سلامت بدن, مادران و کودکان, ویتامین ها و مکمل ها

آیا قرص جوشان مولتی ویتامین برای کودکان ضرر دارد؟

قرص جوشان برای کودکان

یک لیوان پر آب و یک قرص گرد که شبیه به آتشفشان فوران می کند، آتشفشانی با طعم میوه و حباب های خوشرنگ! این چیزی است که کودکان را هیجان زده می کند.

قرص جوشان قرصی است که به منظور حل شدن در آب ساخته شده است. این فرآیند با آزادسازی دی اکسید کربن حاصل از واکنش یک اسید آلی در آب طراحی شده است. بنابراین استفاده این شکل از دارو در قالب قرص جوشان بسیار راحت است و برای کودکان یا افرادی که در بلع مکمل ها مشکل دارند مفید است.

معمولا بیشترین استفاده از قرص های جوشان در دوران سرماخوردگی است که باعث تقویت بدن و سیستم ایمنی بدن می شود. این قرص های جوشان انواع متفاوتی دارد اما متداولا حاوی یک یا چند ویتامین در کنار هم به منظور رساندن مواد مغذی در بدن طراحی شده است.

برخی از این قرص جوشان برای کودکان طراحی شده اند و برای کودکان منع مصرف ندارد و برخی هم برای بزرگسالان و فرمولاسیون متفاوت ساخته شده است. مقدار دوز مواد در قرصهای مخصوص کودکان و بزرگسالان متفاوت است و برای استفاده از آنها باید با پزشک مشورت کرد.

از قرص جوشان برای داروهایی که جذب آنها سخت است استفاده می شود مثل کلسیم کربنات، که به دلیل اسیدی بودن آن ممکن است باعث مشکلاتی در گوارش گردد و گاز تولید می کند که باعث نفخ و درد شکم می شود معمولا کودکان و افراد مسن به دلیل کاهش اسید معده برای هضم از قرص جوشان بهره می گیرند تا قرص هایی که جذب آنها در معده و روده سخت تر است راحت تر شود.

یکی از خوبی های قرص جوشان این است که پس از قرار دادن آن در یک لیوان آب خوشرنگ، خوش عطر و خو بو می شود از این بابت برای کودکان شبیه به یک بازی یا یک آزمایش جالب و ماجراجویانه است.

این قرص ها با انواع طعم میوه ساخته شده است اما معمولا مزه مرکبات می دهند. یکی از فواید قرص جوشان جذب سریع آن در بدن است بعلاوه اینکه برای کسانی که با خوردن قرص مشکل دارند می تواند گزینه مناسبی باشد که کودکان در این دسته قرار می گیرند.

برخی از این قرص جوشان برای کودکان می توان در آب میوه حل کرد البته اگر منع مصرف نداشته باشد. از طریق قرص جوشان می توان انواع ویتامین ها و مولتی ویتامین ها را با یک لیوان شگفت انگیز به آنها خوراند.

انواع قرص جوشان

قرص های جوشان انواع آنتی اکسیدان هایی هستند که موارد استفاده از آنها متفاوت است و هر روزه اشکال گوناگونی از آن تولید می شود. اکثر مکمل های دارویی نظیر: کلسیم، گلوکز، آهن به صورت قرص جوشان عرضه می شوند که برای یک بیماری یا کمبود مواد در بدن فرموله شده اند. بیماریهایی نظیر: آرتریت، پوکی استخوان، مشکلات گوارشی، دردهای مزمن و انواع آلرژی ها.

انواع قرص جوشان

در این نوشته داروخانه آنلاین دارو انواع قرص جوشان را دسته بندی کرده است:

مولتی ویتامین ها

که معمولا برای کمبود مواد مغذی در بدن مصرف می گردد.

ویتامین C

در صورت کمبود ویتامین C یا تسریع در بهبود برخی از بیماریها مانند آنفولانزا و سرماخوردگی

پتاسیم

برای سلامت قلب، گرفتگی عضلات و کاهش فشار خون

کلسیم

برای کمبود و فقر کلسیم در بدن ، مفاصل و استخوان ها

منیزیم

به منظور رفع اسپاسم و گرفتگی در برخی مواقع بهبود درد میگرن، ریتم نا منظم قلب، افسردگی و بی قراری و مشکلات خواب مصرف می گردد.

آهن

برای رفع فقر آهن در بدن کودکان و افراد سالخوده

انرژی زا ها

انرژی زا ها معمولا برای رفع خستگی، افزایش انرژی و کمک به بهبود هشیاری و تمرکز ذهنی ساخته شده اند.

بهترین مولتی ویتامین برای کودکان

بهترین مولتی ویتامین برای کودکان مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی است. محققان توصیه می کنند کودکانی که در روز به حد کافی مواد مفید برای بد و رشد استخوان ها را دریافت نمی کنند حتما از مکمل های غذایی در قالب قرص جوشان، شربت و یا قطره خوراکی را دریافت نمایند. هر چقدر میزان مواد مهم و ضروری به بدن کودک بیشتر باشد در رشد جسمی و روحی سلامت بهتری را دنبال خواهد کرد.

بهترین مولتی ویتامین برای کودکان

مولتی ویتامین کودک باید حاوی مواد ضروری مثل: ویتامین A,B,D, و آهن باشد. اینکه این مولتی ویتامین حاوی ویتامین های خانواده B باشد بیش از هر چیزی مهم و حائز اهمیت است، چرا که به سوخت و ساز بدن، تولید انرژی، گردش خون طبیعی و سیستم عصبی کمک شایانی میکند. مشخصا: بهترین مولتی ویتامین برای کودک آن است که کیفیت بالایی داشته باشد. چه مولتی ویتامینی از کیفیت خوبی برخوردار است؟

آن دسته که:

USDA Organic یا Non-GMO باشد. همچنین بهتر است دارای رتبه بالایی از NSF یا ConsumerLab باشد. به لحاظ ساختاری مولتی ویتامین قرص جوشان شاید یک انتخاب درست و خوشمزه برای کودکان باشد.

مزایای مصرف قرص جوشان برای اطفال

والدین معمولا با خوراندن دارو و مکمل های غذایی به کودکان دچار مشکل هستند. مزایای قرص جوشان برای اطفال به این دلیل محبوبت دارد که راحت و آسان به کودکان خورانده می شود. به دلیل فرایند آماده سازی آن و حل شدن در آب برای کودک هیجان انگیز هم هست. از دیگر مزایای این قرص برای کودکان طعم و رنگ خوب آن است که معمولا از رنگهای باب میل کودک یا طعم های میوه ای استفاده می شود.

همچنین هضم این قالب از قرص بسیار ساده است و کودک را دچار مشکلات گوارشی یا عدم هضم نمی کند. با در دسترس گذاشتن قرص جوشان برای کودک می توان مایعات بیشتری را به بدن او رساند برای کودکانی که آب کمتری میخورند یا میل به خوردن آب ندارند عالی است. بعلاوه در مواقعی که کودک دچار گلو درد یا تورم در لوزه است و با بلع قرص مشکل دارد این ترکیب جایگزین فوق العادی ای است.

نحوه مصرف قرص ویتامین ث برای کودکان

مصرف ویتامین C اهمیت بسیاری برای کودکان دارد ویتامین ث به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. این ویتامین در بدن کودک سبب تقویت استخوان می شود و برای حفظ ترمیم و نگهداری از عروق خونی و استخوانی ضروری است. ویتامین ث برای جذب بهتر آهن موثر است.

با توجع به فهمیدن مقدار مورد نیاز بدن کودکان و بزرگسالان به ویتامین ث متوجه این تفاوت می شوید که بدن شما و کودکتان به یک مقدار ویتامین ث نیاز ندارد. چون ویتامین ث یک ویتامین محلول در آب است مقدار اضافی آن از ادرار دفع می گردد با این حال استفاده در مقادیر بالای آن در بدن کودکان می تواند باعث تهوع، اسهال،سنگ کلیه،التهاب دیواره معده شود.

انجمن تغزیه و دارو مقدار 400 میلی گرم از ویتامین ث را برای کودکان 1 ساله تا 4 ساله و 650 میلی گرم را برای کودکان 4 تا 8 ساله مجاز میداند. بنابراین مصرف مکمل های جوشان بزرگسالان و ویتامین ث بزرگسالان برای کودکان توصیه نمی شود مگر پزشک تجویز کرده باشد. برای جذب کامل و نتایج مطلوب این ویتامین در بدن بهتر است این ویتامین را در یک وعده و یک لیوان آب به کودک خود بخورانید. زمان مناسب برای خوردن ویتامین ث  برای کودکان بعد از وعده غذایی است.

آیا مصرف ویتامین برای همه کودکان ضروری است؟

مصرف ویتامین یک امر ضروری است اما معمولا این ویتامین از طریق مواد غذایی طبیعی جذب بدن می شوند با این حال برای کودکان هم همچون بزرگسالان میتوان مقداری متعادل از ویتامین را در روز در نظر داشت. مصرف ویتامین ها در حد تعادل برای بدن مشکلی را به وجود نمی آورد مگر در مقدار دوز مشخص شده افراط شود. ویتامین برای همه افراد ضروری است یعنی کودکان، بزرگسالان و افراد مسن.

اما قرص های ویتامین و یا مولتی ویتامین میتوانند کامل کننده تغذیه روزانه شما باشند و برای کودکان هم همین ضرورت وجود دارد. پس مصرف ویتامین برای همه کودکان ضروری است اما برخی کودکان به علت تغذیه غلط و یا فقر ماده ای در بدن به مقدار بیشتری از این مکمل نیاز دارند. در واقع ضرورت مصرف برای همه وجود دارد اما میزان آن به کمبود و سطح آن ماده در بدن بستگی دارد.

آیا مصرف ویتامین برای همه کودکان ضروری است؟

ویتامین ث را می توان در محصولاتی مانند خانواده مرکبات، توت فرنگی، کلم بروکلی، انبه، گوجه فرنگی، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج و … پیدا کرد. میزان مورد نیاز برای بدن، برای هر فرد، روزانه ۶۰ میلی گرم است.

استفاده از قرص ویتامین ث جویدنی ۵۰۰ میلی گرمی ویتامین لایف را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

استفاده از قرص ویتامین ث برای تمام کسانی که دوست دارند سیستم ایمنی بدنشان را تقویت کنند، مفید است. کمبود ویتامین ث در بدن ممکن است به بیماری لثه ایجاد شود. بنابراین برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها نیز مصرف آن ضروری است. از طرف دیگر، هنگامی که ویتامین ث در بدن همراه با بزاق و مواد دیگر در معده ترکیب می شود، می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد. بنابراین از بدن در برابر بیماری ها مثل سرطان محافظت می کند. بنابراین در صورتی که در رژیم غذایی شما، موادی مانند سوسیس و کالباس یا مواد کنسروی زیاد است، حتما از قرص ویتامین ث جویدنی ۵۰۰ میلی گرمی ویتامین لایف استفاده کنید.

علائم کمبود ویتامین ث برای کودکان

 این علائم می تواند احساس خستگی در کودک باشد که نشانه کمبود شدید ویتامین ث است. معمولا کودکانی که به علت صدمات شدید برای ترمیم بافتها نیاز به زمان طولانی تری دارند دچار این کمبود می شوند و باید ویتامین ث مصرف کنند. از دیگر علائم کمبود ویتامین ث در کودکان باعث بیماری اسکوربوت است که سبب بروز لکه های پوستی، ضعف در لثه ها و غشاهای مخاطی می شود.

علائم کمبود ویتامین ث برای کودکان

بنابراین خونریزی لثه می تواند یکی از بارزترین علل کمبود ویتامین ث در بدن کودک باشد. کودکانی که به طور روزانه و میزان مشخص برای بدن خود ویتامین ث مصرف نکنند دچار ضعف در سیستم ایمنی خواهند شد و مدام به سرفه های مزمن و سرماخوردگی های طولانی مدت دچار می شوند.مصرف قرص جوشان برای کودکان می تواند این کمبود را برطرف کند مخصوصا که رنگ، عطر و مزه آن برای کودک عالی و هیجان انگیز است.

از دیگر علائم کمبود ویتامین ث از نوع شدید آن می توان به کبودی سریع بدن شود زیرا سطح کلاژن در بدن کاهش می یابد و باعث ضعف در رگ های خونی می شود. در برخی مواقع هم زخم های بدن کودکانی که از کمبود ویتامین ث رنج می برند خیلی دیر التیام پیدا می کنند و گاهی همان زخم ها دوباره باز می شوند و عفونت می کنند.

نحوه مصرف قرص زینک پلاس برای کودکان

وضعیت سلامتی انسان در دوران کودکی و نوجوانی همچون سنگ بنا یا پی یک ساختمان است. بسیاری از مشکلات سلامت که افراد در بزرگسالی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ریشه در عادات غلط و بی‌توجهی‌های _بعضاً کوچک، اما مهم_ کودکی است. یکی از اقدامات به نسبت ساده، در عین حال مهم و اثرگذار در این دوران، مصرف مکمل‌ها، به خصوص مصرف قرص زینک پلاس برای کودکان است.

قرص جوشان ویتامین ث برای کودکان

با توجه به بررسی علائم کمبود ویتامین ث در بدن کودکان و فواید آن و همچنین شناخت ساختار قرص جوشان می توان برای کودکانی که از کمبود ویتامین ث رنج میبرند و یا برای مصرف روزانه وعادی این مکمل، از قرص جوشان ویتامین ث برای کودکان استفاده نمود که هم خوراندن آن به کودک راحت تر است و هم به علت فرآیند هیجان انگیز آماده سازی آن لذت میبرند.

یک لیوان با عصاره میوها و حباب های ریز خیلی هیجان انگیز تر از شربت ها و قرص های معمولی است. با استفاده از قرص جوشان ویتامین ث برای کودک می توان سلامت سیستم ایمنی بدن او را بهتر کرد، از خونریزی لثه و مخاط کودک جلوگیری نمود و انرژی لازم برای تحرک و بازی را به او باز گرداند.

قرص جوشان ویتامین C برای کودکان ضرر دارد؟

قرص جوشان ویتامین C به خودی خود برای بدن کودک ضرری ندارد مگر والدین در خوراندن این مکمل غذایی به کودک خود افراط کنند که این امر ممکن است باعث بروز برخی مشکلات در بدن کودک شود. باید در دادن ویتامین C به کودک دقت کنید و حتما قبل از آن با پزشک مشورت کنید.

همانطور که گفتیم مصرف بیش از حد قرص جوشان ویتامین ث میتواند سبب تحریک سیستم گوارش شده و اسهال و استفراغ را در کودک ایجاد کند. ضمن اینکه می تواند سبب التهاب دیواره روده نیز شود. پس میزان مشخص قرص ویتامین C برای کودک ضرری ندارد مگر مصرف آن بیش از حد مجاز باشد.

بیشتر بخوانید: فواید و عوارض کمبود ویتامین C در بدن

قرص جوشان برای کودکان زیر دو سال

هرچه سن کودکان کمتر باشد نیاز به مراقبت و دقت بیشتری دارند. برای مصرف قرص جوشان برای کودکان زیر دو سال بهتر است با پزشک مشورت شود زیرا که میزان دز مصرفی در کودکان زیر دو سال متفاوت تر از کودکان بالای این سن میباشد. بهتر است در این سن به کودک بدون مشورت با پزشک دارویی خورانده نشود چرا که مقدار بیش از حد آن می تواند در گوارش و کلیه ها تاثیر گزار باشد.

قیمت قرص جوشان ویتامین C برای کودکان

قیمت قرص جوشان ویتامین C برای کودکان بسیار متفاوت است زیرا که متناسب با لابراتوار سازنده و برند محصول همچنین میزان کیفیت آنها باهم این تفاوت میسر می شود. این قیمت به ترکیبات این قرص و موادی بستگی دارد که آن به کار برده می شود. ضمن اینکه انواع قرص جوشان های خارجی از قیمت بیشتری متناسب با قرص جوشان ایرانی دارند. با توجه به نیاز و بودجه مورد نظر می توان انواع مختلفی از این قرص های جوشان ویتامین C برای کودکان را فراهم نمود.

قیمت قرص جوشان ویتامین C برای کودکان

قرص جوشان آهن برای کودکان

معمولا کودکان میلی به خوردن قرص ندارند مخصوصا قرصی شبیه به قرص آهن که میتواند بد مزه هم باشد بنابراین قرص جوشان آهن برای کودکان مناسب است. قرص جوشان از آن جهت دارای محبوبیت است که با جذب سریع مشکلات گوارشی به بار نخواهد آورد ضمن اینکه این قرص ها معمولا همراه با ویتامین C ترکیب شده اند تا جذب آهن راحت تر کنند.

این مکمل آهن در قالب قرص جوشان سبب شکل گیری صحیح گلوبولهای خونی و هموگلوبین می شود و همچنین کمک به آزادسازی انرژی در کودکان و رفع خستگی می گردد. الزامی است قبل از مصرف برای کودکان با پزشک مشورت شود تا ابتدا سطح آهن موجود در خون کودک بررسی گردد. بدون اندازه گیری سطح آهن در خون نمی توان از کمبود آهن در خون مطلع شد گاهی هم این کمبودها بدون علائم هستند.

با بررسی این موارد در این متن از داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو متوجه شدیم استفاده از قرص جوشان برای کودکان حاوی یک یا چند ویتامین باهم، بیشتر از آن که مضر باشد مفید است تنها نکته ای که باید در مصرف این ماده برای کودکان توجه داشت یکی استفاده از قرص های جوشان تک ویتامینی یا مولتی ویتامین مخصوص کودکان است و دیگر اینکه به هیچ عنوان از قرص های جوشان بزرگسالان برای کودکان استفاده نگردد در غیر این صورت این قالب از مکمل غذایی ضرری را در پی نخواهد داشت.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید