مراقبت از مو, ویتامین ها و مکمل ها

آیا کمبود اسیدهای آمینه باعث ریزش مو می شود؟

آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود

در سلامت موها یک نکته اساسی و مهم وجود دارد و آن هم نگهداری و توجه به نیاز مو است. مو از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است که خود این پروتئین از اسیدهای آمینه به وجود آمده است. پس وجود این ماده برای حیات مو بسیار مهم است چرا که ساختار اولیه تارهای مو را تشکیل میدهد. برای آنکه بیشتر با مقوله آمینو اسیدها و نقش آنها در سلامت موها بدانیم این مطلب را با در خصوص آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ یا برای آن مفید است فراهم کردیم که در داروخانه آنلاین دارو می توانید به مطالعه آن بپردازید.

آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئین هستند. نیم بیشتری از ساختار بدن را پروتئین ها تشکیل داده اند که آمینو اسید نقش کلیدی را در آن ایفا می کند و دارای اهمیت و ضرورت است. این ماده مهم در پوست، استخوان، عضلات و بافت های بدن وجود دارد و بخش بزرگی از آن را شامل می شود. تولید طبیعی آمینو اسید در بدن به دو گروه تقسیم می شود ( اسیدهای ضروری و غیر ضروری) آمینواسیدها ترکیبات آلی هستند که از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن به همراه یک گروه زنجیره جانبی متغیر تشکیل شده‌ اند. آن‌ها برای فرآیندهایی مانند ساخت پروتئین‌ها و سنتز هورمون‌ ها و انتقال دهنده‌های عصبی مورد نیاز هستند.

بدن انسان برای رشد و ادامه حیات خود به 20 آمینو اسید گوناگون نیاز دارد. از این مقدار 9 آمینو اسید ضروری هستند که بدن قادر به ساخت آنها نمی باشد و باید از منابع غذایی یا مکمل ها دریافت شود. 11 گونه دیگر آمینو اسیدها غیر ضروری هستند که بدن بدون وابستگی به ماده بیرونی آن را می سازد. پس از خوردن پروتئین های خوراکی در بدن مثل گوشت این پروتئین در بدن تجزیه شده و به آمینو اسیدها تبدیل می شود و باعث بهبود رشد و دوام عضلات و عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ در ادامه خواهیم پرداخت.

انواع آمینو اسیدها

انواع آمینو اسیدها

همانطور که گفتیم در بدن انسان 20 نوع آمینو اسید وجود دارد که به آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت و در ادامه این بررسی متوجه خواهیم شد که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ یا برای مو مفید است؟

آمینو اسیدهای ضروری:

این نوع از آمینو اسیدها توسط بدن ساخته و پرداخته نمی شود و همانطور که از نام آن پیداست ضروری است تا از مواد غذایی و یا مکمل ها دریافت شود. 9 آمینو اسید ضروری بدن عبارتند از:

هیستیدین

هیستیدین برای ترشح هیستامین (یک منتقل کننده عصبی که برای ایمنی، هضم، بهبود عملکرد جنسی در انسان و چرخه خواب و بیداری حیاتی است) استفاده می‌ شود. برای حفظ غشای میلین یک سد محافظ که سلول‌ های عصبی انسان را احاطه کرده است ضروری است.

ایزولوسین

آخرین اسید آمینه از سه آمینو اسید شاخدار ایزولوسین است که در چرخه سوخت و ساز عضلات نقش دارد و بسیار در بافت عضلانی و همچنین در روند سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم نیرو و انرژی دارای نقش و اهمیت است.

لوسین

لوسین مانند والین یک آمینو اسید ‌شاخدار است که برای سنتز و تجزیه پروتئین و ترمیم عضلات حیاتی است. همچنین به تنظیم سطح قندخون کمک کننده است ترمیم زخم را تسریع می‌ کند و هورمون‌ های رشد را تولید می‌کند .

لیزین

لیزین نقش مهمی در سنتز پروتئین ترشح هورمون ها و تولید آنزیم و جذب و تجزیه کلسیم دارد. همچنین برای تولید انرژی و روند سیستم ایمنی و تولید کلاژن و الاستین مهم است.

متیونین

این نوع سم زداست و نقش مهمی در متابولیسم و سم زدایی دارد. همینطور برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم (مواد معدنی که برای سلامتی بدن انسان حیاتی هستند) ضروری است.

فنیل آلانین

فنیل آلانین تکمیل کنند انتقال دهنده ‌های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. این آمینواسید نقش مهمی در ساختار و عملکرد پروتئین ‌ها و آنزیم‌ ها و تولید سایر اسیدهای آمینه دارد.

ترئونین

ترئونین بخش اصلی پروتئین‌ های ساختاری مانند کلاژن و الاستین است که اجزای مهم پوست و بافت همبند هستند. همچنین در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد.

تریپتوفان

 این نوع از اسید آمینه اگرچه اغلب با ایجاد خواب آلودگی همراه است اما تریپتوفان کارکردهای بسیار دیگری نیز دارد. برای حفظ تعادل نیتروژن مناسب ولازم است و پیش درآمد ساخت سروتونین است، یک انتقال دهنده عصبی مهم که اشتها، خواب و خلق و خوی فرد را تنظیم می‌کند.

والین

یکی از سه آمینو اسید شاخدار والین است یعنی دارای زنجیره ای است که به یک طرف ساختار مولکولی خود انتشار پیدا می کند. والین به تحریک رشد و بازسازی عضلات کمک کرده و در تولید انرژی نقش دارد.

همان‌طور که گفتیم اسیدهای آمینه ضروری برای بسیاری از فرآیندهای حیاتی هستند. اگرچه آمینواسیدها بیشتر به خاطر نقش‌ آنها در رشد و ترمیم عضله شناخته می‌شوند اما بدن خیلی بیشتر از بحث عضله به آن‌ها وابسته است و اما آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ در ادامه باید گفت به همین دلیل است که کمبود اسید آمینه ضروری می‌تواند بر کل بدن شما از جمله سیستم عصبی، تولید مثل، ایمنی و گوارش و حتی پوست و مو شما تأثیر منفی بگذارد.

آمینو اسیدهای موثر در رشد مو

همانطور که گفته شد آمینو اسید نقش مهمی در بدن دارد و به طور کلی تمامی ارگانهای بدن که از پروتئین ساخته شده اند تحت تاثیر آمینو اسیدها هستند. واضح است که ساختار و جنس مو هم از پروتئین تشکیل شده است پس این موضوع شکل می گیرد که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ یا برای آن مفید است؟ در زمینه آمینو اسیدها و رشد موها عواملی چون شرایط محیطی و تغذیه و همچنین مکمل های دارای این آمینو اسیدها بسیار تاثیر گذار هستند.

بیشترین ماده تشکیل دهنده پوست، مو و ناخن از پروتئین کراتین تشکیل شده است. کراتین خود نیز از اسیدهای آمینه مانند متیونین، آرژنین و گلایسین تشکیل شده است که در صورتی که سطوح مصرف پروتئین ها در رژیم غذایی شما پایین باشد بدن شما به طور هوشمندانه از پروتئین ها برای عملکردهای ضروری مانند پشتیبانی از عملکرد عضلانی اسکلتی و قلبی عروقی  به جای رشد مو استفاده می کند. در کمبودهای شدید و طولانی مدت پروتئین، بدن به طور کلی از پوست و مو غافل می شود. به طور کلی برای دستیابی به سلامت عمومی در مو رژیم های غذایی متعادل به همراه مصرف مکمل های تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز است.

آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟

در ادامه باید این را اضافه کنیم که مصرف بیش از حد هر ماده ای در بدن ممکن است باعث ترشح بیشتر از حد هورمونهایی گردد که برای برخی ارگانها یا عملکرد آنها مضر هستند و با این سوال مواجه هستیم که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ با مصرف برخی مکمل های حاوی آمینو اسیدهای پروتئینی برای عضله سازی و با هدف حجیم تر کردن عضلات در بدنسازی، برخی از ورزشکاران برای نتیجه سریع شروع به مصرف بیش از اندازه دوز لازمه بدنشان می کنند این مکمل ها در حالت عادی برای بدن مفید خواهند بود اما در صورتی که بیش از حد مصرف گردد باعث ترشح بیش از اندازه هورمون تستسترون می شوند ترشح اضافات این هورمون در بدن امکان این را به وجود می آورد تا ریشه های فولیکول های مو ضعیف شده و کم کم از بین برود به این صورت است که رفته رفته موها نازک و کم پیشت و در نهایت از بین می روند.

چگونه موهای ضعیف و آسیب دیده را درمان کنیم؟

یکی از دغدغه های افراد و بیشتر خانم ها این است که آیا می توان موهای آسیب دیده را درمان کرد؟ آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ و یا آسیب مو فقط مربوط به ساقه مو است؟ در این مطلب از داروخانه آنلاین دارو به تعدادی از راهکارها جهت جلوگیری از ضعف و آسیب دیدگی مو پرداختیم و به برخی درمان ها نیز اشاره خواهیم کرد:

چگونه موهای ضعیف و آسیب دیده را درمان کنیم؟

رنگ و و موهای خشک و شکننده

یکی از دلایل شکل گرفتن موهای ضعیف و آسیب دیده استفاده از رنگ موهای نا مرغوب است و علاوه بر آن استفاده بیش از حد از رنگ موهاست. این رنگ موها رطوبت مو را از بین می برند همراه با رطوبت ذاتی مو مواد موثر در شکل و حفاظت از مو هم از بین می روند مثل آمینو اسیدها که می توانند در حفظ رشد و ساختار درخشان مو بسیار تاثیر گذار باشند. در این راستا می تواند از مکمل های حاوی آمینو اسید ها یا شامپوهایی که ترکیبات اینچنینی دارند استفاده کرد. اما باید به خاطر داشته باشید شستن بیش از حد موهای رنگ شده سبب می شود تا به ریشه و ساقه مو آسیب وارد گردد.

همچنین اگر رفتن به سالن های آرایشی هزینه بر است باید حتما رنگ کردن موها را به افراد متخصص بسپارید. چرا که متناسب با جنس موی شما مواد رنگ مو استفاده خواهند کرد. سعی کنید موهای خود را با آب ولرم یا سرد بشویید مخصوصا زمان آبکشی نرم کننده، آب داغ سبب می شود تا رطوبت موها از بین برود. این نکته مهم است که رطوبت مو حفظ بشود زیرا که کراتین و پروتئین موها معمولا در رطوبت موها وجود دارند. از روغن های گیاهی برای رطوبت رسانی به موهایتان استفاده کنید.

روغن زیتون

روغن زیتون علاوه بر مصارف آشپزی و خوراکی، برای آبرسانی به مو نیز بسیار موثر است. بسیاری از روغن‌ها باعث هیدراته شدن مو و نرم شدن کوتیکول مو می شوند مخصوصا روغن زیتون که به لطیف شدن موها و رطوبت مورد نیاز مو کمک می ‌کند. روغن زیتون همچنین در دسترس و به‌ راحتی قابل استفاده است. به یاد داشته باشید که چند مدت بعد از رنگ کردن موها حتماً از روغن زیتون جهت نرم کردن موها استفاده کنید. اگر دارای موهای فر و حالت دار هستید و با روغن زیتون حس سنگینی روی موی خود دارید، می‌توانید از روغن نارگیل استفاده کنید.

دقت داشته باشید از شامپوها و نرم کننده های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید زیرا بسیاری از این شامپوهای حرفه ای به حفظ کراتین و پروتئین مو کمک می کنند در واقع اگر با این سوال مواجه هستید که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ در این قسمت باید بگوییم که شامپوهای حاوی آمینو اسیدها نه تنها باعث ریزش مو نمی شوند بلکه برای جلوگیری از آسیب مو بسیار مفید هستند.

آسیب دیدگی مو ناشی از حرارت

بسیاری از خانم ها علاوه بر اینکه موهای خود را با مواد شیمیایی احاطه کرده اند بدون در نظر گرفتن این موضوع از وسایل حرارتی مثل سشوار و اتو مو یا حالت دهنده های برقی استفاده می کنند. این وسایل حرارتی موها را شکننده و آسیب پذیر می کنند و به مرور زمان سبب می شوند تا موها سوخته و بریزد. زمانی که ساقه موی سالمی نداشته باشید ریشه موها هم به درستی عمل خون رسانی را به فولیکول های مو انجام نمی دهند. بناراین اجزای مو از هم سوا نیستند و همگی به هم ارتباط دارند. در این قسمت خوب است بدانید که برای محافظت کردن مو از وسایل حرارتی و حرارت آنها بهتر است از مواد ضد حرارت استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد کمتر به سراغ این وسایل بروید.

آسیب دیدگی مو ناشی از حرارت

در این بخش اینطور باید به سوال آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ جواب دهیم که هرچه موها شکننده، آسیب دیده و ریشه سست تری داشته باشند بیشتر در معرض ریزش قرار می گیرند که مصرف بیش از حد آمینو اسید ها و تولید هورمون تستسترون در بدن سبب می شود تا موهای ضعیف سریعتر از دست بروند. بهتر است موهای خود را در برابر حرارت این وسایل محافظت کنید و از حرارت پایین برای خشک کردن موها استفاده کنید بهتر است با حرارت متعادل کف سر یعنی پوست سر را خشک کرده و اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند.

حوله را با شدت و محکم روی موهایتان نکشید. زیرا این کار باعث سایش بیش از اندازه شده و به کوتیکول موهایتان آسیب می‌ رساند. هنگام حالت دادن موها به کمک اتوی مو یا بیگودی بهتر است از درجه حرارت پایین‌ تری استفاده کنید. بنابر توصیه محققان نباید بیش از یک بار در هفته از وسایل حرارتی استفاده کنید.

برای ترمیم موهای خود از آسیب دیگی ناشی از حرارت وسایل های حرارتی آن را با روغن نارگیل ترمیم کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل خاصیت محافظتی برای موها دارد. خوب است تا در هفته یک تا دوبار موهای خود را با روغن نارگیل روغن تراپی کنید. برای نتیجه بهتر خوب است تا روغن نارگیل را 2 ساعت قبل از استحمام به ساقه موهای خود زده و ماساژ دهید. دقت کنید که بهتر است این روغن را به پوست سر نزنید چون ممکن است میزان چربی طبیعی پوست سر شما نا متعادل شود. پس از گذشت 2 ساعت از ماندن روغن نارگیل بر روی موها میتوانید آن را با استفاده از شامپوهای مخصوص موهایتان بشویید. مولکول‌های این روغن به قدری کوچک هستند که به ساختار خارجی مو نفوذ کرده و آن‌ها را از داخل هیدراته می‌کنند. بعلاوه این روغن می‌تواند باعث بازسازی روغن‌ های محافظ موجود در پروتئین مو شود. روغن نارگیل سبب می شود تا مو در برابر حرارت محافظت شده و کمتر آسیب ببیند و یا اگر آسیبی وجود داشته باشد آن را ترمیم کند.

عدم رسیدگی و کوتاه کردن موها

خوب است که متناسب با نیاز موهایتان نوک آنها را هر ماه یا هر دوماه یکبار قیچی کنید. اینکار سبب می شود تا موهایتان سالم تر باشند و سالم تر نیز به نظر برسند. فاصله انداختن در اینکار سبب می شود تا موهای شما دچار موخوره شود و به مرور موخوره ها پیشروی کرده و موهای شما را بیمار می کند. برای جلوگیری از ایجاد موخوره بهتر است تا مرتب موهایتان را نوک گیری کنید. همچنین اگر موهایتان به دلیل اینکه از رنگ مو استفاده کردید یا بر اثر دکلره کردن آسیب دیده است بهتر است آنها را کوتاه کنید.

انواع مکمل بدنسازی که حتی افراد ناآشنا با بدن‌سازی دست کم در برنامه‌های پزشکی نامش را شنیده‌اند، آمینو اسیدها هستند.

عدم رسیدگی و کوتاه کردن موها

آمینو اسیدها که در منابع خوراکی مانند لبنیات و گوشت قرمز هم یافت می‌شوند، می‌توانند عملکردهای گوناگونی را در بدن یک ورزشکار بدنساز به پیش برند. شاید شما هم یکی از افرادی باشید که به تازگی ورزش بدنسازی را آغاز کرده‌اند و می‌خواهند از مکمل آمینو اسید مصرف کنند. اگر می‌خواهید بدانید که طریقه مصرف آمینو اسید چیست و چگونه می‌توان بیشترین اثرگذاری را از آن گرفت، در این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو نیز همراه ما باشید.

نقش آرژنین در سلامت موها

مکمل‌ های بدنسازی و ورزشی زیادی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها قابل خرید و مصرف است. پروتئین وی، کراتین، کافئین، گلوتامین و ال آرژنین بخشی از معروف‌ترین این مکمل‌‌ها هستند. اما مقاله‌ی حاضر از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو، به ال آرژنین خواهد پرداخت.

دانستن این که ال آرژنین چیست، چه کاربردی دارد، موارد مصرف و عوارض احتمالی آن چیست و پاسخ سؤالات بسیار دیگر درباره‌ی این مکمل، پیش از شروع مصرف آن ضروری است

آرژنین اثرات ضد پیری خوبی بر ساختار بدن ما دارد. کمک به استحکام مو و ناخن از جمله مواردی است که به فواید آرژنین مربوط است. آرژنین اسید آمینه ‌ای است که به جز کمک به حفظ سلامت و رشد مو در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، تقویت سیستم ایمنی، بهبود مشکلات گوارشی، رفع مشکلات نعوظ در مردان و کمک به سوخت و ساز بدن در برابر چربی سوزی نیز می‌تواند مفید باشد. باوربر این است که آرژنین موجب ترشح اکسید نیتریک در بدن می‌شود.

اکسید نیتریک جریان خون را بیشتر کرده و با تحریک فولیکول‌ های مو و استحکام و قوای تارهای مو کاهش ریزش موها را سبب می شود و از آن جلوگیری می کند. همچنین از این ماده به صورت موضعی نیز می‌توان استفاده نمود مثل مواد تولید شده برای حفاظت از موها در برابر ریزش. بنابراین آرژنین به عنوان اکسید نیتریک برای رشد مو از اهمیت مهم و حیاتی برخوردار است و به طور خلاصه این ماده باعث افزایش خون رسانی به ریشه مو شده و به رشد مو کمک می کند. ب

رای بررسی دقیق آرژنین و آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ باید گفت این مواد برای رشد مو و محافظت از آن بسیار ضروروی و مفید هستند و به خودی خود سبب ریز و تخریب ساختار مو نمی گردند در ادامه به مواد خوراکی حاوی آرژنین می پردازیم:

اگر شما هم به فکر شروع بدنسازی هستید یا بدنسازی می‌کنید و می‌خواهید به حج عضلات خود اضافه کنید استفاده از بهترین آمینو اسید برای حجم جزء اولین و مناسب‌ترین راه‌ها برای شما است. مقاله‌ای که در وبلاگ داروخانه آنلاین دارو در حال خواندنش هستید، به شما راهنمایی جامعی می‌دهد تا بدانید کدام مکمل بدنسازی با توجه به شرایط و اهداف شما، بهترین آمینو اسید برای حجم موجود در بازار است.

مواد خوراکی حاوی آرژنین

مواد خوراکی حاوی آرژنین

منابع حیوانی

غذاهایی شامل گوشت گاو،مرغ،ماهی ومحصولات لبنی

منابع گیاهی

شامل جو دوسر، بلغور، آجیل و حبوبات

در کنار این مواد خوراکی می توان از مکمل های حاوی آرژنین نیز استفاده کرد.

فواید آمینو اسید برای مو

همانطور که در مطالب بالا گفته شد با این سوال رو به رو هستیم که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ باید بگوییم که آمینو اسید یک ماده بسیار ضروری برای بدن است که در بدن آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری باهم ترکیب شده و پروتئین های مورد نیاز را می سازند. یکی از این پروتئین ها کراتین است که برای سلامت مو و پوست بسیار مهم و مفید است.

کراتین سبب به وجود آمدن ساختار فیبری مو می شود. هجده نوع آمینو اسید برای به وجود آمدن کراتین در بدن با هم ترکیب می شوند. سیستئین یکی از موثر ترین آمینواسید برای رشد مو است. به افزایش رشد موی جدید کمک می‌کند. سیستئین آنتی‌اکسیدانی است که از مو در برابر آسیب اشعه خورشید و دیگر اشعه ‌های مضر حفاظت می ‌کند. با توجه به تحقیقات می توان گفت که عوارض آلوپسی را درمان می کند. سیستئین همچنین گوگرد کافی برای سلول‌ های مو را می سازد و بافت و استحکام مو را افزایش می‌ دهد. خوراکی های حاوی سیستئین: کلم بروکلی، مرغ، گندم، شیر و ماست هستند. اسیدهای لایزین در ساخت کلاژن از طریق جذب کلسیم نقش دارند. این کلاژن برای افزایش ساختار فولیکول‌ های مو تقویت مو و همچنین افزایش رشد مو بسیار ضروری است.

لایزین توانایی تبدیل تستوسترون به DHT را دارد که دلیل اصلی آلوپسی (کچلی الگویی مردانه) است. منابع غذایی حاوی لایزین: مرغ، تخم‌ مرغ، ماهی، گوشت قرمز، کاهو، آجیل و محصولات لبنی هستند. آرژنین، آمینواسیدی ضروری و موردنیاز برای سلامت مو است. رشد موی انسان مبتنی بر آرژنین است. با این حال خورشید باعث کاهش آرژینین می ‌شود و درنتیجه باعث خشکی و آسیب دیدن مو می‌ شود. مصرف غذاهای غنی از آرژنین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند و باعث شود موی براق و پرپشتی داشته باشید.

منابع غذایی حاوی آرژنین: آجیل، دانه‌ها، غلات، گوشت، ماست و پنیر هستند. نقش گلوتامین در رشد مو بسیار کلیدی است. ساختار اصلی مو کراتین است که حاوی مقدار زیادی سیستئین است. تجزیه سیستئین نیازمند گوگرد است که به پوست سر انتقال پیدا می کند و این اتفاق با کمک گلوتامین رخ می ‌دهد. منابع غذایی حاوی گلوتامین: گوشت قرمز، پنیر، مرغ، ماست، تخم ‌مرغ، لوبیا، کاهو، کلم، آجیل و اسفناج است.

عواملی که بر ریزش مو تاثیر گذار است

برخی از اوامل زیر بر ریزش موها تاثیر می گذارند و آنها را تشدید می کنند.

 • تغذیه نامناسب
 • کمبود ویتامین خانواده B
 • کم کاری و پرکاری تیروئید
 • کمبود پروتئین
 • کم خونی و فقر آهن
 • استرس های روحی و فیزیکی
 • ریزش بر اثر بالا رفتن سن
 • سفت بستن موها با کش
 • شوینده های نا مناسب
 • افزایش آمینو اسید در بدن
 • بارداری و شیردهی

برای اینکه راه حل های طبیعی برای ریزش موهای خود در پیش بگیریم باید روزانه ویتامین بیشتری مصرف کنیم. برای آنکه بدن بتواند شرایط مساعد تری برای رشد موها و حفظ آنها به وجود آورد لازم است از مواد معدنی، مینرال و ویتامین های مهم و ضروری استفاده شود:

راه حل های طبیعی برای تقویت مو

حال که اهمیت آمینو اسیدها را برای بدن و به خصوص با تمرکز این متن بر مو فهمیدیم و با انواع آن آشنا شدیم بنا براین در این قسمت از بررسی بر آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ به برخی راه حل های طبیعی برای تقویت موها بپردازیم.

راه حل های طبیعی برای تقویت مو

پیش از هر چیزی باید بدانیم که موهای سر به چه علت در حال ریختن هستند؟ آیا این ریزش در اثر کمبود ماده ای در بدن شکل گرفته است؟ آیا شوینده هایی که برای شستشوی موها استفاده می شوند نامناسب هستند؟ دلیل ریزش موی ما به علت ژنتیک است؟ امکان دارد هورمون خاصی در بدن سبب ریزش موها شده باشد؟ و یا آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ پس از آنکه متوجه شدیم دلیل ریزش موها چیست که به سادگی می تواند با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل را بر طرف کرد و اما اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل به این دارید که ریزش موهای خود را با راه حل های طبیعی بر طرف کنید در این قسمت به آن خواهیم پرداخت.

ویتامین ها:

برخی از این ویتامین ها و منابع تامین آنها:

ویتامین‌های B:

ویتامین گروه B و مخصوصا بیوتین، این ویتامین‌ها را می‌توان در زرده تخم مرغ، جگر، ماهی سالمون، آووکادو، آجیل و دانه‌ها و محصولات لبنی یافت.

ویتامین D:

آفتاب مهم ترین تامین کننده ویتامین D است اما منابع غذایی این ویتامین در ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ و برخی مواد غذایی غنی شده نظیر شیر و آب پرتقال وجود دارد.

آهن:

 این ماده در غذاهای دریایی، تخم مرغ و تخم پرندگان، گوشت قرمز، عدس و اسفناج یافت می‌شود. دقت کنید برای جذب بهتر آهن حتما آن را با گروه غذایی حاوی ویتامین C استفاده کنید.

ماسک ها و سرم های خانگی

می توانید با مواد اولیه سالم که در خانه دارید برای موهای خود ماسک مو بسازید:

ماسک زرده تخم مرغ:

زرده تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین است. برای ساخت ماسک زرده تخم مرغ آن را با روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی موهای خود ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت نیم ساعت بر روی موها و کف سرتان بماند سپس با استفاده از آب خنک آب کشی کنید.

ماسک آووکادو:

آووکادو را پوره کنید و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و به مدت نیم ساعت اجازه دهید تا بر روی موهایتا بماند و سپس آب کشی کنید.

ماسک آلوئه ورا:

این ماده را با هر روغن گیاهی مناسب مو مثل: فندق، بادام، نارگیل، زیتون و حتی سیاه دانه می توان ترکیب کرد. آلوئه ورا سبب آبرسانی مو شده و موها را هیدراته می کند.

ماسک مایونز:

مایونز سرشار از چربی و پروتئین است و از آمینو اسیدهای بسیاری ترکیب شده است پس در این نکته که آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود؟ می توان به اهمیت پروتئین و نگهداری موها پی برد. مایونز را با یک عدد تخم مرغ ترکیب کرده و به آن روغن بادام اضافه کنید. حالا ماسک موی سرشار از پروتئین و آمینو اسید شما حاضر است.

داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید