی شما اصل باشد اما تاریخ مصرف آن گذشته باشد، یا آن را به شما تاریخ مصرف گذشته به شما فروخته باشند تکلیف چیست؟

اگرچه تاریخی روی مکمل بدنسازی شما وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی ماندگاری آن است، ممکن است این احتمال نیز وجود داشته باشد که شرکت تاریخ انقضاء طولانی‌تری ارائه دهد. همچنین، باید در تشخیص این که آیا پروتئین قبل از رسیدن به تاریخ انقضا خراب شده است یا خیر، دقیق باشید. نشانه‌های زیر به شما در انجام این کار کمک می کند:
– طعم آن تلخ است
– و/ یا بویی متفاوت از معمول و ناخوشایند دارد
از معمول یا بوی تند دارد
– و/یا تغییر رنگ در آن دیده می‌شود

اگر با هر یک از این نشانه‌ها مواجه شدید، می‌توانید مطمئن شوید که مکمل شما فاسد شده است و خلاص شدن از شر آن به نفع سلامتی و جیب شما است.

عوارض مصرف پروتئین تاریخ مصرف گذشته

مصرف پروتئین تاریخ مصرف گذشته ممکن است عوارض جانبی مختلفی داشته باشد. در این بخش از مقاله بعضی از این عوارض را به شما خواهیم گفت:

۱. علائم گوارشی

رشد باکتری و قارچ می‌تواند منجر به منقضی شدن مکمل بدنسازی شود و اگر آن را مصرف کنید، فعالیت میکروبیوم معده‌ی شما را مختل می‌کند. این اتفاق می‌تواند باعث بدتر شدن سلامت روده‌ی شما شود و باعث ایجاد مشکلات معده مانند گاز، نفخ و درد در شکم شود.

۲. ساییدگی و پارگی عضلات

از آن جایی که پروتئین تاریخ مصرف گذشته هیچ مزیتی برای رشد و نگهداری عضله نخواهد داشت، طبیعی است که با مصرف آن ریکاوری عضلات صورت نگیرد. این موضوع باعث ساییدگی و پارگی می‌شود و منجر به کاهش تراکم و چگالی توده‌ی عضلانی و در نتیجه قدرت کلی بدن می‌شود.

۳. اضافه وزن

مصرف مکمل های پروتئین به تجزیه و سوخت و ساز چربی کمک می‌کند، اما متأسفانه پروتئین تاریخ مصرف گذشته، نه این فایده و نه هیچ فایده‌ای دیگری برای شما نخواهد داشت. بنابراین، ممکن است با مصرف پروتئین تاریخ مصرف گذشته، نه تنها وزن کم نکنید و عضله نسازید، بلکه وزن اضافه کنید و از حجم عضلات شما هم کاسته شود.

نکات مهم در خرید مکمل بدنسازی اصل

اگر می‌خواهید مکمل بدنسازی اصل بخرید، کافی است به چند نکته‌ی مهم توجه کنید. رعایت این نکات و دقت به آن‌ها پیش از خرید و مصرف مکمل بدنسازی می‌تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی و مشکلات مالی پیشگیری کند.

برای مثال برخی از شرکت‌ها خدمات آنلاینی را برای تأیید شماره Lot ارائه می‌دهند. در بعضی دیگر از برندها نیز می‌توانید با مرکز خدمات مشتریان آن‌ها تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید که شماره Lot محصولی را که خریده‌اید بررسی کنند و از اصالت و صحت محصول خود مطمئن شوید. محصولات تقلبی دارای شماره Lot نادرست هستند.

یکی دیگر از راه‌های اطمینان پیدا کردن درباره‌ی اصالت مکمل بدنسازی این است که امور را به حواس پنجگانه‌ی خود واگذار کنید. وقتی که محصولی تاریخ مصرف گذشته، فاسد یا تقلبی باشد در ظاهر آن هم به سادگی معلوم می‌شود. اگر این محصولات را با آب مخلوط کنید، در آب حل نمی‌شوند و کف ظرف ته‌نشین می‌شوند. بهتر است از یک ظرف یا لیوان شفاف برای این کار استفاده کنید.

وقتی به شما می‌گویند که موقع خرید مکمل‌ های بدنسازی «چشمان خود را باز کنید»، این فقط یک استعاره نیست. با دقت کردن و نگاه کردن دقیق به ظاهر بسته‌بندی مکمل بدنسازی خود می‌توانید اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. وقتی غلط‌های دیکته‌ای، فونت‌های عجیب و نامأنوس، طراحی‌های عجیب یا تفاوت در جزئیات لوگوی محصول می‌بینید، یا متوجه می‌شوید بسته‌بندی محصولی که در حال خریدش هستید از پلاستیک بدون کیفیت و بازیافتی تهیه شده، نباید شک کنید که در حال خریدن یک محصول تقلبی هستید.
اما یک نکته‌ی بسیار مهم در خرید مکمل بدنسازی اصل وجود دارد که رعایت آن می‌تواند بر تمام این ماه‌ها مقدم باشد و شما را از دردسرهای این که در دام شیادان بیافتید، حفظ کند.

مکمل بدنسازی اصل از کجا بخریم؟

از عنوان این بخش از مقاله نیز می‌توان فهمید که قرار است از چه موضوعی صحبت کنیم. البته که دانستن و یادگیری نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی بسیار مهم و ضروری است، اما کافی است مکمل بدنسازی خود را همیشه از یک فروشنده‌ی قابل اعتماد و معتبر بخرید. فروشنده‌ی معتبر یعنی یک مغازه به صورت فیزیکی که گواهی کسب و مجوز فعالیت در زمینه‌ی فروش مکمل‌ها را دارد، تابلو و نشانی واضح و شفاف دارد و به شما کامل و دقیق درباره‌ی مکمل ورزشی‌تان توضیح می‌دهد.

این توضیحات به معنای آن نیست که نباید از فروشندگان مجازی و اینترنتی خرید کنید. وقتی یک کسب‌وکار با صداقت و شفافیت و با داشتن مجوزهای فروش محصولات بهداشتی و مکمل‌های بدنسازی پا به عرصه گذاشته باشد، جای نگرانی نیست. فروشگاه‌های اینترنتی و مجازی هم می‌توانند قابل اطمینان و با اعتبار باشند. وقتی به وب سایت یک فروشگاه مراجعه می‌کنید به همه چیز به خوبی دقت کنید.

داشتن یک پشتیبانی قوی و متخصص که به سؤال‌ها و تردیدهای شما صبورانه و واضح توضیح دهد نیز بسیار مهم است. شما در حال پرداختن پولی هستید که برای آن زحمت کشیده‌اید پس باید خدماتی متناسب دریافت کنید و از کیفیت و ارزش محصولی که می‌خرید به طور کامل مطمئن باشید.

تردید و دودلی در انتخاب و خرید محصولات بهداشتی، مراقبتی و مکمل‌های غذایی و ورزش بسیار طبیعی است. این محصولات با سلامتی ما یک رابطه‌ی بسیار نزدیک دارند و اگر مشکلی داشته باشند می‌توانند آسیب جبران‌ناپذیر به بدن سالم ما بزنند. داشتن امکان مشاوره‌ با مشاوران متخصص و دلسوز که صلاح مشتری را اولویت قرار دهند، بسیار مهم است. این موضوع نه تنها خرید را آسان می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا از مسئولیت‌پذیری این فروشگاه در قبال خودتان به عنوان یک مشتری اطمینان حاصل کنید.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین نکته در خرید مکمل بدنسازی از فروشگاه‌های اینترنتی همین مورد است. وب سایتی که به آن مراجعه می‌کنید باید مجوزهای لازم برای فروش محصولات دارویی و بهداشتی و مجوز فروش محصول به صورت اینترنتی را داشته باشد. با کلیک کردن بر روی نماد این مجوزها می‌توانید از صحت و تاریخ اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.

اگر می‌خواهید از یک فروشگاه اینترنتی با تمام ویژگی‌های بالا خرید کنید، احتمالاً داروخانه آنلاین دارو یکی از بهترین انتخاب‌های شما است. وب سایت با طراحی دقیق و چشم‌نواز و رابط کاربری ساده و عالی، داشتن تمامی مجوزهای لازم، چندین سال تجربه‌ی فروش، ارائه‌ی مشاوره‌های تخصصی و دلسوازنه و پشتیبانی قوی حتی پس از خرید، به شما کمک می‌کند تا با خاطری آسوده از تجربه‌ی یک خرید لذت‌بخش آنلاین، بهره ببرید. همان طور که احتمالاً متوجه شدید خرید مکمل بدنسازی از یک فروشنده‌ی بااعتبار و به نام مثل این است که نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را به یک فرد خبره بسپارید.

فروشگاه معتبری که جلب رضایت مشتریان برای‌ش مهم و مقدم بر پر کردن جیب باشد، به طراحی وب سایت خود، راحتی کار با آن و رابط کاربری سایت اهمیت می‌دهد. البته که این دلیل مستحکم و کافی نیست، اما رعایت نشدن آن می‌توان شما را به خوبی راهنمایی کند. این که توضیحات کاملی درباره‌ی محصول، کارآیی و چگونگی عملکرد آن به صورت واضح و همه‌فهم داده شده باشد، فوق‌العاده مهم است.

روش تشخیص اصل بودن مکمل از روی بارکد چگونه است؟

بارکد مکمل بدنسازی مانند بارکد باقی محصولات می‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی تولیدکننده‌ی مکمل، کشور سازنده، سری ساخت و … به شما بدهد. کافی است یک نرم‌افزار بر روی گوشی خود نصب کنید و با استفاده از آن بارکد روی مکمل بدنسازی خود را اسکن کنید. البته نباید فراموش کنید که متقلبانی که این مکمل‌های تقلبی را به شما عرضه می‌کنند، گاهی این بارکد را نیز جعل می‌کنند. پس فقط با اتکا کردن به این نکته درباره‌ی اصل بودن محصول تصمیم نگیرید.

تشخیص گینر سریوس مس اصل از تقلبی

یکی از مکمل‌های ورزشی بسیار معروف و محبوب در میان ورزشکاران سریوس مس یا Serious Mass Gainer On است. این محصول به افزایش وزن و حجم ماهیچه‌های شما کمک می‌کند و علت محبوبیت آن چیزی جز اثرگذاری بسیار خوب آن نیست. البته این اثرگذاری وابسته به این است که گینر سریوس مس اصل را از یک فروشگاه معتبر تهیه کرده باشید. پس از انتخاب یک فروشگاه معتبر، دقت به بسته‌بندی تعیین می‌کند گینر سریوس مس شما اصل است یا تقلبی. از آن جایی که این محصول تولید کشور آمریکا است و به کشور وارد می‌شود، حتماً بایستی برچسب زرد رنگ که نشان می‌دهد این محصول تحت نظارت وزارت بهداشت وارد شده را داشته باشد. کد اصالت کالای ثبت شده بر روی این برچسب نیز قابل پیگیری است.

تشخیص وینسترول اصل از تقلبی

استانوزولول که با نام تجاری وینسترول نیز شناخته می‌شود، نام نوعی استروئید محبوب و پرفروش در میان ورزشکاران حرفه‌ای و بدنسازان است. در حال حاضر فروش و مصرف این محصول تنها در چند کشور جهان قانونی و مجاز است. از آن جایی که نام‌های تجاری گوناگون این مکمل را تولید می‌کنند، بهترین توصیه برای خرید نوع اصل این مکمل، مراجعه به فروشگاه معتبر است.

تشخیص کراتین اصل از تقلبی

کراتین نیز جزء پرفروش‌ترین مکمل‌های بدنسازی برای عضله سازی و حجم دهی است. به طور طبیعی کراتین در آب حل  نمی‌شود. با این حال در سال‌های گذشته تولیدکنندگان طی فرآیندهایی ذرات کراتین را تا جایی کوچک می‌کنند که در آب حل شود. برای تشخیص کراتین اصل از تقلبی می‌توانید از همین نکته استفاده کنید. حدود ۵ گرم از پودر کراتینی که خریده‌اید در ۳۰۰ میلی لیتر آب بریزید و هم بزنید. در صورتی که کراتین به خوبی در آب حل شود، یعنی کراتین شما باکیفیت و اصل است.

تشخیص کراتین اصل از تقلبی

نگاه کردن و توجه به بافت پودر کراتین نیز می‌تواند به شما در تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن کمک کند. انگشت خشک خود را به پودر کراتینی که خریده‌اید آغشته کنیدو با دقت به ذرات کراتین که به پوست‌تان چسبیده است، نگاه کنید. دانه‌های کراتین اگر اصل و مرغوب باشند، خیلی ریز و کدر هستند. به علاوه همین چسبیدن ذرات پودر کراتین به انگشت شما نیز خود نشان دیگری از اصالت آن است.

اگر کراتین خریداری شده به شکل کپسول بود نیز می‌توانید ابتدا تعداد کپسول‌های درون بسته‌بندی را بشمارید و با عدد قید شده بر روی بسته‌بندی مطابقت دهید. سپس چند عدد از کپسول‌ها را باز کنید و با محتویات آن‌ها دو آزمایش بالا را انجام دهید.

عوارض گینر تقلبی

گینر نوع خاصی از مکمل بدنسازی است که حدود ۸۰ درصد آن از کربوهیدرات و ۲۰ درصد باقی مانده از پروتئین تشکیل شده است. این مکمل‌ها معمولاً در برنامه‌ی ورزشی ورزشکاران قدرتی به عنوان منبع تأمین انرژی وجود دارد. گینرها در حال حاضر و در صورت اصل بودن هم به طور کلی برای سلامتی شما مضر هستند، اما اگر تقلبی و نامرغوب باشند، می توانند عوارض بسیار شدیدتری نیز داشته باشند. از این عوارض می‌توان به سکته‌ی مغزی، نارسایی کلیوی، آسیب حاد کبدی، آمبولی ریه و حتی مرگ اشاره کرد.

عکس مکمل‌ های تقلبی

کافی است یک بار به عکس‌هایی که از کارگاه ساخت مکمل بدنسازی تقلبی در اینترنت وجود دارند، نگاه کنید تا دقت شما در خرید مکمل و اصل بودن آن چند چندان شود.

خرید مکمل بدنسازی اصل

شما می‌توانید انواع و اقسام مکمل بدنسازی اصل از جمله مکمل پروتئین وی، کراتین و گینرهای اصل را از داروخانه آنلاین دارو با اطمینان تهیه کنید. مشاوران متخصص ما به شما مشورت می‌دهند و کمک‌تان می‌کنند تا بهترین مکمل بدنسازی اصل را با توجه به نیاز و شرایط سلامتی خود انتخاب کنید. همچنین به همه‌ی سؤالات و ابهام‌های شما پس از خرید نیز با کمال میل پاسخ می‌گویند.

نحوه تشخیص اصل بودن مکمل بدنسازی

خوشبختانه متقلبان و شیادان هر چه قدر در جعل و تقلب تلاش می‌کنند، مردم هم به همان اندازه آگاه‌تر و هوشیارتر می‌شوند. روش‌های زیادی برای تشخیص دادن مکمل اصل از مکمل تقلبی وجود دارد که در این مقاله به تفصیل آن‌ها را گفتیم. امیدواریم با خواندن این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو توانسته باشیم به سادگی نحوه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را به شما توضیح دهیم.

داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره نادیا غفاری

زنی معمولی به شکلی بسیار غیرمعمولی. نوشتن برای من عادتی جنون‌آمیز است. من حتی وقتی نمی‌نویسم، در حال نوشتن‌ام. اما اینجا می‌نویسم تا از شما و با شما یاد بگیرم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید