وبلاگ

مراقبت از مو

علائم ریزش موی هورمونی در زنان

ریزش موی هورمونی در زنان

در بدن ما بسیاری از واکنش های شیمیایی است که تبدیل به عملکرد درست اندام های بدن می شود. هورمون‌ ها پیام رسان‌ های شیمیایی بدن هستند که سیگنال ‌ها را به جریان خون و بافت‌ ها می ‌فرستند. هورمون ها با سرعت پایین در بدن تاثیرات خود را می گذارند. هورمون ها بر بسیاری از عوامل مثل: متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و خو و بسیاری از عوامل دیگر تاثیر گذار است. هورمون توسط سلول ‌های متخصص، معمولاً در یک غده درون‌ ریز ساخته می ‌شود و از طریق جریان خون به بافت‌های مختلف بدن می‌ رود.

هورمون ها سیگنال‌ هایی را به آن بافت‌ها می ‌فرستند تا به آنها بگویند که قرار است چه کاری انجام دهند. زمانی که غدد به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌ کنند، بیماری‌ هایی ایجاد می ‌شوند که می‌ توانند بر بسیاری از جنبه‌ های زندگی تأثیر بگذارند. برخی از عواملی که بر اندام‌ های غدد درون ریز تأثیر می ‌گذارند عبارتند از بلوغ، افزایش سن، بارداری، محیط زیست، ژنتیک و برخی بیماری‌ ها و داروها، از جمله داروهای طبیعی، مکمل‌ های گیاهی و داروهای تجویزی مانند مخدر یا استروئیدها. برای مثال هورمون استروژن تنظیم دوره پریود در خانم ها و کنترل تحریک جنسی در خانم ها و آقایان را بر عهده دارد.

پروژسترون هورمون ایجاد تغییرات در بدن و آماده سازی آن برای بارداری می باشد و استریول، هورمون جنسی رشد دهنده رحم و آماده کننده ی آن برای زایمان می باشد. انسولین قند خون را کاهش می دهد. کنترل خواب و اشتها را هورمون سروتونین بر عهده دارد. در هنگام احساسات شدید هورمون آدرنالین ترشح شده و به فرد انرژی بیشتری می دهد. LH هورمونی است که کنترل سیستم تولید مثلی در آقایان و خانم ها را انجام می دهد. در این بین اختلال در برخی از این هورمون ها سبب عوارض شدیدی می شود مثل ریز مو در زنان و مردان. در این متن در داروخانه آنلاین دارو به علائم ریزش موی هورمونی در زنان می پردازیم تا با مشاهده این علائم بتوان سریع تر ریزش مو را متوقف کرد.

آیا ریزش موی هورمونی در زنان قابل درمان است؟

ریزش موی هورمونی در زنان وابطه به سن نیست. وقتی هورمون های زنانه، به هم می ریزد و ریتم ترشح آن از تنظیم خارج می شود در هر سنی که باشید، پیامدهایش گریبانتان را می گیرد. صبح ها که از خواب بیدار می شوید با حجم عظیمی از موهای خود روی رختخواب مواجه هستید یا با شانه زدن به موها نیز مقدار زیادی مو را روی شانه مشاهده می کنید. در موقع شستن موها و استحمام که دیگر، اوضاع از این هم بدتر می شود. به طور قطع، ریزش موی هورمونی در زنان از شدیدترین و بدترین ریزش های مو است.

چنانچه درمان به موقع و صحیح انجام نشود، موها نازک و کم پشت می شود فولیکول های مو از بین می رود. یکی از دغدغه های بانوان این است که آیا موهای ریخته شده، دوباره قابل برگشت هستند؟ بر خلاف تصور همیشگی این نوع ریزش مو فقط برای آقایان نیست. اتفاقا در بسیاری مواقع احتمال بروز این مشکل در بین خانم ها، بیشتر از آقایان است. در بروز این نوع ریزش مو، هورمون ها نقش دارند. هورمون هم در هر دو جنس وجود دارد. در ضمن بانوان به علت فیزیک خاص خود در برخی شرایط، دچار عدم تعادل در ترشحات هورمون ها می شوند.

برای مثال بارداری و زایمان، سیستم هورمونی یک خانم را به کلی به هم می ریزد و مدتی زمان می برد تا اوضاع به روال قبل برگردد و همانطور که در ابتدا شرح داده شد هورمون ها یک زوند کند و آهسته دارند. اختلال ریز موی هورمونی خیلی خاموش اتفاق می افتد شاید در ابتدا اصلا متوجه ریزش موها نشوید. دقت کنید که اگر دچار ریزش موی شدید هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که عوامل متعددی بر روی سلامتی موها تاثیر گذارند و هورمون مهم ترین آنهاست اما عواملی چون کمبود ویتامین ها نیز ممکن است تاثیر گذار باشد که بهتر است برای کسب اطلاعات در این زمینه مطلب کمبود چه ویتامینی باعث ریزش مو در زنان می شود؟ را مطالعه کنید اما در خصوص ریزش موی هورمونی در زنان باید بگوییم که اگر هورمون ها در ریزش مو نقش داشته باشند، موهای ریخته شده دوباره باز نمی گردند و پس از مدتی، به وضوح کاهش حجم موها دیده می شود.

اهمیت دادن به علت ریزش موها به این دلیل است که شاید هورمون ها در این ریزش، تاثیر داشته باشند. الگوی ریزش موی هورمونی زنانه به این صورت است که فاصله تارهای مو در یک بخش از پوست سر کم می شود. این ناحیه می تواند در پشت سر و یا جلو یا دو طرف سر باشد. در واقع لکه های طاسی به صورت پراکنده در سر دیده می شود.

اگر شما به پزشک مراجعه کرده‌اید، آزمایش‌های لازم را انجام داده‌اید و مشخص شده ریزش موی شما دلایل هورمونی دارد، می‌توانید در کنار داروهای خود با مشورت پزشک‌تان از یک محصول عالی برای ریزش موی هورمونی استفاده کنید. استفاده از محلول رینفولتیل درمان ریزش مو هورمونی را سرعت می‌بخشد و کمک می‌کند سریع‌تر موهای سالم و زیبای خود را به دست بیاورید.

درمان ریزش موی هورمونی در زنان

یکی از هورمون‌ هایی که بر ریزش مو تأثیر دارد هورمون استروژن است. استروژن هورمونی زنانه است که به میزان کمی در مردان نیز وجود دارد. استروژن علاوه برافزایش انرژی و تعادل میل جنسی به افزایش رشد مو و کیفیت آن کمک می ‌کند. عدم تعادل و افزایش این هورمون به ‌ویژه پیش از دوران بارداری و یائسگی موجب ریزش مو می ‌شود. هورمون مردانه تستسترون به میزان کمی در خانم ‌ها ترشح می ‌شود. چنانچه سطح استروژن کم شود تستسترون مجال پیداکرده تا تأثیر منفی خود را بر بدن و ریزش مو می گذارد.

درمان ریزش موی هورمونی در زنان

در حالت عادی سطح بالای استروژن این تأثیرات را مهار می ‌کند. برای درمان ریزش موی هورمونی در زنان ابتدا باید علت ریزش شناسایی شود. درمان ریزش موی هورمونی در زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای درمان ریزش موی هورمونی و یا جلوگیری از ریزش مو زنان، باید صبر زیاد داشت. با مصرف دارو، دوره درمان کمتر از سه ماه وجود ندارد. پس باید صبرداشت و از داروها به درستی استفاده نمود و مدام تحت درمان پزشک بود. در صورت ابتلا به یبوست درمان را جدی بگیرید. یبوست اجازه دفع کامل هورمون‌ ها از بدن را نمی‌ دهد بنابراین تعادل سطح هورمون‌ ها از بین می‌ رود.

با مصرف روزانه 8 لیوان آب یبوست را درمان کنید. در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه کنید. مصرف فیبر هم در درمان یبوست مؤثر است. همچنین برای درمان یبوست حفظ سلامت کبد نیز مهم است. کبد سموم مواد غذایی که وارد بدن شده را گرفته و به شکل یک تصفیه ‌خانه مواد سمی را به ‌صورت محلول در آب به روده رسانده و به ‌صورت مدفوع از بدن دفع می ‌کند بنابراین مراقبت از کبد به‌صورت غیرمستقیم، مراقبت از موی شماست. در این بین برخی داروها برای تنظیم سطح هورمون در بدن شما توسط پزشک تجویز می شود که باید به خود متخصص مراجعه کنید.

اگر درمان دارویی تاثیری نداشت می توانید از کاشت مو استفاده کنید. این روش بیشتر برای ریزش مو در آقایان موثر است مگر اینکه ریزش موی هورمونی در زنان با الگوی مردانه اتفاق افتاده باشد. در بیشتر مواقع درمان ریزش موی هورمونی با استفاده از درمان اختلالات هورمونی خود به‌ خود درمان شده و نیازی به روش‌های دیگر نیست. بنابراین درصورتی ‌که شاهد ریزش موی غیرطبیعی بودید اول ‌از همه به پزشک مراجعه کرده و با آزمایش و بررسی‌ های پزشکی به درمان بپردازید.

علائم ریزش موی هورمونی در زنان

پیش از هر چیز، باید بگوییم که تست تشخیص ریزش مو تنها روش قطعی تشخیص دلیل از دست دادن موها است. در این تست، با آزمایش هورمون برای ریزش مو می‌توان سطح هورمون‌ های دخیل در ریزش مو را اندازه‌ گیری و در صورت امکان، راهکارهای مقابله‌ مناسب را برای آن در نظر گرفت. ریزش موی هورمونی در مردان و زنان، به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌ دهد. در مردان، روند طاسی از روی شقیقه‌ ها، بالا و جلوی سر آغاز می‌شود. در حالی که ریزش موی هورمونی خانم‌ ها از فرق سر و تاج موها شروع به گسترش کرده با نازک شدن تدریجی موها ادامه می‌ یابد. نکته‌ قابل توجه در اینجا آن است که معمولا ریزش مو در خانم‌ ها نشانه اختلالات جانبی دیگری است. در حالی که آ‌قایان معمولا تنها با آلوپسی آندروژنتیک رو به رو شده‌اند.

تشخیص ریزش موی هورمونی در زنان باید با تشخیص پزشک و طی برخی آزمایشات مشخص شده و تحت درمان قرار بگیرد اما برخی علائم شایع را شرح می دهیم:

  • ریزش مو به مرور زمان و به تدریج
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
  • عدم وجود زمینه های ارثی در فرد
  • نازک شدن تار موها و شکننده شدن آنها
  • وجود موهای زائد در بدن
  • پوست دارای آکنه و جوش
  • اختلال در سیکل دوران قاعدگی
  • مشکلات پوست و ناخن

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؟

پس از مشاهده علائم ریزش موی هورمونی در زنان در صورت مشاهده یک یا چند نمونه حتما به پزشک مراجعه کنید. سپس آزمایشات هورمونی انجام می گیرند و آزمایش ریزش موی هورمونی در زنان علاوه بر بررسی سطح هورمون‌ های مختلف، عوامل دیگری را که ممکن است منجر به ریزش مو شود را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد. در نتایج تست مشخص خواهد شد که ریزش موی شما هورمونی است یا به عوامل دیگری بستگی دارد. همراه با این آزمایش آزمایشاتی چون موارد زیر صورت می گیرد:

– سنجش میزان اسید فولیک، ویتامین D و زینک در خون
– هورمون‌ های تیروئیدی تی ۳ و تی ۴ و هورمون محرک تیروئید
– اندازه گیری هورمون های جنسی مثل تستسترون فری و توتال
– اندازه گیری دی هیدروکسیل اتیل آندروستندیون (DHEA)، پرولاکتین، محرک فولیکول و هورمون لوتئین

ریزش موی هورمونی چیست؟

ریزش موی هورمونی در واقع علت بسیاری از طاسی ها در زنان و مردان است. با برهم خوردن سطح هورمون های بدن ممکن است این اتفاق با شدت بیشتری رخ دهد.

ریزش موی هورمونی چیست؟

از انواع ریزش موی هورمونی در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کم پشتی کلی

نازک شدن تدریجی مو ها در بالای سر شایع‌ ترین نوع ریزش مو است. این حالت هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. خط مو در مردان معمولاً عقب می رود اما در زنان فرق آنها بازتر و وسیعتر می شود.

طاسی های منطقه ای

این نوع ازطاسی ممکن است دایره ای یا تکه تکه باشند. لکه‌های طاسی ممکن است به اندازه یک سکه باشد که معمولاً در پوست سر ظاهر می شوند. حتی ممکن است پوست شما بلافاصله قبل از ریزش مو احساس خارش یا درد هم داشته باشد.

آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی عامل اصلی ریزش مو در زنان است که به طور کلی بین سنین ۱۲ تا ۴۰ سالگی شروع می شود. مردان معمولاً کچل شدن را با عقب رفتن خط مو یا تکه های مشخص کچلی روی سر می بینند. اما ریزش مو در زنان عموماً به شکل کم پشتی کلی رخ می دهد.

آلوپسی آرئاتا

این نوع ریزش مو به صورت تکه تکه است که به طور ناگهانی روی سر یا بدن اتفاق می افتد. به طور معمول با یک یا چند تکه گرد طاس شروع می شود که می توانند با هم، هم پوشانی داشته یا نداشته باشند.

علل ریزش موی هورمونی در زنان

تا به اینجا متوجه شدیم که یکی از پر چالش ترین نوع ریزش مو و درمان آن ریزش موی هورمونی در زنان است. که هورمون ها سبب این اختلال می شوند و مشکل اصلی این است که سطح متعادل آنها در خون برهم می ریزد اما چه چیزی سبب می شود تا سطح این همورمون ها دچار اشکال شود؟

علل ریزش موی هورمونی در زنان

در این قسمت از مطلب در داروخانه آنلاین دارو علل ریزش موی هورمونی در زنان را بررسی خواهیم کرد:

اضطراب و استرس

استرس مضرات زیادی برای بدن داشته و سبب ریزش مو ها نیز می شود. استرس با قرار دادن بدن در حالت مقاومت، سبب می شود که منابع انرژی و مواد مغذی به شدت حفظ شوند. این پدیده مواردی همچون خواب، فرایند رشد، گوارش و جریان خون رونده به پوست را مختل می کند. در این حالت بدن انرژی ذخیره شده را صرف بقا و زنده ماندن کرده و سلامت مو را عاملی ضروری برای زنده ماندن به شمار نمی آورد.

هورمون کورتیزول و ریزش مو:

هورمون های استرس همچون کورتیزول نیز می توانند فولیکول های مو را هدف قرار داده و تخریب کنند. استرس ناشی از تجربه ریزش مو، می تواند بار روانی سنگینی را به فرد تحمیل کرده و سبب بدتر شدن این چرخه معیوب شود. به همین دلیل، افراد باید مقدار بار استرس خود را ارزیابی کرده و روش هایی را برای کاهش آن در پیش گیرند.

هورمون های جنسی

اختلال در هورمون های جنسی در زنان نیز سبب ریزش مو می شود مثل مواقعی چون:

بارداری

اغلب زنان از مو های خود در هنگام بارداری رضایت داشته و از قوی، ضخیم و درخشان بودن آن ها یاد می کنند. بارداری تعداد فولیکول موی بیشتری را در دوره رشد قرار داده و ظاهری پر تر به آن ها می دهد.میزان بیشتر شدن هورمون پروژسترون و استرادیول در طول بارداری سبب تغذیه مناسب، رشد و جلوگیری از ریزش مو می شود. با این حال، ظرف ۳ ماه پس از زایمان هورمون ها، به مقادیر قبل از بارداری بازگشته و ریزش مو ها شدت می گیرد. با این که تغییر ویژگی های مو در دوران بارداری رایج است اما این پدیده در زنان مختلف متفاوت است. اغلب زنانی که پس از زایمان دچار ریزش مو می شوند، احیای مجدد مو های خود را تجربه خواهند کرد. البته، امکان دارد این فرایند آهسته و طولانی مدت باشد.

اما چگونه از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم؟ مولتی ویتامین های بارداری به تامین ویتامین ها و املاح معدنی موردنیاز بدن و رشد یک نوزاد سالم و تداوم بارداری کمک می کنند. این مکمل ها زمانی کارایی و اثر بهتری دارند که به همراه تغذیه خوب استفاده شوند.

یائسگی

دوره یائسگی و افت سطح هورمون های استرادیول و پروژسترون، گر گرفتگی و تعریق شبانه تنها علائمی نیستند که تجربه می شوند. ریزش و کم پشت شدن مو ها علامتی است که امکان دارد اغلب زنان از آن بی خبر بوده و آمادگی مواجه شدن با آن را نداشته باشند. این ریزش مو در این دوره همانند دوره بارداری با تغییرات هورمونی ارتباط دارد. کمبود پروژسترون و ریزش مو با یکدیگر رابطه ی مستقیم دارند. البته، ریزش مو در یائسگی در صورتی که با درمان جایگزینی هورمونی همراه نباشد، برخلاف دوره پس از زایمان برگشت ناپذیر خواهد بود.

کم کاری تیروئید

هورمون تیروئید تقریبا هر فرایندی را در بدن پردازش می کند. هنگامی که تیروئید کم کار می شود، سوخت و ساز بدن کاهش یافته و بدن به فعالیت های کم اهمیت تری همچون رشد مو کمتر توجه می کند. در کم کاری تیروئید، مو ها خشک، وز، کدر و کم پشت شده و حتی امکان ریزش ابرو ها نیز وجود دارد. جالب این است که پر کاری تیروئید نیز سبب ریزش مو می شود.

یائسگی و ریزش موی هورمونی در زنان

برخی از تغییرات هورمونی دوران یائسگی به گونه ای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند که سبب ریزش و نازک شدن موها می شوند. یائسگی یک روند بیولوژیکی طبیعی است که همه زنان در دوره ای از زندگی خود آن را تجربه می کنند. در این دوره، بدن در اثر سازگاری با نوسانات هورمونی، تغییرات فیزیکی زیادی را تجربه می کند و سبب ریزش موی هورمونی در زنان می شود. بسیاری از زنان در دوران یائسگی علائم ناخوشایندی از جمله گرگرفتگی، تغییرات خلقی و بی خوابی دارند. ریزش مو نیز یکی دیگر از موارد متداولی است که در این دوران دیده می شود. ریزش مو در دوران یائسگی نتیجه عدم تعادل هورمونی است.

یائسگی و ریزش موی هورمونی در زنان

به طور دقیق، ریزش مو یائسگی مربوط به تولید کمتر استروژن و پروژسترون است. این هورمون ها به رشد سریع مو کمک کرده و مدت زمان بیشتری مو را روی سر نگه می دارند. وقتی در یائسگی سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد، موها کندتر رشد می کنند و بسیار نازک می شوند. کاهش این هورمون ها همچنین باعث افزایش تولید آندروژن یا گروهی از هورمون های مردانه می شود. آندروژن ها فولیکول های مو را کوچک می کنند و در نتیجه باعث ریزش موی سر می شوند. بعلاوه در برخی موارد، این هورمون ها می توانند باعث رشد موهای بیشتری در صورت شوند که شما آنها را تحت عنوان موهای زائد می شناسید. به همین دلیل است که برخی از زنان یائسه دچار رویش جوانه های کوچک مو روی چانه می شوند.

یائسگی یکی از دوران های مهم زندگی خانم ها می باشد که به دلیل به هم خوردن سطح هورمون ها و کاهش هورمون های زنانه ممکن است عواضی نظیر گرگرفتگی، پوکی استخوان، خشکی واژن، افزایش وزن و تغییر در میل جنسی را به دنبال داشته باشد. امروزه با توجه به اینکه امید به زندگی افراد بالا رفته است زنان یک سوم زندگی خود را در یائسگی و در حال دست و پنجه نرم کردن با عوارض آن می گذرانند.

معمولا بعد از یائسگی با کاهش سطح استروژن و بعد از انجام تست سنجش تراکم استخوان میزان مصرف داروهای مربوط به یائسگی مشخص می‌شود. مصرف مکمل‌ها به نوع تغذیه و میزان دریافت کلسیم بدن وابسته هستند. در صورتی که فرد تغذیه سالمی داشته باشد و در برنامه غذایی روزانه ۵ تا ۷ نوع میوه و سبزیجات را بگنجاند، مقدار دوز مصرفی کاهش پیدا می‌کند. اما معمولا بیشتر خانم‌های ایرانی چنین تنوع غذایی ندارند و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به صورت مصرف مولتی ویتامین‌ها و دیگر انواع قرص‌ها جذب می‌کنند.

از کجا مکمل های دوران یائسگی را بخریم؟

مکمل های غذایی مکمن است در فروشگاه های نا معتبر و عموما غیر قانونی نیز عرضه شود اما همیشه به یاد داشته باشید تنها مکان مناسب جهت خرید مکمل غذایی داروخانه و زیر نظر دکتر داروساز می باشد. اکثر مکمل های غذایی موجود در بازار به صورت OTC در داروخانه ها عرضه می شود. یعنی بدون نیاز به نسخه پزشک می توانید آن را تهیه نمایید. البته داروخانه و مسئول فنی بر روش مصرف و هشدارهای لازم در حین مصرف تاکید خواهند کرد. مکمل های دوران یائسگی را میتوانید از داروخانه آنلاین دارو خریداری نمایید.

قرص منو لایف آن ۳۰ عددی

دوران یائسگی همواره به عنوان دورانی دلهره آور شناخته می شود. در این دوران مواجه شدن با کمبود ویتامین ها طبیعی است و مصرف مکمل های غذایی همچون Life On Meno Life به جبران کمبود های ایجاد شده کمک می کند. این قرص همچنین مانع از تشدید تغییرات هورمونی شده و مصرف آن نیز با توجه به حالت نرم قرص بسیار ساده خواهد بود. قرص منو لایف لایف آن تامین کننده آهن مورد نیاز بدن بوده و مصرف آن برای بانوان به جذب حداکثری بیش از 10 نوع ویتامین ضروری کمک می کند. ویتامین K، ویتامین A و ویتامین های گروه B تنها بخشی از ترکیبات این قرص به شمار می روند.

تیروئید و ریزش موی هورمونی در زنان

اختلالات تیروئیدی زمانی رخ می‌ دهند که سطح هورمون ‌های تیروئیدی در خون بالاتر یا کمتر از حد طبیعی باشند. وقتی پایین ‌تر از سطح طبیعی باشند، به آن کم کاری و وقتی بالاتر از سطح طبیعی باشند به آن پرکاری تیروئید گفته می‌ شود. ریزش مو ممکن است به آهستگی همراه با پرکاری یا کم کاری تیروئید پیشرفت کند؛ در آغاز ممکن است متوجه محلی از ریزش مو نشوید و درعوض احساس کنید که موهایتان نسبت به سابق نازک یا کم‌ پشت‌ تر شده است. وقتی تعادل هورمون‌ ها در بدن، به ویژه هورمون‌ های تیروئیدی یعنی T3 و T4 برهم بریزد، رشد موها هم مختل می ‌شود. موها ریزش پیدا می کنند، بدون این که موی جدیدی جایگزین آن‌ها شود. از این رو موهای سر و ابرو به تدریج نازک می ‌شوند.

استرس با ریزش موی هورمونی در زنان

کمبود برخی مواد در بدن ممکن است زمینه ساز تغییر خلق و استرس شود یا ممکن است این مشکل از روان فرد سرچشمه بگیرد در هر صورت استرس یک عامل در ریزش موهاست. پایین بودن سطح آهن در خون ممکن است سب بی حالی یا استرس در زنان شود که بیشترین کمبود سطح آهن در خون در دوران قاعدگی رخ می دهد و می تواند زمینه ساز استرس در بدن باشد در مطالب پیشین در مقاله بهترین زمان مصرف قرص آهن در دوران قاعدگی مفصل به این موضوع پرداخته ایم. در هر شرایطی و به هر علتی استرس سبب ریزش مو در زنان و مردان می شود اما یکی از دلایل اصلی ریزش موی هورمونی در زنان است.

اگر بدن تحت استرس قرار بگیرد فاز رشد در چرخه رشد مو ممکن است متوقف شود و این می تواند فولیکول های مو را وارد فاز استراحت کند . فاز استراحت طولانی می تواند از رشد مو جلوگیری کرده و فولیکول های مو می توانند تا سه ماه پیش از تخریب، به اصطلاح خاموش بمانند. این نشان می دهد که شما ممکن است چند ماه پس از تجربه ای پرتنش دچار ریزش شدید مو شوید. هنگامی که استرس پایان یابد ، چرخه رشد مو دوباره از سر گرفته شده و ریزش مو متوقف می شود . استرس سبب ترشح هورمون کورتیزول در بدن می شود. ترشح بیش از حد این هورمون فولیکول های مو را تخریب کرده و سبب ریزش مو می شود.

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؟

پس از مشاهده ریزش مو چه کم چه زیاد بهتر است به پزشک مراجعه کنید همه علت های ریزش مو هورمونی نیستند برخی از آنها به علت کمبود برخی مواد مغذی و غذای مو است که سبب این اختلال می شود با یک آزمایش ساده می توانید متوجه شوید که علت اصلی ریزش موی شما هورمونی، ارثی یا به علت کمبود مواد مغذی است یا شاید هم به علت استفاده از مواد بهداشتی مراقبتی نامناسب باشد. در صورتی نتایج آزمایشات عدم تعادل هورمونی باشد پزشک برای شما داروهای درمانی تجویز می کند و اگر مشکل کمبود مواد مغذی است می توانید از مکمل های مخصوص مو و یا مولتی ویتامین ها که همه مواد مورد نیاز را یک جا باهم دارند استفاده کنید:

مکمل قرص ضد ریزش مو رینفولتیل ۶۰ عددی

این مکمل علاوه بر مواد گیاهی دارای مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری برای رشد مو نیز هست. ریزش مو یک مشکل رایج است که ممکن است با مصرف مکمل‌های دارای ویتامین و مواد معدنی بهبود می‌یابد. ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد و عملکرد طبیعی سلول‌ها مهم هستند و در صورت کمبود آنها ریزش مو بیشتر خواهد شد.

قرص رینفولتیل یکی از انواع مکمل های ضد ریزش و تقویت کننده مو است که از ترکیبات گیاهی و ساختاری بدیع تشکیل شده است. قرص تقویت کننده موی رینفولتیل با ترکیبات گیاهی مثل چای سبز و عصاره نخل اره ای ریزش موها را به حداقل می رساند.

قرص ضد ریزش مو رینفولتیل گیاهی بوده و اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده آن چای سبز است. چای سبز یکی از سالم‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌های غنی از آنتی اکسیدان در سراسر جهان است. بیشتر آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز از ترکیباتی به نام فلاونول‌ها به دست می‌آیند. این مواد ریزش مو را به حداقل خواهند رساند. همچنین این ماده رشد مو را تقویت می‌کند، مطالعات مختلف نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند از رشد موی سالم حمایت کند. این ماده می‌تواند با تحریک فولیکول‌های مو و جلوگیری از آسیب به سلول‌های مو و پوست، رشد مو را در افرادی که ریزش موی مرتبط با هورمون دارند، افزایش دهد.

ریزش موی هورمونی در زنان در کدام ناحیه از بدن نمایان تر است؟

ریزش موی هورمونی در زنان که ممکن است بر حسب برهم خوردن هورمون ها صورت بگیرد بیشتر در موی سر نمود پیدا می کند ضمن اینکه این ریزش هم به صورت کلی در تمام سطح سر و هم در فرق سر قابل مشاهده است  موها نازک شده و تراکم آن از بین می رود ریزش موی هورمونی در زنان ممکن است باعث رویش موهای زائد بر روی چانه نیز شود.

میزان شیوع ریزش موی هورمونی ارثی چقدر است؟

دلایل ریزش مو ژنتیکی به هورمون‌های جنسی افراد و سیستم ایمنی آن‌ها ارتباط دارد. ژن عامل ریزش مو می‌تواند از پدر، مادر یا از هر دو والد به فرزند منتقل شود. علت دقیق ریزش موی ارثی در زنان، هنوز کاملاً مشخص نشده است اما هورمون‌ های آندروژن بی‌ تاثیر و بی‌ ارتباط با ریزش مو ارثی در زنان نیست. افزایش بیش از حد آندروژن‌ ها مانند تستسترون و کاهش بیش از حد و ناگهانی هورمون استروژن را می‌توان مهمترین علت ریزش مو ارثی در زنان دانست. و بسیار بر ریزش موی هورمونی زنان تاثیر دارد.

درمان گیاهی ریزش موی هورمونی در زنان

ریزش موی هورونی در زنان با داروهای تخصصی شیمیایی تا حدودی قابل درمان است اما درمان گیاهی ریزش موی هورمونی در زنان هم تاثیر گذار خواهد بود. با مشاهده علائم ریزش موی هورمونی در زنان می توانید این درمان ها را پیش ببرید. درمان ریزش موی هورمونی در زنان طیف وسیعی دارد و درمان ریزش موی هورمونی در زنان با طب سنتی زیر مجموعه این طیف گسترده است.

درمان گیاهی ریزش موی هورمونی در زنان

به خاطر داشته باشید در هر زمینه ای باید با متخصص مشورت کنید و خودسرانه داروی شیمیایی و گیاهی مصرف نکنید. ریزش موی هورمونی در زنان می تواند با گیاهانی چون شیر نارگیل، سرکه سیب و استفاده از چای رازیانه تا حدی سبب شود تا ریزش مو هورمونی زنانه را کنترل کند. ریزش موی هورمونی در زنان می تواند حس نا خوشایندی را در فرد ایجاد کند و سبب استرس و نگرانی در ظاهر فرد شود. پس با درمان ریزش مو هورمونی در زنان می توانید تا حد بسیاری از بروز این حس ناخوشایند بکاهید.

داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

بستن

ورود

بستن

ستون کناریه رفته به بالا