ویتامین ها و مکمل ها

پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟

پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟

در دنیای ورزش و همچنین ورزش ها قدرتی که با تمرینات پرفشار همراه است مکمل های ورزشی اهمیت بسیاری دارند. مصرف مکمل های ورزشی در بین ورزشکاران امری بسیار رایج است. در واقع بر کسی پوشیده نیست که مکمل های ورزشی به چه میزان می توانند در عملکردهای ورزشی تاثیر گذار باشند. اما مصرف این مکمل ها همیشه برای عده ای سوال بر انگیز است که چه موقع مصرف کنیم بهتر است؟ چه میزان باید مصرف کرد؟ و یا حتی همه این مکمل ها را باهم می توانیم مصرف کنیم؟

در ادامه تمایل داریم به مبحث پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ بپردازیم ضمن اینکه هرکدام از مکمل های مهم و مصرف آن با پروتئین وی را بررسی خواهیم کرد برای مطالعه این مطلب با ما در داروخانه شبانه روزی آنلاین دارو همراه باشید. در واقع در یک فرایند بدنسازی در این ورزش 3 اصل ضروری وجود دارد که هیچ یک بر دیگر تقدم ندارند و هر سه به یک میزان می توانند در تناسب اندام و توان ورزشی و سلامت ورزشکار حیطه بدنسازی موثر باشند:

تغذیه مناسب

تغذیه ورزشی بسیار نکته مهمی است. زیرا که بدن به تنهایی نمی تواند با مکمل و ورزش به حیات خود در جهت رشد عضلات ادامه دهد. استفاده از کربوهیدرات، مواد پروتئینی، چربی های مفید، کلسیم، میوه ها وسبزیجات سرشار از ویتامین و مواد معدنی در رشد و سلامت انسان ضروری است. ضمن اینکه پیروی کردن از یک رژیم متعادل در این راستا می تواند عملکرد کاهش و یا افزایش وزن را بهبود بخشد.

ورزش مرتب

فعالیت بدنی طبق یک برنامه منظم در رشته بدنسازی بسیار مهم است. چرا که این استمرار در تمرینات است که می تواند نتیجه مصرف از مکمل ها و مواد غذایی را به اوج نتیجه مطلوب خود برساند و این پروتئین موجود در این مکمل ها با تمرینات پر فشار بر روی عضلات تاثیر خواهند گذاشت. اگر یک برنامه ورزشی حرفه ای نداشته باشید مسیر شما در بدنسازی با مشکل مواجه خواهد شد.

استفاده از مکمل های ورزشی

این گزینه بسیار بحث برانگیز و مهم است. بدن بسیاری از مواد مغذی را از خوراکی های دریافتی جذب می کند اما برای یک بدنساز مهم است که علاوه بر خوراکی های ذکر شده در بخش تغذیه مناسب از مکمل های ورزشی برای افزایش مواد مفید جهت بهبود عملکرد ورزشی و عضله سازی بهتر و بازسازی ماهیچه ها پس از ورزش نیز بهره ببرد.

پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟

آیا می توان پروتئین وی را همزمان با مکمل دیگری مصرف کرد؟ خوب است که در حین استفاده از هر مکمل و دارویی به موارد منع مصرف این مواد با دیگر داروها دقت کنیم. همیشه در اکثر بسته های دارویی و مکملی طریقه مصرف و تداخلات دارویی را مشخص می کند. در قدم اول پیش از خریداری بهتر است تا به این نکته بر روی برچسب یا بروشور داخل جعبه دقت کنید.

آیا می توان پروتئین وی را همزمان با مکمل دیگری مصرف کرد؟

پروتئین وی یکی از اصلی ترین پروتئین های موجود در لبنیات است که از مشتقات شیر یعنی آب ماست و یا آب پنیر ساخته می شود. این عصاره به دست آمده را در فرآیند تولید مکمل پروتئین وی به پودرهای ورزشی تبدیل می کنند. اگر بخواهیم یک انتخاب درست از بین پروتئین ها داشته باشیم قطعا پروتئین وی از همه مهم تر و ویژه تر است مخصوصا برای ورزشکاران بدنسازی.

پروتئین وی علاوه بر این که مغذی است بسیار زود هضم است به سرعت جذب می شود و همین امر سبب می شود روند تاثیر بر روی عضلات به سرعت انجام پذیرد. مصرف این مکمل ضروری در دوران ورزش های قدرتی سبب افزایش توده های عضلانی شده و قدرت ماهیچه ها را نیز افزایش می دهد.

برخی از ورزشکاران برای نتیجه مطلوب می توانند زیر نظر مربی مربوطه و کارشناس برخی از مکمل ها را با پروتئین وی ترکیب کرده یا همزمان در طول مصرف استفاده کنند.

در جواب این پرسش که پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ باید بگوییم که:

 • مکمل کراتین
 • مکمل گینر
 • مکمل BCAA

می توان مصرف کرد که در ادامه مفصل به ترکیب این مواد باهم می پردازیم.

پروتئین وی را با چه مکملی نباید مصرف کرد؟

همانظور که در بالا اشاره کردیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ البته تحت نظر کارشناسان ورزش و یک برنامه غذایی درست می توان با برخی از مکمل های بدنسازی و ورزشی مصرف نمود اما حالا شاید بد نباشد که بدانیم کدام مکمل ها را هم زمان با پروتئین وی نباید مصرف کرد:

 • کلسیم
 • روی
 • منیزیم

استفاده هم زمان هر یک از موارد بالا در جذب پروتئین مشکل به وجود می آورند. پس بهتر است با یک فاصله زمانی از میل کردن هر کدام دیگری را میل فرمایید.

مصرف مکمل پروتئین وی و مکمل کراتین

پس از آنکه شما پروتئین را مصرف می کنید بدن به واسطه کلیه ها و کبد کراتین را تولید می کند. کراتین یکی از اجزای مهم عضله ساز است. کراتین از سه اسیدآمینه ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین تشکیل شده است. برای آنکه بدانیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ بهتر است ابتدا ساختار مکمل کراتین را بشناسیم و بدانیم که در بدن چه کاری را انجام می دهد. در واقع 95 درصد از کراتین موجود در بدن در عضلات و5 درصد آن در مغز ذخیره می شود تا سوخت و ساز مغزی را بهبود بخشد.

مصرف مکمل پروتئین وی و مکمل کراتین

کراتین پس از مصرف به سرعت وارد خون شده و جذب اندام های عضلانی می شود. اشکال مختلفی از کراتین در مکمل ها استفاده می شوند که از جمله می توان به کراتین مونوهیدرات و کراتین نیترات اشاره کرد. عضلات، کراتین را به کراتین فسفات تبدیل می کند که این نیز به آدنوزین تری فسفات (ATP) تبدیل می شود که بدن از آن برای تمرینات پرفشار استفاده می کند. کراتین توان بدن را برای تولید انرژی افزایش می دهد.

امروزه این ماده به ‌صورت مکمل خوراکی برای افراد بدنساز به منظور عضله‌سازی و افزایش انرژی تولید می‌شود. حالا که با ساختار کراتین و عملکرد این ماده در بدن آشنا شدیم باید بدانیم که پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ کراتین یکی از مکمل های ورزشی است که به صورت پودر می تواند در کنار پودر مکمل پروتئین وی مصرف نمود.

هر کدام از این دو مکمل به توان ماهیچه ای کمک کرده و توان ورزشی را بالا می برند و در نتیجه سبب حجم عضلانی بالا می شوند. اگرچه در ظاهر کارایی این دو مکمل یکسان به نظر می رسد اما کمی عملکرد آنها در بدن متفاوت است. مکمل کراتین با افزایش توان ورزشی منجر به افزایش توده عضلانی شده در حالی‌ که پروتئین وی افزایش حجم ماهیچه‌ها را از طریق افزایش تحریک سنتز پروتئین عضله انجام می‌دهد.

تحقیقات نشان داده است مصرف هم زمان این دو مکمل باهم می تواند پر سود باشد در حالی که به طور مجزا از هم نیز می توان آنها را مصرف نمود. مصرف هم زمان این دو مکمل زیان آور نیست و می توان در کنا هم استفاده نمود. اگر به صورت حرفه ای ورزش می کنید برای توان عضلانی بیشتر و عضله سازی بهتر خوب است که از این دو مکمل در کنار هم استفاده کنید.

کراتین به صورت طبیعی در بدن تولید می شود ولی برای یک ورزشکار بسیار مهم و ضروری است تا از مکمل کراتیم مضاعف بر آنچه بدن خودش میسازد استفاده کند تا توانایی عضلانی را در حین ورزش و تمرینات پر فشار بالا ببرد. وظیفه کراتین تولید انرژی برای سلول‌ها و بافت عضلانی بدن حین ورزش‌های سنگین و سخت است. کراتین از نظر شیمیایی شباهت زیادی به آمینواسیدها دارد و از آرژنین و گلیسین آزاد می‌شود.

مصرف مکمل پروتئین وی و مکمل گینر

برای آنکه بدانیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ لازم است در این راستا حتما با مکمل ورزشی گینر نیز آشنا شویم. مکمل گینر محصولی است که به منظور افزایش وزن و افزایش عضله ساخته شده است. گینر مکملی با کالری بالا و حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات پیچیده و ساده ( با توجه به نوع آن) است و در آن از انواع ویتامین ها و مواد معدنی استفاده شده است. مکمل گینر معمولا مخصوص افرادی است که در عضله سازی با مشکل رو به رو هستند.

مصرف مکمل پروتئین وی و مکمل گینر

این مکمل هرچه با کیفیت تر باشد میزان پروتئین استفاده شده در آن نیز با کیفیت تر است. در گذشته متداولا برای ساخت مکمل های ورزشی از چربی بیشتر و قند استفاده می کردند که برای حجم عضلات خوب اما برای سلامتی بدن به شدت مضر بودند اما امروزه با تاکید بر پروتئین و کربوهیدرات و چربی مفید به میزان کمتری، این ترکیب را اصلاح نموده اند. مکمل گینر انواع مختلفی دارد:

گینر برای افزایش وزن

نوع افزایش وزن آن، مکمل کربوهیدارت و پروتئین بالاست که بسیار پرکالری است. این نوع برای افرادی مناسب است که بسیار سخت وزن می‌گیرند یا کسانی که به دلیل مشکلاتی در وضعیت سلامتی خود وزن زیادی از دست داده‌اند. برای این افراد حتما ورزش بدنسازی مناسب است.

گینر برای عضله سازی

این نوع هم کالری بسیار بالایی دارد. اما تفاوت آن با افزایش وزنی در مقدار نسبت پروتئین به کربوهیدرات باز می‌گردد. (پروتئین بیشتر نسبت به کربوهیدرات) مکمل‌های گینر عضله‌ساز با فراهم کردنِ مقدار کالری لازم و درشت مغذی ضروری، به بدنساز کمک می‌کند تا پس از یک جلسه تمرین قدرتی به خوبی پروتئین دریافت کند و عضله سازی داشته باشد. ورزش پیشنهادی در این دوره تمرینات بدنسازی قدرتی و پرفشار است.

برای آنکه بدانیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ باید بدانید که مکمل گینر و پروتئین وی هر دو منابع خوبی برای دریافت کربوهیدرات، پروتئین و چربی هستند. اگر به دنبال کربوهیدرات بیشتری در هدف گذاری تغذیه ای خود هستید مکمل گینر بسیار مفید تر واقع خواهد شد. استفاده هم زمان این دو مکمل در کنار هم چندان در سیکل عضله سازی تاثیری ندارد بنابراین می توانید با توجه به میزان نیاز خود در ترکیبات آن از این مکمل ها استفاده کنید.

مصرف پروتئین وی با مکمل BCAA

این نوع مکمل هم یکی از پر کاربردترین مکمل های ورزشی است که اغلب بدنسازان از فواید آن بهره می برند. علاوه بر اینکه خوب است بدانیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ بهتر است با ساختار مکمل BCAA نیز آشنایی پیدا کنیم. این گروه از مکمل از سه آمینو اسید مهم برای بدن ساخته شده است. شامل: والین، ایزولوسین و لوسین که هر سه آنها از یک آمینو اسید زنجیره ای هستند. مانند تمامی آمینو اسیدها BCAA نیز ساختار پروتئین را تشکیل می دهد.

این نوع از آمینو اسید را بدن به تنهایی قادر به ساخت نیست و باید حتما از مکمل ها کمک گرفت. آمینو اسیدهای شاخه‌ای همچنین ممکن است در تنظیم سطح قند خون نقش داشته و با کاهش تولید سروتونین در مغز در کاهش خستگی به هنگام ورزش موثر باشند.

از فواید مصرف مکمل BCAA می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش حجم عضله و عضله سازی، البته بهتر است برای نتیجه بیشتر با دیگر مکمل ها مصرف گردد
 • حداقل رساندن آسیب های ورزشی و کمتر شدن درد عضلات
 • بهبود عملکرد ورزشی و بر طرف نمودن خستگی پس از تمرینات
 • جلوگیری از تجزیه پروتئین در عضلات اسکلتی و ماهیچه ها
 • عملکرد کبد را در افرادی که مشکلات کبدی دارند بهبود بخشیده و در برخی موارد در بیماران مبتلا به سرطان کبد نیز مفید واقع شده است

برخی از ورزشکاران حیطه بدنسازی از پروتئین وی و مکمل BCAA در کنار هم استفاده می کنند. بهتر است برای مصرف این دو مکمل و دانستن اینکه پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ با مربی خود و متخصصان این زمینه مشورت کنید. مصرف این دو مکمل باهم بیشتر برای سرعت بخشید به عضله سازی است و می توان به صورت مقطعی از این فرمول استفاده کرد در غیر این صورت مشورت کارشناس در این زمینه ضروری است.

فواید استفاده از پروتئین وی

همانطور که می دانید و گفته شد پروتئین وی از مواد ضروری و مغذی در جهان است که به افزایش عضله سازی در بدن کمک شایانی می کند. در ادامه به فواید پروتئین وی می پردازیم تا به شناخت اینکه پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ برسیم.

1. افزایش عضله سازی

تحقیقات نشان داده است که مکمل پروتئین وی در عضله سازی بسیار موثر است و این یک نتیجه علمی ثابت شده است. افرادی که در طول تمرینات ورزشی از پروتئین وی استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که استفاده نمی کنند حجم عضلانی بیشتری را تجربه خواهند کرد. پروتئین وی در تشکیل بافت عضلانی بدون چربی بسیار موثر است.

2. لاغری و کاهش وزن سالم

پروتئین ماده است که همیشه در کاهش وزن تاثیری شگرف داشته با تاکید بر رژیم غذایی پر پروتئین و با مصرف کمتر از چربی و کربوهیدرات ها متابولیسم بدن تحت تاثیر قرار گرفته و چربی سوزی بالایی اتفاق خواهد افتاد. یکی از راه های کاهش وزن در بدنسازی این است که قبل و بعد از ورزش از مکمل پروتئین وی استفاده کنید و همچنین برای کاهش اشتها می توانید نیم ساعت قبل از میل نمودن وعده اصلی از این پروتئین بهره برد تا سبب کاهش اشتها گردد.

3. کاهش اشتها

همانطور که گفته شد علاوه بر کاهش وزن، پروتئین وی در کاهش اشتها نیز موثر است. اگر لازم است که بدانید پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ دانستن این نکته ضروری است که مصرف به موقع و درست از این مکمل در کاهش اشتها و چربی سوزی موثر است.

4. ترمیم زخم ها

گفته شد که پروتئین وی از آب ماست یا پنیر تهیه می شود. آمینو اسید های موجود در این پروتئین به ترمیم زخم های باز و شدید که بر اثر جراحی یا جراحت های شدید رخ داده باشد کمک می کند. در بسیاری از مواقع پزشکان در کادر بیمارستانی از این مکمل جهت بهود آسیب های شدید پوستی و ماهیچه ای کمک می گیرند.

مصرف پروتئین وی و آرژنین

آرژنین هم یکی از آمینو اسیدهایی است که طی فرایندهایی در بدن تولید می شود. این ماده مغذی در بسیاری از مواد غذایی سرشار از پروتئین مثل: ماهی، گوشت قرمز، مرغ، سویا،نخود ولبنیات یافت می شود. این ماده به گشایش رگ های خونی و گشاد شدن شریان ها کمک بسیاری می کند در واقع از تجمع پلاکت ها در مسیر خونی جلوگیری می کند و جریان خون را در بدن و اندام های ماهیچه ای افزایش می دهد. متناسب با این کارکرد علاوه بر بهبود خون رسانی به ماهیچه های ورزشکاران برای افرادی که مشکلات قلب و یا نعوظ دارند نیز مفید است.

این ماده بر روی هورمون رشد تاثیر می گذارد و سبب حجیم شدن عضلات نیز می شود. برای آنکه بدانیم پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ بهتر است بدانید مصرف آرژنین و پروتئین وی در کنار هم می تواند یک ترکیب کامل کننده باشد. وجود آمینواسیدها در سنتز پروتئین امری حیاتی است که در نبود آن‌ها این چرخه کامل نمی‌شود. با این تدابیر بهتر است برای مصرف این دو مکمل در طولانی مدت با متخصص مربوطه و یا پزشک خود مشورت کنید چرا که از مضرات استفاده هم زمان این دو ماده باهم می توان به مشکلات کبدی و کلیوی اشاره نمود که در مصرف طولانی مدت این دو ماده باهم ممکن است رخ بدهد.

مصرف پروتئین وی و گلوتامین

گلوتامین نیز یکی از همین آمینو اسید های ضروری بدن است که مشابه با موارد دیگر به ساختار پروتئینی کمک می کند. این ماده در ترمیم عضله و بافت ماهیچه بسیار موثر است. این ماده را می توان از موادی نظیر گوشت گاو تخم مرغ نیز دریافت کرد.

مصرف پروتئین وی و گلوتامین

علاوه بر آن مکمل ورزشی آن هم بسیار در دستر است که فوایدی نظیر موارد زیر را دارد:

 • بهبود آسیب ورزشی
 • بهبود عملکرد روده ها و گوارش
 • بهبود تمرینات ورزشی
 • کمک به رشد توده عضلانی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان داده است که مصرف هم زمان گلوتامین و پروتئین وی بی خطر است در راستای اینکه پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ این نکته ضروری است که با اینکه این دو مکمل در کنار هم بی ضرر هستند اما فاکتور دوز مصرفی را باید جدی گرفت برای دانستن دوز مصرفی مورد نیاز هر کدام از این مواد در ترکیب باهم باید با متخصص این حوزه مشورت کنید.

مصرف پروتئین وی و کازئین

کازئین پروتئینی است که در شیر یافت می شود و دلیل رنگ سفید شیر هم همین ماده کازئین است. 80 درصد پروتئین شیر گاو را کازئین تشکیل می دهد. در کنار شیر این ماده، در شیرخشک نوزادان، ماست، پنیر و انواع مکمل های ورزشی و غذایی یافت می شود. به غیر از شیر گاو کازئین را میتوان در شیر گوسفند و گاومیش نیست یافت کرد. این ماده برای ورزشکاران از شیر جدا شده و به علت دارا بودن مواد مغذی به پودر مکمل ورزشی تبدیل شده و برای ریکاوری و بازسازی عضلات پس از تمرینات و عضله سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در بدن زود هضم می شود و بیشتر قبل از خواب مصرف می گردد تا بدن در طی استراحت راحت تر بتواند عضلات را ریکاوری کند و بافت ماهیچه ای ترمیم شوند. به غیر از بدنسازی و ورزش، کازئین فواید دیگری را هم در بر می گیرد:

 • عضله سازی بیشتر
 • کاهش گرسنگی
 • سرشار از مواد مفید برای بدن و ماهیچه ها
 • فواید آنتی باکتریال
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش فشار خون
 • مبارزه با رادیکال های آزاد

مصرف پروتئین وی و کازئین باهم گزینه خوبی برای تعادل پروتئینی در بدن است. ترکیب این دو مکمل منجر به بهبود توده عضلانی می شود. تا به امروز ترکیب این دو مکمل باهم مضراتی را در پی نداشته است پس برای بهبود و سرعت عضله سازی می توانید این دو ماده را در کنار هم مصرف نمایید.

اگر مکمل ها را باهم ترکیب کنیم چه اتفاقی می افتد؟

با توجه به اینکه در بازار مکمل های ورزشی انواع مختلفی از مکمل های پروتئینی و ویتامینی یافت می شود همان طور که در توضیح پروتئین وی را با چه مکملی مصرف کنیم؟ گفتیم مصرف برخی از این مکمل ها باهم یا در کنار هم بی ضرر است در عین حال مصرف بسیاری نیز موجب آسیب های کلیوی و کبدی می شود و همچنین مصرف تعدادی نیز باید با دوز مشخص باشد و در غیر این صورت عوارض گوارشی و یا تنفسی به همراه خواهد داشت.

اگر مکمل ها را باهم ترکیب کنیم چه اتفاقی می افتد؟

از طرفی ادغام چند مکمل با هم که کاری یکسان را انجام می دهند باهم بی فایده و بی ضرر و بی نتیجه خواهد بود. پس بسیار مهم است که بدانیم برای چه هدفی این مکمل ها را باهم ترکیب می کنیم؟ خوب است در جریان باشیم امروزه کمپانی های تولید مواد مکمل های ورزشی تمامی فرمولاسیون های لازم برای بدن ورزشکاران را امتحان کرده و روانه بازار می کنند. استفاده مشخص از یک نوع مکمل شاید بهتر باشد و با مطالعه در نوع و کارکرد آن بهترین گزینه.

اینکه مکمل های ورزشی را باهم ترکیب کنیم الزاما نتیجه اثر بخشی را به بار نمی آورد و در برخی مواقع حتی در طولانی مدن می تواند مضر باشد عوارضی نظیر اختلال در کلیه ها و کبد یا عوارض گوارشی و مشکلات شدید ریزش مو ناشی از مصرف پروتئین بالا که سبب تولید هورمون تستسترون در خون می شود که فولیکول های مو را ضعیف کرده و ریزش موهای سر را در پی خواهد داشت.

بنابرین اگر قصد دارید مکمل های ورزشی را باهم ترکیب کنید یا اینکه در فاصله زمانی کمی از هم مصرف نمایید بهتر است ابتدا به ساکن در این زمینه مطالعه کرده و سپس از مشاور ورزشی یا پزشک متخصص کمک بگیرید.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید