مراقبت از مو

درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان

درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان

ریزش مو در زنان یک اختلال بسیار شایع است. در طول زندگی هر زن دوره هایی وجود دارد که امکان دارد به ریزش مو مبتلا گردد . علت هم این است که زنان در طول زندگی با دوره های مختلفی رو به رو هستند که فیزیک و املاح و مواد معدنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد عواملی نظیر: دوران قاعدگی، بارداری، شیردهی و یائسگی که اگر حتی مواد ضروری برای حیات مو هم در بدن کم نباشد با اهمیت ندادن به ذخایر مواد مغذی بدن در این دوران حتما دچار کمبود مواد مهم برای بدن می شوند.

خوب است تا راه های درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان را بدانیم و از آنها مطلع باشیم که در صورت بروز ریزش مو بتوانیم با درمان خانگی از آن جلوگیری کنیم. در این متن از داروخانه آنلاین دارو به درمان خانگی ریزش شدید موی موی سر در زنان پرداخته ایم.

ریزش موی شدید در زنان چگونه است؟

ریزش موی شدید به عوامل بسیاری بستگی دارد که آنها را در قسمت بعدی بررسی خواهیم کرد اما زمانی متوجه ریزش موی شدید می شویم که تراکم موها معمولا کم شده باشد یا فرق سر دارای موهای کم پشتی شده باشد. بعد از هربار استحمام با موهای زیادی بر روی زمین رو به رو شویم و یا ممکن است هنگام شانه زدن موها شانه مملو از موهای سر شما باشد.

در زمانی که این اختلال شدید می شود حتی ممکن است بالشت خواب شما نیز پر از موهای ریخته شده باشد و معمولا همه از اینکه موهای شما همه جای خانه است شکایت دارند. باتوجه به کم شدن موی سر یعنی کم حجم شدن آنها و دیده شدن کف سر احتمالا شما دچار ریزش موی شدید شده اید و باید درمان خانگی ریزش موی شدید در زنان را در پیش بگیرید و سپس به پزشک مراجعه کنید.

چه عاملی باعث ریزش مو شدید در زنان می شود؟

عواملی که در ظاهر یک آقا تغییر ایجاد می‌کنند درست خلاف خانم‌ها محدود است. شاید به همین دلیل است که ریزش مو در آقایان به همان اندازه که شیوع دارد، ناراحت‌کننده هم هست. شایع تین علل ریزش موی مردان را می دانید؟ ریزش موی زنان به چند دسته اصلی و کلی تقسیم بندی می شود. بر خلاف مردان زنان بیشتر از نظر فیزیکی در معرض ریزش مو هستند. عوامل اصلی به شرح زیر است:

دوران قاعدگی

در دوران قاعدگی زنان املاح و آهن بدن خود را از دست می دهند و این اتفاق به صورت منظم و روتین هر ماه رخ می دهد. بنابراین اگر به عنوان یک کل به هم پیوسته در کنار هم قرار بدهیم ممکن است دچار کمبود آهن در خون گردند. کمبود آهن عوارض بسیاری دارد که یکی از آنها ریزش موی شدید است.

دوران بارداری

برخی از زنان در دوران بارداری ریزش مو را تجربه می‌ کنند و متوجه می ‌شوند که موهایشان نازک شده یا بیشتر می ‌ریزد. این حالت می ‌تواند در دوران بارداری شروع شود و پس از زایمان ادامه یابد.

ریزش مو در دوران بارداری

ریزش مو می ‌تواند نگران ‌کننده باشد، درحالی‌که معمولاً این ریزش مو نتیجه تغییر هورمون‌ها یا استرس‌ های طبیعی بارداری است که موقتی هستند و برطرف می ‌شوند. ریزش مو در بارداری می ‌تواند نشانه ‌ای از یک وضعیت پزشکی جدی‌ تر نیز باشد. بنابراین پیگیری پزشکی همواره بهترین تصمیم و اقدام در مواجهه با چنین مشکلی است.

دوران شیردهی

در دوران شیر دهی یکی از این عوامل می تواند بسیار پر رنگ تر از سایر عوامل ریزش مو باشد. این مورد کاهش سطح برخی از هورمون ها در بدن خانم هایی بوده که در دوران شیردهی به نوزاد قرار دارند. یکی از اولین هورمون‌ هایی که افزایش پیدا می ‌کند، هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG است.

این همان هورمونی است که میزان آن در تست بارداری شما اندازه ‌گیری می ‌شود و افزایش سطح آن نشان می ‌دهد که شما باردار هستید. همچنین باعث افزایش سطح هورمون‌ های دیگر از جمله استروژن، پروژسترون، اکسی‌توسین و پرولاکتین می ‌شود که سبب ریزش موها می گردد.

اختلال در تیروئید

غده‌ی تیروئید تولید کننده‌ ی هورمون های تیروئیدی (t3) و (t4) است. هورمون‌ های تیروئیدی یا تیروکسین‌ها با ترشح مقدار مشخصی ید به عنوان یک کنترل‌ گر، سرعت عملکرد سلول‌ های بدن را تنظیم می‌ کنند. حال فرض کنید این سیستم کنترل ‌گر دچار اختلال شود.

زمانی که ترشح هورمون‌ های تیروئیدی بیش از حد معمول باشد سلول‌ های بدن با سرعتی بیش از حد نرمال کار می‌ کنند. برعکس زمانی که ترشح هورمون ‌ها کند می ‌شود، سلول‌ ها به آرامی کار می‌ کنند. مورد اول به پرکاری تیروئید و حالت دوم به کم کاری تیروئید معروف است. این عوامل سبب بروز ریزش مو می گردد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

ریزش موی ناشی از تنبلی تخمدان به دلیل افزایش هورمون مردانه معروف به آندروژن در بدن رخ می ‌دهد. این آندروژن‌ های اضافی باعث نازک شدن مو در پوست سر می‌شوند. سطح پایینی از هورمون‌ های مردانه همچون تستوسترون و آندروستندیون به ‌طور طبیعی در تخمدان ‌ها، غدد فوق کلیوی و سلول‌های چربی بدن زنان تولید می‌ شوند. در مقاله علائم ریزش موی هورمونی در زنان به تاثیر هورمون ها بر روند رشد مو اشاره کرده ایم.

کمبود ویتامین

امروزه با تغذیه های نادرست بسیاری از زنان جوان دچار کمبود ویتامین می گردند کمبود این ویتامین ها در سیستم و چرخه سلامت موها تاثیر گذار است. برای جبران کاستی این ویتامین و مواد معدنی در بدن باید مکمل های مو مصرف شود که تکمیل کننده یک تغذیه درست در زنان است.

مکمل قرص ضد ریزش مو رینفولتیل ۶۰ عددی

این مکمل علاوه بر مواد گیاهی دارای مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری برای رشد مو نیز هست. ریزش مو یک مشکل رایج است که ممکن است با مصرف مکمل‌های دارای ویتامین و مواد معدنی بهبود می‌یابد. ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد و عملکرد طبیعی سلول‌ها مهم هستند و در صورت کمبود آنها ریزش مو بیشتر خواهد شد.

بهترین روش خانگی برای درمان ریزش مو

درمان ریزش مو به صورت خانگی زمانی موثر است که شما بیماری خاصی نداشته‌ باشید که موجب ریزش مو شود یا اگر بیماری داشتید آن را درمان کرده باشید. تغذیه و سبک زندگی سالم را پیش بگیرید و سپس درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان را پیش بگیرید.

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر می‌ تواند به ترمیم و رشد مو کمک کند. ماساژ می ‌تواند همراه با روغن و ماسک مو باشد تا بیشتر باعث تحریک پوست سر و بهبود ضخامت مو شود. اختصاص دادن زمانی کوتاه در روز برای ماساژ پوست سرتان می‌تواند به شما در رفع استرس و تنش هم کمک کند و باعث گردش خون بیشتر در زیر پوست سر شود با این روش اکسیژن بیشتری به ریشه موها می رسد و مواد مغذی سریعتر عمل می کنند.

ورزش

ورزش با افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی می‌تواند رشد موها را افزایش دهد. از طرفی هنگام ورزش هورمون‌های مختلفی ترشح می‌ شود که می‌تواند از استرس و افسردگی جلوگیری کند. در کنار درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان و کاهش استرس می تواند تا مقادیری موثر واقع شد. استرس و تنش‌های عصبی یکی از دلایل اصلی ریزش مو هستند.

ماسک موی تخم مرغ

تخم مرغ‌ ها دارای پروتئین‌ فراوان هستند که به عنوان تغذیه مو باعث تقویت رشد آن می ‌شوند. همچنین باعث رشد سالم و براق بودن مو می ‌شود. استفاده از تخم مرغ‌ های غنی شده با پروتئین به تقویت فولیکول مو کمک می‌ کند و می توانید یک درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان داشته باشید. این امر موجب تحریک پوست سر و تقویت ریشه مو می ‌شود. با استفاده از این ماده موهای قوی ‌تر نمی‌ شکنند و ریزش نخواهند داشت.

بهترین روش خانگی برای درمان ریزش مو

روغن تراپی

روغن‌ های طبیعی مثل روغن سیاه دانه، رزماری، آرگان، روغن نارگیل برای افزایش رشد مو و ماساژ سر مفید هستند و درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان هستند. برای مثال روغن نارگیل منبعی حاوی اسیدهای چرب است که به داخل ساقه مو نفوذ می‌ کند. بسته به نوع مو، می‌توانید از روغن نارگیل قبل یا بعد از حمام استفاده کنید.

اگر موهای شما چرب است، می ‌توانید یک شب یا چند ساعت قبل از شستن موها، آن‌ها را با روغن چرب کرده و ماساژ دهید. اگر موهای شما خشک است، می ‌توانید قبل از حمام روغن تراپی کنید و بعد از حمام مقدار کمی روغن را به ساقه و انتهای موهای خود بزنید تا موهای نرم و درخشنده داشته باشید.

سایر روغن‌ها را نیز می‌توانید به همین روش استفاده کنید. البته برخی از روغن‌ ها مثل روغن آرگان گران هستند و بهتر است بعد از حمام روی ساقه موها استفاده شود زیرا روغن تراپی قبل از حمام نیاز به حجم بیشتری از روغن خواهد داشت.

سرم آب پیاز

آب پیاز به عنوان منبعی برای درمان موفقیت آمیز آلوپسی آره آتا از طریق تقویت رشد مو است. همچنین تصور می شود که آب پیاز باعث بهبود گردش خون مفید است. مطالعات روی حیوانات نشان داده این ماده باعث بهبود فاکتور رشد کراتین و جریان خون در کوتیکول‌ ها می شود. می ‌توانید چند پیاز را آب بگیرید و آن را به پوست سر و موهای خود بمالید و بگذارید حداقل ۱۵ دقیقه بماند. سپس مثل همیشه شامپو بزنید.

آلوئه ورا

عصاره این گیاه پوست سر را تسکین داده و موها را نرم می ‌کند. آلوئه ورا شوره سر را کاهش داده و فولیکول‌ های مو را که ممکن است توسط روغن اضافی مسدود شود، تسکین می‌ دهد. می ‌توانید هفته‌ ای چند بار ژل خالص آلوئه ورا را به پوست سر و موهای خود بزنید.

علت ریزش موی شدید در زنان

روند ریزش مو می ‌تواند به دو صورت تدریجی یا ناگهانی باشد. اگر ریزش مو به صورت تدریجی باشد، فرد به مرور متوجه افزایش تارهای موی ریخته شده در مقایسه با قبل می ‌شود. این روند اگر ادامه پیدا کند، ممکن است باعث کچلی و طاسی نیز بشود. اما در نوع ناگهانی، ریزش مو در یک بازه‌ ی زمانی کوتاه مدت شروع می ‌شود و فاصله‌ میان شروع ریزش مو و نمایان شدن کم‌ پشتی یا طاسی، کوتاه خواهد بود.

آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی در زنان می ‌تواند هم پوست سر و هم کل بدن را تحت ‌تاثیر قرار داده و موقت یا دائمی باشد. این عارضه معمولا نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از افزایش سن است. طاسی درمعنای کلی، معمولاً به ریزش بیش‌از حد مو از پوست سر اشاره دارد و ریزش موی ارثی با افزایش سن، شایع‌ ترین علت طاسی است.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم به دلایل مختلفی می ‌تواند ایجاد شود. همه‌ی این دلایل یک پایه‌ی مشترک دارند؛ آن هم وارد شدن استرس شدید به بدن است. این استرس می ‌تواند به دلیل مسائل روحی، بیماری‌های جسمی، تغییرات ناگهانی و آسیب‌ ها باشد. مواجهه با یک استرس شدید، بلافاصله باعث ریزش مو نمی ‌شود.

استرس شدید با سرکوب فعالیت سلول‌ های سازنده‌ مو، ساخت تارهای موی جدید را کاهش می ‌دهد. همچنین باعث افزایش سرعت عبور از مرحله‌ رشد یا آناژن می ‌شود. می ‌دانیم که ریزش مو زمانی اتفاق می‌ افتد که فاز کاتاژن و تلوژن به اتمام برسند؛ که روی هم رفته ۳-۴ ماه طول می ‌کشد. به این ترتیب حدود ۳ ماه بعد از یک استرس شدید، ریزش موی ناگهانی آغاز می‌ شود.

داروهای شیمی درمانی

این داروها برای جلوگیری از رشد سلول‌ های سرطانی، تقسیم شدن سلول‌ها را مهار می‌ کنند. البته نه تقسیم همه‌ی سلول‌ها، صرفاً تقسیم سلول‌ هایی را مهار می‌ کنند که سرعت تکثیر بالایی دارند. علاوه بر سلول‌ های سرطانی، سلول‌های فولیکول‌ های مو هم سرعت تقسیم زیادی دارند. به همین دلیل یکی از اثرات ناخواسته‌ این داروها، جلوگیری از تقسیم سلولی در فولیکول ‌های مو است. همان طور که می‌ دانید فولیکول‌ های مو محل ساخت تارهای موی جدید هستند و اگر تقسیم سلولی در آن ها مهار شود، تار موی جدید ساخته نمی‌ شود.

برخی بیماری ها

برخی عفونت‌ ها می ‌توانند باعث ریزش موی ناگهانی شوند. شایع‌ ترین آن‌ها عفونت‌ های قارچی هستند. بیماری لوپوس بیشتر با ضایعات پوستی قرمز رنگی که به شکل پروانه بر روی بینی و گونه‌ ها ایجاد می‌ کند، شناخته می‌ شود. این بیماری، یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی اشتباهی به سلول ‌های بدن حمله کرده و به آن‌ها آسیب وارد می‌ کنند. در بیماری لوپوس ممکن است پوست سر نیز درگیر شده و مناطقی به شکل سکه دچار ریزش موی ناگهانی شوند.

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو شدید در زنان می شود؟

در ادامه بررسی ویتامین ها برای ریزش مو و درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان به مهم ترین ویتامین ها که کمبود آنها می تواند در رشد موها اختلال ایجاد کند را بررسی می کنیم.

ویتامین B

ویتامین B در بسیاری از غذاها وجود دارد و می توان به راحتی کمبود آن را جبران کرد. شناخته شده ترین ویتامین ها برای رشد مو نوعی ویتامین B است که با نام بیوتین شناخته می شود. باقی ویتامین های گروه B به ساخت گلبول های قرمز کمک می کند. گلبول های قرمز اکسیژن و مواد غذایی را به فولیکول های مو و پوست سر می رسانند. این فرایند برای رشد مو ضروری است.

ویتامین D

ویتامین D به تشکیل فولیکول های جدید کمک می کند. فولیکول ها منافذ ریزی روی پوست سر هستند که مو از داخل آن رشد می کند. اگر بدن مستقیما در معرض آفتاب قرار بگیرد ویتامین D تولید می کند. همچنین منابع غذایی خوب ویتامین D ماهی های چرب، روغن جگر ماهی، برخی از قارچ ها و غذا های غنی شده هستند.

آهن

کمبود آهن، کم خونی یا آنمی، شایع ترین علت ریزش مو است و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. غذا های سرشار از آهن شامل تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس هستند.

روی

ریزش مو یک نشانه بارز کمبود روی است. مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل روی، ریزش موی ناشی از کمبود روی را بهبود می دهد.

در راستای مطالعات بر روی اینکه کمبود چه ویتامینی باعث ریزش مو می شود؟ ویتامین های گروه ب جزو حیاتی ترین ها هستند از جمله بیوتین یا ویتامین H یا B7. احتمال اینکه به کمبود بیوتین دچار شوید، بسیار کم است. کمبود بیوتین معمولاً به دلیل شرایط ارثی، مانند کمبود بیوتین در رژیم غذایی مادر در دوران بارداری، یا شیردهی رخ می دهد.

بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. اگر شما بیوتین کافی دریافت نکنید، ممکن است دچار ریزش مو یا بثورات پوستی فلسی شکل شوید. آزمایش خون می‌تواند سطح این ویتامین را در خونتان نشان بدهد. در صورت لزوم، آزمایش‌ های خون بیشتر و تخصصی ‌تر انجام می‌ شوند تا سایر فاکتور‌ها سنجش شوند.

محلول تقویت کننده موی سر بانوان رینفولتیل ۱۰ عددی

این محصول به صورت موضعی تمام ویتامین های ضروری برای ریزش موی زنان را تامین می کند. محلول تقویت کننده موی سر رینفولتیل مناسب بانوان با عملکرد چندگانه خود می تواند به بهبود وضعیت موها کمک کند. این محلول از ریزش موهای سر جلوگیری می کند و با تحریک رشد و رویش مجدد موها، به افزایش حجم مو نیز کمک می کند. از سوی دیگر استفاده از این محصول سبب می شود تا موهای ضعیف دوباره تقویت شده و استحکام لازم را به دست بیاورند.

بهترین درمان خانگی ریزش موی سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یکی از دلایل ریزش موی سر است. به طور معمول این عارضه باعث ریزش مو به شکل نواحی کوچکی به اندازه یک سکه بر روی پوست سر می‌ شود. کسانی که از این شکل ریزش مو رنج می ‌برند، سالم هستند و در بیشتر موارد موها بعد از مدتی دوباره رشد می‌ کند.

بهترین درمان خانگی ریزش موی سکه ای

ترکیب روغن رزماری، سرکه سیب، سیر و شیرنارگیل بهترین داروی خانگی برای درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان است. روغن رزماری دارای خواص ضدعفونی کننده قوی است که به درمان پوسته پوسته شدن پوست سر، شوره سر و عفونت‌ ها کمک می ‌کند که همگی منجر به ریزش مو می‌ شوند.

همچنین یک درمان طبیعی ریزش مو است که در صورت استفاده مستقیم به عنوان یک محرک قوی عمل می ‌کند و در درمان خانکی ریزش مو شدید در زنان موثر است. ریزش مو سکه ای علاوه بر آسیب‌‌‌ های ناشی از خشکی ریزش مو می ‌تواند ناشی از گرفتگی فولیکول‌ ها نیز باشد. هنگامی که فولیکول‌ های مو مسدود می‌ شوند و چربی کافی به آنها نمی ‌رسد، باکتری ‌ها تجمع کرده و روغن‌ های سالم کمیاب می ‌شوند و در نتیجه باعث ریزش مو و به طور بالقوه حتی طاسی می ‌شود.

سرکه سیب یک درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان است و از این موضوع جلوگیری می کند. سیر نیز مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ هایی است که به طور طبیعی ریزش مو در زنان را بهبود می ‌بخشد. استفاده از خمیر حبه‌ های سیر می‌ تواند یک درمان خانگی عالی برای درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان باشد.

نارگیل گزینه دیگری برای درمان گیاهی ریزش مو سکه ‌ای سر است. دلیلی وجود دارد که بسیاری از شامپوها و نرم کننده‌ها بر پایه نارگیل هستند. نارگیل به دلیل توانایی‌ های مرطوب کنندگی قوی خود شناخته شده است. اتفاقا یکی از دلایل اصلی ریزش مو داشتن پوست سر آسیب دیده به دلیل خشکی است.

درمان خانگی ریزش مو با آب پیاز

گزینه‌ ی دیگر در لیست گزینه‌ های درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان آب پیاز است که از رشد مو حمایت می‌ کند. پس از استفاده از آب پیاز دو بار در روز به مدت شش هفته، نتایج آن را مشاهده خواهید کرد. پیاز از دیرباز به عنوان یک درمان طبیعی و درمان گیاهی ریزش مو سکه‌ ای ریش یا سر استفاده می‌شد زیرا محتوای گوگرد آن به افزایش گردش خون کمک می ‌کند، رشد کلاژن را تقویت می‌ کند و دارای خواص ضدباکتریایی است که عفونت‌ های پوست سر را درمان می‌ کند. برای استفاده، آب پیاز را روی پوست سر خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با استفاده از شامپوی معمولی خود بشویید.

وقتی ندانیم که علت دقیق بروز یک عارضه در بدن‌مان چیست، درمان کردن آن نیز مشکل خ.اهد شد. درمان ریزش مو سکه ای نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. اگر مبتلاء به ریزش موی سکه ای شده‌‌اید و در جست‌وجوی درمان ریزش مو سکه ای به نتیجه ای نخواهید رسید. با این حال جای نگرانی وجود ندارد. چرا؟ در بخش‌های بعدی این مقاله به شما خواهیم گفت.

درمان خانگی ریزش مو با حنا

حنا می ‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی مشکل نازکی موها را برطرف کند. این ماده طبیعی موهایتان را حجیم  ‌ترمی ‌کند و ضخامتشان را افزایش می‌ دهد. همچنین حنا سبب افزایش درخشندگی موهایتان می‌ شود. ممکن است حنا نتواند کچلی را درمان کند یا فولیکول‌ هایی که کاملاً از بین رفتند را احیا کند، اما می ‌تواند در حفظ موهای باقی‌ مانده و درمان فولیکول‌ های آسیب‌ دیده و مریض مؤثر باشد.

با استفاده منظم از حنا به‌ زودی موهای شما مجدداً رشد خواهند کرد. اگر خارش سر دارید و پوست سر را مرتباً خارش می‌ دهید، بهتر است برای تسکین این حالت ناخوشایند از حنا استفاده کنید. این گیاه برای درمان و بهبود وضعیت شوره سر نیز مفید است.

زمانی که از حنا برای درمان ریزش مو و نازکی موها استفاده می ‌کنید، نه‌ تنها بافت، حجم و سلامت موهای شما را بهبود می ‌بخشد، بلکه ریزش مو را نیز کاهش می ‌دهد. این ماده طبیعی حتی برای پوست سر نیز مفید است و بسیاری از مشکلات و بیماری‌ های مرتبط با پوست سر را نیز کنترل و درمان می‌کند.

درمان خانگی ریزش مو در دوران بارداری

عدم ثبات سطح هورمون های بدن و تغییرات جسمی خاص می تواند باعث ریزش مو در دوران بارداری شود. درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان در دوران بارداری یکی از چالشهای این دوران است که برخی زنان را نگران می کند. در دوران بارداری می توان برای غذا رسانی به مو از مخلوط آب لیمو و تخم مرغ استفاده کرد.

مخلوط را با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری آب لیمو به یک تخم مرغ هم زده شده آماده کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود بمالید، اجازه دهید حدود ۳۰ دقیقه روی پوست سرتان بماند و سپس بشویید. این درمان به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند و باعث می شود موهای شما ابریشمی ، درخشان و ضخیم به نظر برسند.

یا از شیر نارگیل تازه برای درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان استفاده کنید. نصف فنجان شیر نارگیل تازه را آماده کرده و با نوک انگشتان آن را در پوست سر ماساژ دهید. بگذارید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند تا جذب شود و سپس با استفاده از شامپوی گیاهی آن را بشویید. این کار به تغذیه پوست سر کمک می کند.

برای درمان خانگی ریزش شدید موی سر در زنان در بارداری از پروتئین که نیاز اصلی بیشتر بافت های بدن مانند مو، ناخن، پوست و غیره برای رشد و ترمیم است استفاده کنید. این ماده غذایی اساسی در موادی مانند انواع گوشت، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد.

درمان خانگی ریزش مو در دوران شیردهی

ریزش موها در دوران شیردهی و یا بعد از زایمان معمولا از سه تا چهار ماهگی نوزاد آغاز شده و تا یک سالگی او ادامه خواهد داشت. در این زمان ممکن است ریزش موی مادران تا حدی شدید شود که به کاهش تراکم موها و نگرانی ناشی از آن بینجامد. اما گاها این عارضه در برخی از مادران چنان زیاد است که باعث ناراحتی و استرس آن ها می شود ولی با انجام اقدامات خاص که در طب سنتی بر روی آنها تاکید شده است، مادران شیرده می ‌توانند از ریزش مو در این دوران جلوگیری کرده و یا حداقل شدت آن را کم کنند.

 درمان خانگی ریزش مو در دوران شیردهی

برخی درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان می تواند تا حدی از این اختلال جلوگیری کند. ماساژ منظم مو در شب با استفاده از روغن های دارویی مانند روغن آنریکا و روغن آمله می­تواند تاثیر زیادی بر رشد مو داشته باشد. روغن رزماری برای مو بسیار مفید است، این روغن اکسیژن مورد نیاز غده های مو را که مسئول رشد مو هستند، تامین می کند.

از آمله که در طب سنتی به آن آملج یا املج نیز گفته می شود، در طی سالیان دراز برای تغذیه مو استفاده شده است. آمله یک ماسک قوی است که می توانید از آن بصورت مستقیم و در قالب آبمیوه در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین می توانید آن را داخل روغن بجوشانید و زمانی که رنگ آن سیاه شد از روی حرارت بردارید و از این روغن برای ماساژ موی سر خود استفاده کنید.

درمان خانگی ریزش مو بعد از زایمان

بسیاری از خانم ها ریزش مو را حتی تا چند ماه پس از زایمان تجربه می کنند. این حالت حدود چهار ماه پس از زایمان به اوج خود می رسد. در واقع این نوع ریزش مو آن گونه ای که ما به طور معمول می شناسیم نیست، بلکه “ریزش بیش از حد مو به دلیل افت هورمون استروژن است.

ممکن است تجربه ی از دست دادن سیصد تار مو یا بیشتر در یک روز ترسناک باشد، اما معمولاً بدون نیاز به درمان برطرف می شود. با این که ریزش موی بارداری دائمی نیست، اما ممکن است تا زمانی که سطح هورمون ها یا ویتامین ها به حالت طبیعی خود برگردند موهای شما به ضخامت طبیعی خود باز نگردد.

در نهایت اگر شما از آن دسته خانم های بارداری هستید که از نازک شدن و ریزش موهای ضخیم و براق خود نگران هستید، ناراحتی شما طبیعی است. اما نگران نباشید چون این حالت مقطعی و گذراست. نگران نباشید چون مراقبت از موهای شما در این دوره حساس، حتماً به شما در غلبه بر این مسئله کمک می کند.

برای درمان خانگی ریزش مو شدید در زنان در دوران بعد از زایمان می توانید ورزش و تغذیه مناسب بعلاوه درمان های خانگی مثل روغن تراپی و یا ماسک تخم مرغ و سرم آب پیاز را امتحان کنید که پیش تر به آنها اشاره کردیم.

داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید