سلامت بدن, معرفی دارو, ویتامین ها و مکمل ها

آیا قرص منیزیم برای گرفتگی عضلات در ورزشکاران مفید است؟

قرص منیزیم برای گرفتگی عضلات

فرقی ندارد که ورزشکار حرفه‌ای باشید، یا برای بهبود روحیه و سلامت خودتان ورزش کنید؛ گرفتگی و اسپاسم عضلانی یک اتفاق ناخوشایند است که حتماً تجربه‌اش کرده‌اید. مطالعات گزارش می‌دهند که حدود ۶۰ درصد از بزرگسالان و ۷ درصد از کودکان این عارضه را تجربه کرده‌اند. در این مقاله‌ از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو درباره‌ی معرفی قرص منیزیم برای گرفتگی عضلات و سؤال‌های متداول پیرامون این مسأله خواهید خواند.

دلایل گرفتگی عضلات چیست؟

  • نامتعادل بودن الکترولیت و وضعیت رطوبت بدن

این متداول‌ترین توضیح برای گرفتگی عضلات است؛ کم‌آبی بدن و از دست دادن الکترولیت‌ها از طریق تعریق می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود.

الکترولیت چیست؟

به زبان بسیار ساده الکترولیت‌ هر چیزی است که در آب به شکل یون حل بشود. یون‌ها اتم‌هایی هستند که بار الکتریکی دارند. بیشتر اتم‌ها خنثی هستند، اما در عوض یون‌ها باردار هستند. بسیاری از فرآیندها در بدن انسان _یا به بیان بهتر در همه موجودات_ به غلظت یونی بستگی دارد. اگر تعدادی بار الکتریکی مثبت در این جا و تعدادی بار الکتریکی منفی در سمت دیگر وجود داشته باشد، ذرات دارای بار معمولاً از میان غشاء حرکت می‌کنند.

زنده بودن به این معنی است که یون‌های مناسب در مکان‌های مناسب باشند. غلظت یون‌ها در ساختارها و بافت‌های مختلف یدن بسیار مهم است. هنگامی که شما عرق می‌کنید، بدن‌تان آب دفع می‌کند. این آب _عرق شما_ مواد مهمی مثل پروتئین سازنده‌ی سلول را نیز با خود می‌برند. هنگامی که برای جایگزینی آبی که با تعریق از دست داده‌اید، آب می‌نوشید، این امکان وجود دارد که غلظت یون‌های بدن خود را به هم بزنید. کاهش الکترولیت (هم در خون و هم در ماهیچه) می‌تواند منجر به انقباض عضلانی و گرفتگی شود.

شواهد اولیه برای این مطلب، از مطالعاتی در دهه‌ی ۱۹۲۰ و ۳۰ میلادی مربوط به کارگران صنایع سنگین (معدن‌ها، کارگران کارخانه‌های فولاد و انبارداران کشتی) است. این کارگران در فضایی با هوای بسیار و در حالی که لباس مافظ ضخیم به تن داشتند، ساعاتی طولانی مشغول فعالیت‌های شدید بدنی بودند. این مطالعات نشان داد که گرفتگی عضلات با از دست دادن الکترولیت‌ها از طریق تعریق مرتبط است.

دلایل گرفتگی عضلات چیست؟

اگرچه کم‌آبی تا حدی در این اتفاق نقش داشت، زیرا کارگران مقادیر زیادی آب ساده می‌نوشیدند. اما هیپوناترمی (غلظت کم سدیم در خون) به طور خاص در این عارضه دخیل بود و در طولانی مدت می‌توانست علائمی مانند حالت تهوع، گیجی یا حتی کما ایجاد کند. در یک مطالعه‌ی جالب دیگر به کارگران یک کارخانه فولاد در طول روز آب ساده می‌نوشاند، در حالی که در کارخانه دیگری که در همان نزدیکی بود، به کارگران نوشیدنی سدیم داده می‌شد. در کارخانه‌ای که نوشیدنی‌های سدیمی تهیه می‌شد، گرفتگی عضلات میان کارگران به شدت کاهش یافت. کاهش سدیم در حین ورزش در ورزشکارانی رخ می‌دهد که گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنند و تمایل بیشتری به نوشیدن آب ساده در مقایسه با نوشیدنی‌های الکترولیتی دارند.

مطالعات دیگری سعی کرده‌اند با برنامه‌های تمرین ورزشی جامع باعث ایجاد گرفتگی عضلات شوند. یکی از آن‌ها نشان می‌دهد که نوشیدن نوشیدنی‌های کربوهیدرات- الکترولیتی برای جبران آب از دست رفته با تعریق، در زمان گرفتگی عضلات تأخیر می‌اندازد. البته، شرایط کار کارگران صنایع در اوایل قرن بیستم بدون شک با شرایط ورزشی قابل مقایسه نیست و شرایی سخت و غیرمعمول است. با این حال، آن مطالعات اولین شواهد را ارائه کردند که عدم تعادل الکترولیت می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود.

با این توضیحات، اگر الکترولیت‌ها را به اندازه‌ای متعادل و مناسب مصرف کنید، می‌توانید طول زمان ریکاوری پس از فعالیت ورزشی را کوتاه کنید، زیرا به بدن خود کمک می‌کنید تعادل یونی مناسب خود را حفظ کند.

  • اختلال در کنترل عصبی عضلات

اگرچه گرفتگی عضله اغلب حین ورزش‌های طولانی مدت در گرما رخ می‌دهد، اما گرفتگی می‌تواند بدون دخالت کم‌آبی یا نامتعادل بودن الکترولیت‌ها و در محیطی با هوای خنک هم رخ دهد. پس باید دلایل دیگری برای گرفتگی عضلات در این شرایط وجود داشته باشد. گرفتگی می‌تواند با فعالیت‌هایی غیر از ورزش، از جمله فعالیت‌های تکراری که گروه ماهیچه‌ای کوچکی را درگیر می‌کند نیز رخ دهد، مثلاً تایپ کردن، نوشتن یا فشار دادن دکمه‌ها.

یافته‌ها نشان داد که گرفتگی عضلات می‌تواند ناشی از فعالیت غیرطبیعی عصب کنترل‌کننده فعالیت عضلانی باشد که از سیستم عصبی مرکزی دستور می‌گیرد. با این حال، علت این اختلال همچنان نامشخص بوده و هست، اگرچه به نظر می‌رسد که ناشی از خستگی مفرط باشد. تصور می‌شود که هر چه خستگی بیشتر شود به دنبال آن فعال‌‌سازی عضلات هم بیشتر می‌شود، در عین حال مهار این فعال‌سازی بیش از حد _که به طور معمول انقباض را کنترل می‌کند_ کاهش می‌یابد. در نتیجه انقباض کنترل نمی‌شود و باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

بررسی سیستم عصبی برای کنترل گرفتگی عضلات دشوار است. گرفتگی عضلات در حین ورزش به طور قابل توجهی غیر قابل پیش‌بینی است و به همین دلیل مطالعه بر آن هم دشوار است، بنابراین در تعدادی از مطالعات از فعال‌سازی الکتریکی عضلات استفاده شده است. در یک مطالعه به افراد یک نوشیدنی الکترولیتی یا آب ساده داده شد، اما این کار باعث کاهش بروز گرفتگی عضلات _که با فعال‌سازی الکتریکی تحریک شده بودند_ نشد.

همچنین نشان داد که ورزشکارانی که مستعد گرفتگی عضلات هستند با تحریک الکتریکی کمتری، دچار گرفتگی می‌شوند. وقتی این اعصاب با استفاده از یک داروی بیهوشی «مسدود» می‌شوند نیز، تحریک بیشتری برای ایجاد گرفتگی لازم است. مجموع این شواهد بر این نظریه صحه می‌گذارد که، مکانیسمی مرتبط با عصب وجود دارد که می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. اینکه آیا این گرفتگی‌های تحریک‌شده الکتریکی شبیه به گرفتگی‌های ناشی از ورزش هستند یا نه، هنوز مشخص نیست، اما استفاده از آن‌ها یکی از ساده‌ترین و دردسترس‌ترین راه‌ها برای مطالعه گرفتگی عضلات است.

منیزیم چیست؟

منیزیم یا Magnesium که اختصاراً با حروف Mg نیز شناخته می‌شود، از عناصر جدول تناوبی مندلیف است. عدد اتمی این عنصر ۱۲ است و به شکل ماده‌ای جامد، خاکستری رنگ و درخشان در طبیعت یافته می‌شود. این ماده‌ی معدنی ارزشمند بر روی بسیاری از عملکردهای بدن انسان اثر دارد. منیزیم به طور طبیعی در غذاها وجود دارد. این ماده‌ی معدنی نقش مهمی در کمک به بیش از ۳۰۰ آنزیم برای انجام واکنش‌های شیمیایی مختلف در بدن مانند ساخت پروتئین‌ها، تنظیم قند خون، فشار خون و عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب، بازی می‌کند. بیش از نیمی از منیزیم موجود در بدن ما در استخوان‌ها و باقی‌مانده آن در بافت‌های مختلف بدن ذخیره شده است.

منیزیم چیست؟

آیا منیزیم می‌تواند به عنوان قرص گرفتگی عضلات باشد؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است؛ در بعضی از افراد، بله. از آن جایی که منیزیم در انتقال عصبی و عضلانی و انقباضات عضلانی نقش دارد، این فرضیه وجود دارد که کمبود منیزیم ممکن است دلیل گرفتگی عضلات باشد. بنابراین مصرف مکمل‌های منیزیم یا قرص جوشان حاوی منیزیم معمولاً برای جلوگیری از گرفتگی عضلات توصیه می‌شود.

خوبی این راه این است که استفاده از آن خطری ندارد. به علاوه اگر کمبود منیزیم داشته باشید، افزایش سطح منیزیم ممکن است اثرات مفید دیگری هم در بدن‌تان داشته باشد. ورزشکاران به طور ویژه‌ای برای فعالیت و تمرینات ورزشی به سطوح کافی منیزیم نیاز دارند. مصرف مکمل حاوی منیزیم همچنین در درمان افراد مبتلا به بیماری‌های دیگری از جمله:

پودر منیزیم ۳۰۰ میلی گرم مگترا نیچرس اونلی ۳۰ ساشه ای طعم پرتغالی

پودر منیزیم ۳۰۰ میلی گرم مگترا نیچرس اونلی ۳۰ ساشه ای طعم پرتغالی

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن شماست. در واقع، بدن بدون آن نمی‌تواند به درستی کار کند. استفاده از این ماده مغذی برای صدها فرآیند متابولیک و بسیاری از عملکردهای مهم دیگر بدن، از تولید انرژی گرفته تا ساخت پروتئین‌های مهم، ضروری است. با این حال، علیرغم اهمیت آن، مطالعات نشان می‌دهد که تقریبا ۵۰٪ از مردم در سراسر دنیا به اندازه کافی از این ماده معدنی ضروری دریافت نمی‌کنند. خلاصه منیزیم یک ماده معدنی است که بدن شما برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد.

– آسم

– پوکی استخوان

– سردردهای میگرنی

– دیابت

– بیماری قلبی

و افسردگی

اثرات مثبت دارد.

قرص سیترامگ ب۶ سوپرابیون مکمل منیزیم ۶۰ عددی

قرص سیترامگ ب۶ سوپرابیون مکمل منیزیم ۶۰ عددی

قرص سیترامگ ب۶ با تأمین منیزیم به شکل سیترات باعث می‌شود این ترکیب به راحتی در روده‌ها جذب شود. با این روش منیزیم مورد نیاز بدن سریع‌تر تأمین می‌شود. ترکیب منیزیم و ب۶ به فراهمی زیستی و جذب بافتی آن کمک می‌نماید.

علت کمبود منیزیم چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که کمبود منیزیم در افراد سالم بسیار نادر است. اما عواملی چون:

– رژیم غذایی نامناسب (به ویژه در افراد سالمند یا کسانی که غذای کافی ندارند)

– ابتلاء به دیابت نوع ۲

– مشکلات گوارشی مانند بیماری کرون

– مشکلات کلیوی

– استفاده‌ی طولانی مدت از داروهای مُدر

می‌توانند باعث کاهش سطح منیزیم شوند.

بیشتر بدانید: ۶ دلیل برای مصرف مولتی ویتامین روزانه

کمبود منیزیم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کمبود منیزیم از طریق آزمایش خون و گاهی از طریق آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شود. در صورت داشتن علائمی مانند ضعف، تحریک‌پذیری، ریتم غیرطبیعی قلب، حالت تهوع و/ یا اسهال، یا داشتن سطوح غیرطبیعی کلسیم یا پتاسیم، پزشک ممکن است آزمایش خون تجویز کند.

کمبود منیزیم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کمبود منیزیم چگونه درمان می‌شود؟

اگر کمبود منیزیم داشته باشید، پزشک مکمل مصرف منیزیم را تجویز می‌کند. گاهی اوقات ممکن است مصرف این مکمل باعث اسهال شما شود و به همین دلیل  پزشک نیاز به آزمایش دوز داشته باشد. در موارد کمبود شدید، ممکن است به تزریق منیزیم داخل ورید نیاز باشد.

اگر به فکر مصرف مکمل منیزیم هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است بیش از حد لازم منیزیم مصرف کنید. مصرف بیش از میزان توصیه‌شده می‌تواند باعث استفراغ، اسهال، گرفتگی عضلات شکم و در موارد شدیدتر، نامنظم شدن ضربان قلب و ایست قلبی شود.

چگونه از کمبود منیزیم جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از کمبود منیزیم، مهم است که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل حاوی غذاهای غنی از منیزیم داشته باشید.

کپسول منیزیم Mg7 فلکسان مکمل رژیمی- غذایی ۳۰ عددی

کپسول منیزیم Mg7 فلکسان مکمل رژیمی- غذایی ۳۰ عددی

کپسول منیزیم ۷ فلکسان مکمل رژیمی- غذایی دارای منیزیم از ضروری‌ترین ریزمغذی‌های بدن است. این ماده در فعالیت بیش از ۳۰۰ نوع آنزیم در بدن دخیل بوده و به بهبود اسپاسم و گرفتگی عضلات منجر می‌شود.

ما روزانه چه میزان منیزیم نیاز داریم؟ چه غذاهایی به طور طبیعی حاوی منیزیم هستند؟

ما روزانه به ۴۲۰ میلی‌گرم منیزیم نیاز داریم. بسیاری از خوراکی‌ها حاوی منیزیم هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چه غذاهایی به طور طبیعی حاوی منیزیم هستند؟

– هر پیمانه اسفناج پخته، ۱۵۷ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۳۷ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– هر مشت (حدود ۲۸ گرم) مغز تخمه‌ی کدو، ۱۵۶ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۳۷ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– هر پیمانه برنج قهوه‌ای، ۸۶ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۲۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– هر مشت (حدود ۲۸ گرم) بادام، ۷۷ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۱۸ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– هر آووکادو متوسط، ۵۸ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۱۴ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– ۳ قاشق غذاخوری شکلات تلخ (با خلوص ۸۵ درصد)، ۶۵ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۱۵ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

– هر پیمانه موز خرد شده، ۴۱ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۱۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما، دارد.

قرص جوشان منیزیم +ویتامین ب ۶ یوروویتال ۲۰ عددی مکمل تغذیه ای با طعم لیمو

قرص جوشان منیزیم +ویتامین ب ۶ یوروویتال ۲۰ عددی مکمل تغذیه ای با طعم لیمو

مکمل تغذیه ای با طعم لیمو حاوی ویتامین ب ۶ و منیزیم
کمک به تقویت عملکرد عضلات و حفظ سلامت سیستم عصبی
از مصرف بیش از میزان توصیه شده خودداری گردد,این فرآورده صرفاً مکمل تغذیه ای بوده جهت تشخیص درمان و پیشگیری از بیماری نمی باشد.
در دوران بارداری و شیردهی مطابق دستور پزشک یا دکتر داروساز مصرف گردد,در دماهای پایین‌تر از ۲۵ درجه سانتیگراد در جای خشک دور از نور و در دسترس کودکان نگهداری شود.

میزان مصرف منیزیم برای گرفتگی عضلات در ورزشکاران

مطالعات نشان می‌دهد که هر چه فعال بدنی بیشتری داشته باشید، به منیزیم بیشتری هم نیاز دارید. این به این  معنی است که شما می‌توانید با اطمینان از تأمین میزان کافی این ماده معدنی، عملکرد خود را در تمرینات ورزشی بهبود ببخشید. بر اساس مطالعات، به نظر می‌رسد که منیزیم سطح لاکتات را در خون شما کاهش می‌دهد.

میزان مصرف منیزیم برای ورزشکاران

لاکتات یا همان اسید لاکتیک، متابولیتی است که بیش از هر چیز، پس از ورزش شدید بدنی تولید می‌شود. اگر سطح اسید لاکتیک افزایش یابد، می‌تواند عملکرد عضلانی را محدود کند و در نتیجه شما سریع‌تر خسته خواهید شد. به علاوه، ورزش بدون منیزیم کافی منجر به افزایش مصرف اکسیژن و ضربان قلب می‌شود. این ماده‌ی‌ی معدنی همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن شما دارد و با تقویت سیستم دفاعی و محافظت از شما در برابر بیماری‌ها، مانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.

بیشتر بدانید: فواید و عوارض کمبود ویتامین C در بدن

چند توصیه برای پیشگیری و درمان گرفتگی عضلات

– بعضی از مطالعات کوچک از فواید سایر داروها و ویتامین‌ها از جمله دیلتیازم، گاباپنتین و ویتامین B کمپلکس صحبت می‌کنند، اما به دلیل ضعیف بودن شواهد، هیچ کدام را نمی‌توان برای گرفتگی عضلانی توصیه کرد.

– مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های سدیم نیز در پیشگیری از گرفتگی عضلات در زنان باردار بی‌اثر نیستند، اگرچه خطر بالقوه فشار خون بالا را نیز همراه دارند.

– دستورالعمل‌های بهداشتی- درمانی در استرالیا مکمل‌های کلسیم را برای گرفتگی عضلات پا در زنان باردار، توصیه می‌کند، اما در عین حال تأکید می‌کند که هیچ کارآزمایی کنترل‌شده‌ای برای حمایت از مصرف آن وجود ندارد.

 – مصرف داروی پاراستامول ممکن است درد عضلانی باقی‌مانده پس از گرفتگی را تسکین دهد.

– نرمش‌های کششی ماهیچه‌های ساق پا به طور روزانه، برای جلوگیری از گرفتگی توصیه شده است.

اگرچه هیچ شواهدی از کارآزمایی‌های بالینی برای حمایت از این اقدامات وجود ندارد، اما شواهد نشان می‌دهد که ممکن است مؤثر باشند و از آن جایی که خطر عوارض جانبی کمی در پی دارند، امتحان کردن آن‌ها فکر بدی به نظر نمی‌رسد.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید