سلامت بدن, ویتامین ها و مکمل ها

آیا مکمل های ورزشی مانند پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

مو یکی از آسیب پذیر ترین اعضای بدن یک انسان است زیرا که متناسب با همه تغییرات بدنی، ممکن است دچار ریزش و یا سستی ریشه شوند. علل هورمونی نیز یکی دیگر از همین عوامل است که بر ریزش مو تاثیر می گذارد. بسیاری از مواد خوراکی مصرفی مثل انواع مکمل ها این نکته را در ذهن ایجاد می کنند که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ یا موادی مانند مولتی ویتامین ها یا کراتین ها؟

 شرایط روحی و روانی فشار های زندگی امروزی ممکن است بر تولید هورمونها تاثیر بگذارد و یکی از عواملی باشد که موهای ما شروع به ریزش می کنند. اما در خصوص اینکه آیا مکمل های ورزشی نیز می توانند عاملی برای ریزش مو باشند؟ مطالبی را گردآوری کردیم تا به این سوال پاسخ بدهیم.

بسیاری بر این باورند که مکمل های ورزشی سبب ریزش شدید مو می شوند و در این حیطه ورزشکاران بسیاری وجود دارند که برای رسیدن به اندام ایده آل برای رشته بدنسازی از این مکمل های ورزشی بهره می برند و تا به امروز کار ساز هم بوده است. اما ما در این متن در داروخانه آنلاین دارو سعی می کنیم به صحت این موضوع بپردازیم.

پروتئین وی چیست؟

 پروتئین ها یکی از مهم ترین مواد برای بدن انسان هستند و همچنین عامل اصلی به وجود آمدن اسکلت ماهیچه ای بدن.

بدن از پروتئین برای ساخت انواع آنزیم های درون بدنی، پوست، هورمون ها و حتی رشته های عصبی استفاده می کند. اما پروتئین وی یکی از انواع کلی پروتئین هاست و در این زیر مجموعه قرار می گیرد. این پروتئین در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب برای بدنسازان و افرادی با فشار ورزشی بالا استفاده می شود تا سبب قوی تر شدن عضلات در آنها باشد و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی از مشتقات لبنیات است مثل آب پنیر، آب ماست و یا حتی خود شیر. این محصولات از دو پروتئین کازئین و وی تشکیل شده اند. برای گرفتن پروتئین وی از این محصولات لبنی، کازئین و پروتئین وی را از هم جدا می سازند و پروتئین وی تحت فرایندهای آزمایشگاهی به دست می آید.

پروتئین وی یک ماده کامل به حساب می آید زیرا حاوی بسیاری از آمینو اسیدهای ضروری بدن است و میزان لاکتوز آن تقریبا صفر است و برای افرادی که به لاکتوز شیر حساسیت دارند بی خطر است. پروتئین وی ترکیبی درست از بتا لاکتوگلوبولین، آلبومین و ایمونوگلوبین ها است و از فواید آن می توان به کاهش وزن سالم وکنترل کلسترول اشاره نمود.

گونه های مختلفی از پروتئین وی

 پروتئین وی هم انواع مختلفی دارد که در این قسمت با آنها آشنا می شویم:

پروتئین وی کنسانتره

به مقدار خیلی کم چربی و کربوهیدرات را در خود دارد. اینکه چقدر پروتئین در این نوع وجود دارد به میزان غلظت آن بستگی دارد. معمولا از سطح پایین پروتئین در این ماده تا بالا ترین میزان می توان 30 تا 90 درصد پروتئین را در نظر گرفت.

پروتئین وی ایزوله

در این نوع از پروتئین وی بیشترین میزان پروتئین وجود دارد و برای از بین بردن چربی های حجیم ساخته می شود. دارای 90 درصد پروتئین خالص است.

پروتئین وی هیدرولیزه شده

این نوع از مکمل شبیه به دیگر انواع نیاز به زمان طولانی برای جذب ندارد و به سرعت جذب می شود معمولا به میزان کمی از این نوع در شیر خشک ها هم استفاده می شود چون هم به هضم آسان کمک می کند و از آلرژی نیز جلوگیری می کند. معمولا افرادی که با گونه های دیگر پروتئین وی مشکل دارند این نوع می تواند مناسب باشد.

فواید مصرف مکمل پروتئین وی

 این مکمل ورزشی با ارزش غذایی بالا جایگاه ویژه ای در جدول تغذیه ای ورزشکاران را دارد. اما نگرانی های در خصوص اینکه آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ سبب شده عده ای از ورزشکاران حرفه ای از این نوع پروتئین بی بهره بمانند. از فواید پروتئین وی می توان به:

بهتر شدن کیفیت تمرینات ورزشی

زمانی که از پروتئین وی استفاده می شود انرژی عضلات برای ورزش های سنگین تر بیشتر شده و سبب می شود کیفیت تمرینات بهتر باشد.

لاغری و کاهش وزن

در طی فرایند های تناسب اندام خیلی مهم است، اگر تصمیم به کاهش وزن وجود دارد این راه اصولی اجرا گردد. پروتئین وی سبب می شود تا در بیشتر مواقع روز احساس سیری کرده و کمتر سراغ مواد خوراکی مضر بروید. علاوه بر آن سوخت و ساز بدن یعنی متابولیسم بدن را برای چربی سوزی تحت تاثیر قرار می دهد و سبب می شود بدن در این خصوص تمرکز بهتری داشته باشد.

عضله سازی

یکی از مهم ترین موارد برای ورزشکاران همین است که عضلات قوی تری داشته باشند چرا که ساز و کار حرفه ای آنها همین عضلات و عملکرد آنهاست. بنابراین باید دانست که پروتئین وی سبب می شود توده عضلانی بیشتری تولید شده و توان عضلات را بالا میبرد.

آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

پروتئین ماده مفید و ضروری برای بدن محسوب می شود. استفاده از آن باعث می شود بافت بدنی سالم تر عملکرد قلبی بهتر و حتی فشار خون متعادل تری داشته باشیم. این میزان از پروتئین را می توانیم از مواد غذایی نیز دریافت کنیم. مضاعف بر آنچه از مواد غذایی دریافت می کنیم مکمل های پروتئین وی هستند که با استفاده از آنها تمرکز بدن بر پردازش پروتئین و تجزیه آن بالا می رود.

آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

پس یا ورزشکاران به سراغ این نوع از مکمل می روند و یا کسانی که پزشک تشخیص داده باشد که نیاز به پروتئین بیشتر دارند. جواب به این سوال که آیا پروتئین وی باعث ریز مو می شود؟ را می توان این گونه بررسی کرد که پروتئین وی با توجه به فواید فوق العاده ای که دارد و بسیار مفید است اما می تواند در مواقعی نیز مشکل ساز باشد.

نکته اینجاست که این مکمل ورزشی به تنهایی نمی تواند بر ریزش موی افراد تاثیر بگذارد چرا که حتی در حالت طبیعی می تواند برای مو و پوست مفید هم واقع شود پس چه چیزی سبب می شود این سوال شکل بگیرد که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

پروتئین وی به تنهایی نمی تواند مسبب ریزش مو شود اما استفاده بی رویه از آن به شکل خیره کننده ای سبب تولید زیاد سطحی از هورمون ها در بدن می گردد که بر رشد یا ریزش مو تاثیر گذارند. بنابراین می توان گفت عامل اصلی ریزش مو با مصرف پروتئین وی زیاده روی در مصرف این ماده مفید است که مانند همه مواد مفید و ضروری که مصرف بیش از اندازه آنها باعث تخریب در بعضی اندام ها می شوند ممکن است به مو و فولیکول های آن نیز آسیب چشمگیری بزند.

مصرف بی رویه پروتئین وی در کنار آمینو اسید های بیشتر، موجب تحریک غدد بدن می شود که می تواند رشد و ریزش موها را تحت تاثیر قرار بدهد بنابراین استفاده این دو ماده بیش از اندازه و در کنار هم به هیچ. وجه توصیه نمی گردد.

عوارض مصرف مکمل پروتئین وی

همانطور که اشاره شد پروتئین وی ماده ای پر خاصیت است اما مصرف بی رویه آن موجود معدود اختلالات جدی در بدن می شود که بزرگترین سوال هم تا به امروز برای ورزشکاران این است که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ علاوه بر ریزش مو استفاده بی رویه مکمل پروتئین وی می تواند عوارضی نیز داشته باشد. با مصرف درست و مشخص این مکمل تا به امروز عوارضی دیده نشده مگر در مصرف بی رویه از این ماده.

خرید انواع مکمل های پروتئین وی از داروخانه آنلاین دارو

  • معده درد
  • نفح و درد روده
  • خستگی
  • ریزش هورمونی موهای سر
  • درد در ناحیه سر
  • حالت تهوع
  • کاهش شدید اشتها
  • اسپاسم عضلات
  • جوش و آکنه

عوارض مصرف مکمل پروتئین وی

دانستن این نکته نیز ضروری است که بهتر است این مکمل در طولانی مدت مصرف نشود با نشخیص کارشناسان ورزش و تغذیه بهتر است در یک بازه زمانی مشخص از این مکمل ها برای هدف مورد نظر کمک گرفته شود چرا که در طولانی مدت احتمال دارد عوارضی را در پی داشته باشد. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که این مکمل برای افراد باردار و کودکان در هر سنی مور تاید باشد بنابراین حتما برای استفاده درست از آن از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

رابطه مصرف پروتئین و ریزش مو

مصرف پروتئین به تنهایی نمی تواند سبب ریزش مو باشد چرا که به خودی خود مفید است و همچنین یکی از ترکیبات تشکیل دهنده بافت موهای بدن است. بنابراین باید در جواب این سوال که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ بگوییم که خیر پروتئین وی سبب ریزش مو نمی گردد مصرف بیش از اندازه از هر گونه پروتئینی میتواند برای خیلی از ارگان های بدن مشکلی به وجود آورد. استفاده مکمل پروتئین در کنار آمینو اسیدها سبب ازدیاد آمینو اسید در بدن شده و هورمون تستسترون از سطح طبیعی خود بیشتر ترشح شده و باعث ریزش مو در ناحیه سر شود.

بین هورمون تستسترون و ریزش موها رابطه ای پیچیده وجود دارد. این هورمون در بدن تمام افراد از جمله زنان و مردان به میزان مختلفی ترشح می شود. این هورمون در بدن مردان بیشتر ترشح می شود که بر رشد جنسی مردانه بسیار تاثیر گذار است بعلاوه سبب تولید اسپرم و امیال جنسی نیز در مردان شده و در تولید مثل نقش مهمی دارد. بنابراین عضلات حجیم که به ظاهر مردانه باز می گردد نیز از عملکردهای مفید این ماده در بدن است.

علت ریزش مو ضعیف شدن فولیکول های آن است که به مرور موها نازک تر شده و در نهایت منافذ فولیکولی بسته می شوند و از بین می رود که طاسی سر رخ می دهد. با افزایش سطح تستسترون بدن به واسطه مصرف بیش از حد مکمل های پروتئینی ممکن است فولیکول های موی سر تحت تاثیر قرار گرفته و ریزش مو در ناحیه سر به وجود آید.

ارتباط ریزش مو با مکمل های بدنسازی

همه افراد معمولا روزانه بین 50 تا 100 تار مو را از دست می دهند. اما این مساله مادامی که موهای جدیدی جایگزین موهای ریخته می شوند چندان جلب توجه نمی کند. اما این موضوع مهم است که بدانیم مصرف مکمل های ورزشی یا آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ زمانی ریزش مو جدی تلقی می گردد که هیچ موی دیگری جایگزین موهای ریخته نشود.

برای روشن شدن این مطلب که چطور ممکن است ریزش مو با مکمل های بدنسازی ارتباط داشته باشد در داروخانه آنلاین دارو عملکرد تعدادی از این مکمل ها را بررسی می کنیم.

پروتئین وی

این مکمل از مشتقات شیر و یا لبنیات به دست می آید و سرشار از آمینو اسید های مفید و ضروری برای رشد عضلات است که هم جذب سریعی دارد و هم راحت هضم می شود. اما آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ بهتر است در جواب چنین بگوییم که خیر. این ماده به تنهایی قابلیت تاثیر گذاری زیاد بر روی هورمونهای ریزش مو را ندارد.

حتی مصرف به «اندازه» این مکمل می توان چرخه های رشد مو را بهبود بخشیده و تقویت نیز کند. اگر با مصرف پروتئین وی دچار ریزش مو شدید یا افرادی با استفاده از این مکمل شکایتی در خصوص ریزش مو داشتند باید مطمئن باشید که در استفاده از این مکمل زیاده روی شده است.

برای همین دانستن میزان مصرف این مکمل و زمان مشخص آن برای هدفی که دارید بسیار مهم است برای مطالعه این موضوع و دانستن بهترین زمان مصرف پروتئین وی در ورزشکاران چه زمانی است؟ این متن را در وبلاگ داروخانه انلاین دارو مطالعه کنید. در بسیاری از مواقع مشکل اصلی پروتئین وی نیست بلکه استفاده برخی مکمل های دیگر و ترکیبات غیر تخصصی است که در کنار این مکمل مصرف می شود.

کراتین

کراتین در بدن باعث رشد توده عضلانی شده و انرژی بدن را افزایش می دهد. پس از استفاده از مکمل کراتین ریزش مو اغلب برای افرادی اتفاق می افتد که به طور ژنتیکی دچار ریزش مو هستند. کراتین بر روی هورمون دی هیدرو تستسترون تاثیر گذاشته و موجب می شود موهای ریخته شده به درستی جاگزین نشود و مراحل رشد کردن مو تحت تاثیر قرار گیرد. اما به طور مشخصی ثابت نشده است که مصرف این مکمل موجب ریزش موی قطعی در افراد می گردد.

DHEA

این مکمل به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت ماهیچه ها و بهبود خلق تجویز می گردد. در کنار پرداختن به این موضوع که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ باید به این مکمل نیز بپردازیم چرا که استفاده از این نوع مکمل هم همیشه سوالاتی در خصوص ریزش مو به همراه داشته است. برخی مطالعات نشان می دهد که DHEA میزان تستسترون را در خون افزایش داده و همانطور که گفته شد افزایش سطح این هورمون در بدن سبب ریزش مو می شود. در این بین عده ای هم با مصرف درست متوقف شدن ریزش مو را نیز تجربه کرده اند بنابراین تحقیقات قطعی در این مورد ثبت نگردیده است.

علت اصلی ریزش مو بدنسازان چیست؟

به طور کلی اهداف تمامی بدنسازان و ساز و کار آنها به این صورت است که در بهترین حالت تمایل دارند تا عضلاتی قوی و حجیم داشته باشند دلیل آن هم این است که هرچه توان عضلانی بیشتر باشد در این رشته موفق خواهند بود و آناتومی بدن این ورزشکاران بیشتر بر روی عضلاتی حجیم و ورزیده تمرکز دارد. بنابراین با استفاده از انواع مکمل های ورزشی و بارگیری انواع مکمل ها در دوران ورزش موجب انرژی در ماهیچه ها و تقویت عضلاتشان می شوند.

اما همیشه با این موضوع که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ دست به گریبانند زیرا که یکی از مهم ترین مکمل های این گروهِ ورزشی است. علت اصلی ریزش مو در بدنسازان همانطور که پیش تر اشاره شد استفاده فشرده و اضافه بر سازمان از پروتئین ها و کراتین هاست.

میزان زیادی از این مواد در بدن باعث ترشح بیش از حد هورمون تستسترون شده که البته برای رشد عضلات مفیدند اما ممکن است به موها آسیب جدی وارد کند که بی بازگشت باشد. در سیستم بدنسازی بلافاصله بعد از شروع تمرینات سطح تستسترون خون به بالاترین میزان میرسد بدن تستسترون را به دی تستسترون تبدیل می کند که برای فولیکول های مو مضر است البته این موارد بیشتر در مورد مردانی صدق می کند که ریشه ژنتیکی ریزش مو را دارند.

در یک کل به هم پیوسته باید گفت که علت ریزش مو به ژنتیک افراد،استفاده نادرست از مکمل ها(بدون مشورت با مربی و کارشناس تغذیه)، مصرف بیش از حد مکمل های حاوی ویتامین A و استروئید آنابولیک بستگی دارد و مصرف پروتئین وی به تنهایی موجب ریزش مو نمی گردد.

دلایل اصلی ریزش موی سر

در اغلب موارد ریزش موها با درمان بر طرف می شوند و با مصرف مکمل دارویی یا اصلاح شیوه مراقب از آنها این موضوع برطرف می گردد. گاهی هم ریزش موها به عوامل هورمونی یا استفاده از برخی مواد و دارو بر می گردد همچنین ممکن است ریزش مو خبر از یک نوع بیماری حاد را در بدن بدهد.

دلایل اصلی ریزش موی سر

بنابراین دلایل اصلی ریزش موی سر به عوامل مختلفی بر می گردد که با آشنایی بیشتر در اینباره شاید بتوان پاسخی برای آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ یا خیر یافت. خوب است بدانیم مجموعه عوامل مختلفی امکان این را فراهم می سازد که تارهای موی سر ضعیف شده، ریشه ها سست گردند و در نهایت با ضعف در قسمت فولیکول مو مشکل ریزش مو تشدید گردد.

برای خیلی از ما پیش آمده که هنگام شانه زدن با مقداری از موهای خود بر روی شانه رو به رو شویم و یا زمانی که دست خود را بین موهایمان فرو میبریم چند تار مو بر روی دستانمان بریزد. این میزان ریزش مو طبیعی است و هیچ جای نگرانی را فراهم نمیکند چرا که طی یک چرخه سالم در رشد مو، موهایی که ریخته اند به سرعت جایگزین می شوند و معمولا از همان قسمت موهای جدیدی شروع به رشد کردن می کنند.

اما ماجرای ریزش مو از جایی مهم تلقی می شود که بیشتر از میزان گفته شده باشد. با این رویه موهای سر به سرعت جایگزین نشده و حتی ممکن است محل فولیکولها از بین بروند. این مساله سبب می شود تراکم در موهای سر کم شده و به اصطلاح موها کم پشت شوند. علت ریشه ای این نوع از ریزش مو می تواند به ژنتیک تا کمبود ویتامین بستگی داشته باشد که در یک مقطع زمانی رخ داده است.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی

همانطور که در این متن پرداختیم پروتئین یک ماده کامل و ضروری برای بدن محسوب می شود و بهتر است در مصرف آن تعادل را رعایت کرد. اگر طی چند ماه بدن با افت پروتئین رو به رو گردد ذخایر پروتئینی بدن رو به کاهش رفته و با ریزش مو مواجه خواهید شد.

در حالت طبیعی و با یک رژیم غذایی متعادل بدن هر فرد توانایی دریافت پروتئین ضروری و حیاتی را از مواد غذایی دارد مثل لبنیات، تخم مرغ، گوشت و انواع حبوبات. معمولا افراد گیاهخوار با کمبود این نوع پروتئین در بدن روبه رو می شوند. بهتر است اگر الگوی گیاهخواری را برای تغذیه دنبال می کنید از مواد گیاهی دارای پروتئین مثل قارچ و حبوبات بهره ببرید.

ویتامین A و افراط در مصرف آن

بله درست است مقادیر زیادی از ویتامین A باعث ریزش مو می شود اما کمبود آن هم عوارض جدی در پی دارد. طبق تحقیقات در زمینه پوست و مو مصرف بی رویه این ویتامین سبب ریزش موی شدید می شود. بنابراین ممکن است با مصرف بیش از حد مجاز هر ویتامینی دچار ریزش مو غیر طبیعی شوید.

بارداری

بارداری یک امر طبیعی برای جسم زنان است. هر زنی پس از به بلوغ رسیدن امکان این را دارد تا باردار شود. با تمام طبیعی بودن این روند در بدن، اما پس از بارداری سیکل طبیعی رشد و نمو و عملکرد اندامها بر هم می ریزد. در واقع بدن با یک شوک رو به رو می شود. چرا که میزان مواد معدنی و ضروری بدن بیشتر مصرف شده و تقریبا اگر جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشود با اختلالاتی نظیر ریزش مو رو به رو می شویم. اما همه دلایل برای ریزش مو در بارداری اینها نیستند. مهم ترین دلیل برهم خوردن تعادل هورمونی در شوک بارداری است که بدن متحمل می شود. حتی پس از زایمان هم این ریزش مو ادامه پیدا می کند که قابل درمان است و جای نگرانی نیست. به علت عوارضی که ممکن است مکمل های غذایی در دوران شیردهی و بارداری به همراه داشته باشد مصرف این مواد در این دوران توصیه نمی گردد مگر با تشخیص پزشک متخصص. بنابراین با یک رژیم غذایی معتدل می توان طی چند ماه این ریزش مو را متوقف نمود.

بیماری و آسیب جسمی

معمولا پس از آسیب های جسمی و یا بیماری افراد دچار ریزش مو می شوند. بیماری هایی چون کرونا و آنفولانزا یا تصادف های سنگین و جراحی ها ممکن است این پیامد را در پی داشته باشد. مو و اجزا آن دارای چرخه های مشخص شده ای هستند مثل: رشد، استراحت و مرحله ریختن. مشکلات جسمی اعم از بیماری های شدید و یا جراحت های سنگین می تواند در این چرخه وقفه یا آسیب ایجاد کند.

تغییرات هورمونی

این نوع از تغییرات در بدن نیز برای ریزش مو مشکل ساز می شود. سطح هورمون در خانم ها بسیار در حال تغییر است. مثل دوران قاعدگی یا تخمدان پلی کیستیک یا افزایش پرولاکتین خون و یا بارداری و شیردهی. علاوه بر اینها قرص های ضد بارداری نیز می توانند علتی برای ریزش مو باشند.

یکی دیگر از این تغییرات هورمونی در دوران یائسگی رخ می دهد و سبب می شود تارهای مو نازک شده و تراکم موها کم تر شوند. در مردان نیز همان طور که به سوال آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟ پاسخ دادیم بهم ریختن سطح تستسترون نیز ممکن است علتی برای ریختن بیش از حد مو باشد.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید