سلامت بدن, ویتامین ها و مکمل ها

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

«مصرف هر روز یک ظرف پر از خوراکی های طبیعی که نیاز بدن را تامین می کند خیلی ایده آل است»

اما هر روز چطور می توان تمام ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن را در کنار هم تامین کرد؟ میزان استفاده از هر کدام برای بدن چقدر است؟ به نظر می رسد برای رعایت همچین موضوعی باید کارشناس تغذیه باشیم!

بدن انسان برای ادامه حیات خود به ویتامین های مهمی نیاز دارد که بسیاری از آنها را از مواد غذایی تامین میکند. اما به نظر می رسد هر روز نمی توان این مواد را به طور مرتب در دسترس بدن گذاشت و یا اینکه جذب آنها به صورت طبیعی شاید مشکل باشد. بنابراین محققان تمام نیاز بدن را در اندازه های تعیین شده در قالب یک مکمل روزانه برای افراد فراهم کرده اند.

مکمل های غذایی به طور متداول حاوی ترکیب چند نوع یا یک نوع از مواد مهم و ضروری بدن هستند. مثل مولتی ویتامین ها که مجموعه ویتامین های بدن را تامین می کنند، که بدن را در برابر بسیاری از بیماری ها، ویروس ها و باکتری ها مقاوم می کند. با بالا رفتن سیستم ایمنی بدن و عدم کمبود برخی از مواد مهم و ضروری سلامت بدن بیشتر تضمین می شود.

سبک زندگی افراد خوابهای نامنظم، استفاذه از مواد غذایی فرآوری شده مضر، غذاهای آماده یا کنسروی و فست فودها بدن را دچار فقر ویتامین ها می کند از این رو یک سبک زندگی سالم و مصرف این ویتامین ها در یک پکیج تخصصی می تواند فکر خوبی در این زمینه باشد. در کشورهایی که سبک زندگی و عادات غذایی مناسبی ندارند یا محروم هستند معمولا افراد دارای فقز ویتامین ها و مواد مغذی هستند بنا به بررسی این نیاز در انسانها این مکمل ها ساخته شده و تجویز می گردد.

بهتر است برای مصرف هر دارویی حتی مکمل های غذایی از پزشک متخصص کمک بگیرید تا تحت یک آزمایش خونی ساده از کمبودهای بدن خود آگاه گردید سپس به تهیه مولتی ویتامین ها برای مصرف روزانه خود اقدام کنید.

بنابراین ضرورت تولید مولتی ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن مربوط می شود. در این متن از داروخانه آنلاین دارو به ضرورت و تشخیص بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن پرداختیم.

علت مصرف داروی تقویت سیستم ایمنی بدن

مولتی ویتامین ها سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. همین امر موجب شده است تا بسیاری از افراد برای حفظ سلامت عمومی بدن و حتی روان خود از مولتی ویتامین ها استفاده کنند. همچنین پزشک ها هم در صورت نیاز برای بیماران خود از این مولتی ویتامین ها کمک می گیرند تا سلامت بدن بیمار را حفظ کرده یا اگر اختلالی به وجو آمده است آن را بهبود بخشند.

این مکمل ها احتمال مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهند. بسیاری از زنان باردار، نوجوانان، نوزادان، کودکان و سالمندان از این داروها برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک می گیرند و به طور روزانه مصرف می کنند. هر کدام از ما حداقل مدام یا به طور موقتی در دوره ای خاص از این دارو برای تقویت سیستم ایمنی بدن یا جبران کمبودهای بدن خود از آن استفاده کرده ایم.

علت مصرف داروی تقویت سیستم ایمنی بدن

بدن ما به خودی خود قادر به فراهم کردن مواد ضروری برای خود نیست پس نیاز است تا خودمان این ویتامین ها و مواد ضروری را به آن برسانیم. در مواقعی ممکن است بدن افراد در شرایط خاصی باشد یا دچار اختلالی شود و یا حتی داروی خاصی سبب شود این مواد به درستی از طریق خوراکی ها و مواد غذایی به درستی جذب نشوند، با این تدابیر لازم است این مواد را در قالب قرص های مکمل یعنی ویتامین ها در دسترس بدن بگذاریم.

برای مثال زنان باردار معمولا به مصرف بیشتر از یک یا چند ویتامین نیاز خواهند داشت و یا افرادی که دچار کهولت سن هستند بدن آنها قادر نخواهد بود این مواد را به درستی جذب کنند و کودکان و نوجوانان در حال رشد برای سوخت عضلات بهتر و عملکرد درست بدن به مصرف این داروها نیاز دارند. همچنین افرادی که مجبور به رعایت یک رژیم خاص برای لاغری نیز بوده در دوره ای دچار فقر ویتامین ها در بدن خواهند شد تمامی این موارد علت مصرف داروی تقویت سیستم ایمنی بدن هستند.

آیا قرص مولتی‌ ویتامین کامپلیت یوروویتال چاق‌ کننده است؟

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که از مصرف مکمل‌های غذایی و خصوصاً مولتی‌ ویتامین اجتناب می‌کنند زیرا فکر می‌کنند اشتهای آن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث اضافه کردن وزن می‌شود. اما آیا واقعا ویتامین ها باعث افزایش وزن می شوند؟ اگر بخواهیم بسیار خلاصه بگوییم، نه. هیچ مولتی‌ ویتامینی نمی‌تواند به طور مستقیم وزن شما را افزایش دهد، زیرا آن‌ها حتی ۱ کالری انرژی هم ندارند.

از سوی دیگر، کمبود بعضی از ویتامین‌ها ممکن است روی وزن شما اثر بگذارد. در یک مطالعه، زنانی که کمبود ویتامین D داشتند، در مقایسه با گروه مشابهی که مقدار کافی از ویتامین D در رژیم غذایی خود داشتند، بیشتر در معرض افزایش وزن بودند.

چگونه سیستم ایمنی بدن را بالا ببریم؟

علاوه بر مصرف بسیاری از بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن که روشی قطعی برای تقویت این سیستم هستند. مواردی نظیر:

رژیم غذایی سالم

میوه ها سرشار از ویتامین و روی هستند همچنین مصرف آب کافی موجب بهبود و تقویت خواهد شد. اما با استفاده قرصهای مولتی ویتامین میتوان مواد بیشتر و کاملتری را به بدن رساند. در این قرص های مکمل مجموعه ویتامین هایی نظیر C در بدن به تولید گلوبول سفید کمک میکند. ویتامین D برای مقابله با بیماری های تنفسی و تقویت سیستم ایمنی بدن، روی یک آنتی اکسیدان قوی برای ایمنی بدن است.

کاهش استرس

با کنترل نکردن استرس و اضطراب، هورمونی به نام کورتیزول در بدن افزایش پیدا میکند. تولید بیش از حد این هورمون سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. با ورزش کردن، تمرینات تنفسی،مراقبه،استراحت و خواب کافی می توان استرس را کنترل کرد.

 کنترل وزن

با ورزش منظم دریافت غذای کافی، مصرف نکردن چربی و قند و خوراکی های مضر می توان وزن را کنترل کرد. وزن ایده آل سیستم ایمنی بدن را در حد متعادل حفظ می کند.

روش مصرف مولتی ویتامین ها

بهتر است مولتی ویتامین ها طبق برچسب آن ها یا دستور پزشک مصرف شوند. بیشتر از حد مجاز همان مکمل نباید خودسرانه دوز داروی بیشتری استفاده گردد. مصرف بیش از حد مولتی ویتامین های حاوی مینرال ها می تواند باعث لکه های دندانی، افزایش ادرار، خون ریزی گوارشی، ضربان نامنظم قلب، ضعف عظلات و گیجی شود. مصرف یک لیوان آب کامل با این مولتی ویتامین ها الزامی است.

روش مصرف مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها معمولا در اشکال: قرص، شربت، قطره و قرص های زیر زبانی تولید می شوند. نظم در مصرف این مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مهم است چرا که اثر بخشی این داروی تقویتی به نظم در خوردن آن بستگی دارد. در صورت فراموش کردن یک دوز، هرچه زودتر آن را مصرف کنید. روش مصرف درست مولتی ویتامین ها این است که آن را با محصولات لبنی و کلسیم استفاده نکنید زیرا که کلسیم جذب برخی از ویتامین های موجود در این مکمل را دشوار می کند.

بهتر است مولتی ویتامین ها همراه با وعده غذایی مصرف شوند چراکه از درد در معده و حالت تهوع می کاهد. بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن که دارای هر یک از ویتامین های: A ,D و K  است را نباید با معده خالی مصرف کنید به علت اینکه این ویتامین ها محلول در چربی هستند و برای جذب کامل و عملکرد خوب باید همراه با وعده غذایی مصرف گردد.

بهتر است مکمل های مولتی ویتامین را با داروهای دیگر مصرف نکنید. تداخل دارویی سبب می شود تا این مواد جذب خوبی نداشته باشند یا تاثیر آن از بین برود.

انواع مولتی ویتامین

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن به انواع مینرال ها و مولتی ویتامین های تخصصی تقسیم می شوند مثل تقویت ( پوست، مو، ناخت، تقویت استخوان و حافظه).

فرق مولتی ویتامین مینرال در مقایسه با نوع تخصصی این است که دارای انواع بسیار و مختلف از ویتامین هاست اما با میزان مشخص و کمتر از تخصصی ها، یعنی اگر مشکل پوکی استخوان دارید باید از داروی مولتی ویتامین تخصصی برای پوکی استخوان استفاده کنید زیرا مجموعه ای تخصصی تر از مواد ضروری برای این مشکل خاص را در خود دارند. اما برای مصرف عمومی مکمل مولتی ویتامین جهت تقویت سیستم ایمنی بدن می توان از نوع مینرال آن بهره مند شد.

به طور کلی، 6 نوع ویتامین در ترکیبات قرص های مولتی ویتامین مورد استفاده قرار می گیرد که این ویتامین ها عبارتند از: ویتامین A، ویتامین های گروه B ، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K.

ویتامین خانواده گروه B خود شامل 9 ترکیب هستند:

تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، کولین (B4)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7) ، اسید فولیک (B9)، کوبالامین (B12).

شاخص ترین مواد معدنی و مینرالی که متداولا” در قرص ها و شربت ها استفاده می شوند: کلسیم، زینک(روی)، آهن، منیزیم، مس، کروم، ید، سلنیوم هستند. علاوه بر اینها گاهی امگا3 و لوتئین هم به قرص های مولتی ویتامین مینرال اضافه می شوند که سیستم ایمنی بدن را بالا میبرند.

۶ دلیل برای مصرف مولتی ویتامین روزانه

مولتی ویتامین روزانه چیست و چه کاربردی دارد؟

مولتی ویتامین روزانه وعده‌هایی حاوی چندین ریزمغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن هستند. گاهی این مکمل‌ها علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف، حاوی مواد دیگری چون عصاره‌ی گیاهان نیز هستند.

با این حال و با توجه به اینکه هیچ استاندارد یا هیچ تعریف علمی استانداردی برای مولتی‌ ویتامین وجود ندارد، ترکیب مواد مغذی آنها بر اساس نام تجاری، کشور سازنده و نوع محصول متفاوت است. برای مثال در ایالات متحده، هر مکملی که حاوی ۳، یا بیشتر، ویتامین و ماده‌ی معدنی باشد، مولتی‌ ویتامین محسوب می‌شود.

5 مورد از بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن

حالا که متوجه شدیم قرص های مولتی ویتامین چه هستند و عملکرد آنها چگونه است بد نیست این دسته بندی را هم از داروخانه آنلاین دارو داشته باشید تا به انتخاب بهتر شما برای مولتی ویتامین کمک کند.

قرص مولتی ویتامین مینرال پرگنازون هلث اید

قرص مولتی ویتامین مینرال پرگنازون هلث اید حاوی ویتامین های B، C، E، K و D و همین طور غنی شده با اسید فولیک از جمله مکمل های مناسب خانم های باردار به شمار می رود.

قرص مولتی ویتامین مینرال و لوتئین تین ویتال

قرص مولتی ویتامین مینرال و لوتئین تین ویتال هلث اید با فرمولاسیونی کاملا اختصاصی از سری محصولات ویژه نوجوانان است. این محصول از موثرترین مولتی ویتامین هایی است که مصرف آن به ویژه در سنین نوجوانی توصیه می شود.

شربت مولتی ویتامین بدون قند سانستول

شربت مولتی ویتامین بدون قند سانستول مکملی موثر در رفع کسالت، بی حالی، ضعف و خستگی مداوم است و سرشار از مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشد.

کپسول مولتی ویتامین ویتافینیتی گلد

کپسول مولتی ویتامین ویتافینیتی گلد علاوه بر تامین ویتامین های بدن به تقویت سلامت سیستم عمومی نیز کمک می کند.

قرص مولتی ویتامین کامپلت یوروویتال

قرص مولتی ویتامین کامپلت یوروویتال غنی شده با انواع ویتامین های مورد نیاز بدن بوده و نیاز بدن به املاح معدنی را برطرف می کند.

علائمی که نشان دهنده ضعف در سیستم ایمنی بدن است

بدن تحت شرایطی دچار ضعف در سیستم ایمنی می شود. این شرایط گاهی به دست خود افراد فراهم می شود و با مطالعه در اینباره می توان تا درصد زیادی از آن کاست.

علائمی که نشان دهنده ضعف در سیستم ایمنی بدن است

سرماخوردگی های مکرر

این خیلی طبیعی است که افراد بزرگسال در سال 2 تا 3بار سرماخوردگی را تجربه کنند و معمولا طول دوره این سرماخوردگی ها 3 تا 4 روز است چرا که بدن برای تولید آنتی بادی به این زمان نیاز دارد. اما اگر دائم در حال سرماخوردن هستید یا طول دوره درمان این بیماری در شما بیشتر از 10 روز است مشخص است بدن شما برای مبارزه با بیماری سخت در تلاش است.

تعویق در بهبود زخم های بدن

به طور کلی و طبیعی پوست بدن پس از آسیب دیدن اعم از سوختن، بریدن ویا خراشیدگی ها درصدد ترمیم آن است. خون با ارسال مواد مورد نیاز و غنی به قسمت آسیب دبده این عمل را تسریع می بخشد. این روند بهبود به سیستم ایمنی بدن خیلی بستگی دارد. اگر بدن از ایمنی مناسبی برخوردار نباشد این روند کند شده و زخم ها به زودی التیام نمی یابند.

مشکلات گوارشی

تحقیقات مشخص کرده اند که درصد بالایی از سیستم ایمنی بدن در دستگاه گوارشی است. اگر بدنی مدام دچار اسهال، یبوست و گاز باشد احتمال اینکه سیستم ایمنی آن تضعیف شده باشد بسیار است. باکتری های مفیدی در این قسمت از بدن زندگی می کنند تا برای به مقابله بهتر بدن در برابر بیماریها کمک کند و همچنین هضم غذا را راحت و بدون مشکلات ذکر شده پیش ببرد. مقادیر کم این باکتری های مفید روده می تواند شما را در معرض ویروس ها، التهاب و حتی مشکلات خود ایمنی آسیب پذیر کند.

با رعایت نکاتی در پیشگیری از ضعف سیستم ایمنی بدن مثل مواردی که در عناوین بالا شمرده شد ومصرف مکمل های مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا درصد بسیاری می توان از این ضعف کاست.

کودکان و سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن کودکان متناسب با افراد بزرگسال و بالغ که در طول رشد خود تا بزرگسالی با انواع بیماریها دست و پنجه نرم کرده است نو پا تر و ضعیف تر است. ابتلا به برخی بیماریها اجتناب تاپذیر است مخصوصا در دوران کودکی اما با تقویت سیستم ایمنی کودک به واسطه بهداشت مناسب، تغذیه درست و به طور خاص استفاده از مکمل های مولتی ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن می توان تا مقدار زیادی بدن کودک را برای دفاع از خود در برابر بیماریهای خطرناک بیرونی تقویت کرد.

ضعف سیستم ایمنی بدن در کودکی ممکن است در روند رشد و ایمنی بدن در بزرگسالی نیز آسیب برساند. کودکان باید ویتامین ها و مواد مغذی و مینرال را از خوراکی های سالم مثل سبزیجات، پروتئین،لبنیات و مغزیجات دریافت کنند علاوه براینها به نور خورشید برای جذب بهتر ویتامین D نیاز دارند اما طبیعتا با مصرف مولتی ویتامین مخصوص کودکان تا حد بسیاری می توان این چرخه تغذیه ای را کامل تر کرد.

نحوه مصرف قرص زینک پلاس برای کودکان

وضعیت سلامتی انسان در دوران کودکی و نوجوانی همچون سنگ بنا یا پی یک ساختمان است. بسیاری از مشکلات سلامت که افراد در بزرگسالی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ریشه در عادات غلط و بی‌توجهی‌های _بعضاً کوچک، اما مهم_ کودکی است. یکی از اقدامات به نسبت ساده، در عین حال مهم و اثرگذار در این دوران، مصرف مکمل‌ها، به خصوص مصرف قرص زینک پلاس برای کودکان است.

بهترین مولتی ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی کودکان

بهترین مولتی ویتامین برای کودکان باید حاوی ویتامین های: A, B,D و آهن باشد بنابراین در خرید این مکمل به این موارد دقت کنید.

بهترین مولتی ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی کودکان

شربت مولتی ویتامین و مینرال میم اورنج ویتابیوتیکس

شربت میم اورنج ویتابیوتیکس با ویتامین های B1، B2، B6، B12 غنی شده و به تامین ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن کودک کمک می کند.

شربت مولتی ویتامین کیندر یوروویتال

شربت مولتی ویتامین کیندر یوروویتال به حفظ و ترمیم بافت های استخوانی و تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان کمک می کند.

شربت مولتی ویتامین و زینک کیندر فیشر

شربت مولتی ویتامین و زینک کیندر فیشر به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند و در گروه مکمل های انرژی زا طبقه بندی می شود.

قطره مولتی ویتامین ویوا کیدز

این مولتی ویتامین به صورت قطره عرضه میشود تا در صورت کم بودن سن کودک و امتناع کردن از خوردن قرص و شربت به راحتی خورانده شود.

قطره مولتی ویتامین با آهن و زینک ویتان

این قطره به تامین آهن و زینک مورد نیاز کودک برای رشد او کمک می کند و همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی و ویروس ها

 در این متن سعی کردیم تا اهمیت مواد غذایی و ویتامین ها را در روند سیستم ایمنی بدن و بهترین مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن توضیح دهیم. از آنجایی که سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از متداورل ترین بیماری هاست بهتر است که بدانیم چطور میتوانیم بیشتر در برابر آن مصون ماند.

محققان سالهاست که متوجه شده اند افرادی که فقر سلنیوم، آهن، مس، اسید فولیک و ویتامین های  C,E,A,B6 دارند سریعتر در برابر سرماخوردگی و ویروسها مریض می شوند. ثابت شده است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد میتواند تا حد بسیاری بدن را مستعد مبتلا به سرماخوردگی و آنفولازا کند پس با مصرف مواد غذایی مناسب فصل سرما علی الخصوص ویتامین c و مولتی ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن از این امر جلوگیری کنید.

author-avatar

درباره نادیا غفاری

زنی معمولی به شکلی بسیار غیرمعمولی. نوشتن برای من عادتی جنون‌آمیز است. من حتی وقتی نمی‌نویسم، در حال نوشتن‌ام. اما اینجا می‌نویسم تا از شما و با شما یاد بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید