مراقبت از پوست

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار

فرقی بین انسان و حیوان و گیاهان نیست؛ ما همه به وجود خورشید و انرژی آن وابسته هستیم. انرژی ارزشمندی که به ما حیات می‌بخشد و بدون آن جهان ما نه فقط سرد و تاریک و بدون روح، بلکه مرده است. اما این شعاع‌های طلایی رنگ چنان پر از قدرت و نفوذ هستند که گاه می‌توانند به جای زندگی بخشیدن، باعث آسیب شوند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خصوصاً آن که مستقیم باشد و مدتش هم طولانی می‌تواند باعث آسیب‌های شدید و جدی به پوست و بدن ما شود.

از همین رو مصرف کردن محصولات ضد آفتاب اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر کسی بداند که پرتوهای خورشید باعث زیان رساندن به سلامتی او می‌شود حتماً راه مقابله در پیش می‌گیرد و این روزها کمتر کسی این را نمی‌داند. اما یکی از دلایلی که افراد را از صرافت مصرف محصولات ضد آفتاب می‌اندازد، داشتن پوست چرب و جوشدار است. این پوست‌ها به شدت حساس هستند و با استفاده از یک محصول نامناسب با جوش‌های بیشتر مواجه می‌شوند. در این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو بهانه را از آن‌ها که پوست چرب و جوشدار دارند خواهیم گرفت و بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار معرفی خواهیم کرد.

تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

همان طور که گفته شد، نمی‌توان ضرورت فوق‌العاده‌ی استفاده از محصولات ضد آفتاب را انکار کرد. این دسته از محصولات بدون شک اثرات مثبتی بر بهبود و درمان بعضی از عوارض پوست از جمله لک‌های پوستی و هایپرپیگمنتاسیون دارند. اما از طرفی بعضی از افراد گزارش می‌کنند که با استفاده از ضد آفتاب جوش‌ می‌زنند، جوش‌ صورت‌شان شدید می‌شود و یا چربی ترشح شده از پوست و منافذ بازشان بیشتر و بیشتر می‌شود.

تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

بگذراید قبل از این که پاسخ را به تفصیل بگوییم، خیال خودمان و شما را راحت کنیم؛ محصولات ضدآفتاب به طور ذاتی هرگز باعث جوش زدن یا بدتر شدن جوش نمی‌شوند. آن چیزی که باعث می‌شود شما پس از استفاده از ضدآفتاب جوش بزنید، نه فاکتور محافظتی آفتاب (SPF; Sun Protection Factor)، بلکه فرمولاسیون غلیظ و سنگین آن است. بعضی از مواد تشکیل‌دهنده ممکن است در منافذ شما جمع شود و آن را مسدود کند.

دلیل دیگری که دور از ذهن نیست، حساسیت داشتن به بعضی از محتویات ضدآفتاب است. در ادامه نام بعضی از ترکیباتی را که می‌توانند باعث حساسیت پوستی یا بروز جوش شوند، خواهید خواند. هنگام انتخاب و خرید به خاطر داشته باشید که بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار، آن‌هایی هستند که خالی از این مواد باشند.

ترکیبات موجود در بعضی از ضدآفتاب‌ها که می‌توانند باعث جوش یا حساسیت شوند:

– آووبنزن‌ها (Avobenzones)

– بنزوفنون‌ها (Benzophenones)

– اکسی‌فنون‌ها ( Oxyphenones)

– متوکسی سینامات (Methoxy Cinnamate)

– پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA; Para Amino Benzoic Acid)

یکی از راه‌های عالی برای انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست چرب و جوشدار، استفاده از راهنمایی و مشاوره‌های افراد متخصص است. متخصصان باتجربه در داروخانه آنلاین دارو به طور کاملاً تخصصی و در عین حال دلسوزانه شما را در این باره یاری می‌کنند.

فواید مصرف ضد آفتاب

اگر بخواهیم خیلی خلاصه و موجز بگوییم که استفاده کردن از محصولات ضد آفتاب چه اهمیتی دارد، می‌توانیم چنین مثالی بزنیم: تصور کنید یک اتومبیل بسیار مدرن با تمام امکانات فوق‌العاده‌اش در اختیار شماست. استفاده از امکانات چنین اتومبیلی مستلزم یک وسیله‌ی ظاهراً کوچک است؛ داشتن سوییچ. ضد آفتاب دقیقاً در روتین پوستی شما چنین نقشی دارد. هر مراقبت پوستی، هر ع قدر هم گران، لوکس و مؤثر بدون ضد آفتاب کار نمی‌کند. با این حال شاید بد نباشد به چند مورد از فواید استفاده از ضد آفتاب اشاره کنیم تا با ایجاد انگیزه ما را موظف به استفاده‌ی روزانه از آن کند:

1.پیشگیری و بهبود لک‌ پوستی

قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های خورشیدی (که به نام «لکه‌های پیری» یا نیز شناخته می‌شوند) شود. این لکه‌ها می‌توانند سندشما را بیش از آن چیزی که هست، نشان بدهند. لکه‌های خورشیدی به دلیل هایپرپیگمانتاسیون (زیاد شدن رنگدانه) پوست ایجاد می‌شوند و معمولاً نواحی صاف و بدون برجستگی از پوست هستند که می‌توانند طیف‌های مختلف رنگ قهوه‌ای داشته باشند. استفاده از ضد آفتاب خصوصاً در نواحی پوست صورت، پشت دست‌ها، گردن و … می‌تواند از بروز این لکه‌ها جلوگیری کند و در صورت بروز نیز آن‌ها را بهبود بخشد.

2. از آسیب دیدن رگ‌ها جلوگیری می‌کند

اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به رگ‌ها و مویرگ‌های زیر پوست آسیب بزند. این عارضه که با نام تلانژکتازی (گشاد شدن مویرگ‌ها) نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به دیواره‌ی رگ‌های خونی پوست آسیب برساند و در نتیجه باعث نازک شدن آن‌ها شود. نازک شدن رگ‌های خونی نیز باعث کبودی یا خونریزی می‌شود.

فواید مصرف ضد آفتاب

3. جلوی آسیب به DNA را می‌گیرد

مطالعات علمی نشان داده‌اند که نور خورشید باعث آسیب زدن به DNA می‌شود و می‌تواند باعث پیری و بالا رفتن احتمال ابتلاء به سرطان شود. بسیاری از اثرات مضر بر سلامت انسان که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید اتفاق می‌افتند، با زنجیره‌ای از رویدادها مرتبط و اولین حلقه‌ی این زنجیر آسیب DNA است. با استفاده‌ی مرتب و تمدید ضد آفتاب (هر دو ساعت یک بار) می‌توانید با این آسیب مقابله کنید.

4. خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد

استفاده‌ی منظم روزانه از محصولات ضد آفتاب که حداقل SPF ۱۵ داشته باشند، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی (SCC) را تا ۴۰ درصد و خطر ملانوما را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

5. از به وجود آمدن خطوط ریز و چین و چروک جلوگیری می‌کند

محصولات ضد‌ آفتاب یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای مقابله با علائم پیری پوست مانند چین و چروک، خطوط ریز و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم‌ها به حساب می‌آید. غفلت از این نکته که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه‌ای های UVA پوست شما را پیر می‌کند،

منجر به از بین رفتن کلاژن و در نتیجه از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست خواهد شد. در واقع، تقریباً ۹۰ درصد از علائم قابل مشاهده پیری پوست در اثر آسیب‌هایی است که نور خورشید به پوست می‌رساند. با استفاده از محصولات ضد آفتاب به طور مرتب و روزانه، علائم پیری را با حداقل تلاش و هزینه از بین می‌برید یا جلوی بروزشان را می‌گیرید.

6. از شما در برابر آفتاب سوختگی حفاظت می‌کند

نور خورشید از دو نوع اشعه‌ی مضر UVA و UVB تشکیل شده است. اشعه UVA که در دستگاه‌های برنزه کننده نیز استفاده می‌شود ارتباط مستقیمی با آسیب‌های طولانی مدت به پوست مانند ایجاد چین و چروک و برخی سرطان‌های پوست دارد. از طرف دیگر اشعه UVB مسئول آفتاب سوختگی است و تصور می‌شود (تحقیقات بیشتر و گسترده‌تر لازم است) که باعث بیشتر سرطان‌های پوست نیز می‌شود.

آفتاب سوختگی نه تنها دردناک است، بلکه ارتباط مستقیمی با کشنده‌ترین انواع سرطان پوست دارد. اما خوشبختانه محصولات ضد‌ آفتاب فراوانی با قیمت‌های مختلف و متناسب با شرایط مختلف در بازار وجود دارد که با جذب، انعکاس یا پخش نور خورشید از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش، آفتاب سوختگی و در نتیجه سرطان محافظت می‌کند.

7. از تضعیف سیستم ایمنی پیشگیری می‌کند

اثرات نور خورشید، به ویژه اشعه ماوراء بنفش، بر روی سلول‌های پوست و همچنین بر روی سیستم ایمنی بدن به طور مفصل توضیح داده شده است. یکی از مهم ترین اثرات این اشعه‌ها سرکوب سیستم ایمنی است که از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نشأت می‌گیرد. این پاسخ ایمنی معیوب به خاطر زیاد شدن تماس با اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود که ابتدا پوست و سپس کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با رعایت چه نکاتی پس از استفاده ضد آفتاب جوش نخواهیم زد؟

در ادامه چند توصیه داریم تا به کمک آن‌ها بتوانید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار را انتخاب کنید:

با رعایت چه نکاتی پس از استفاده ضد آفتاب جوش نخواهیم زد؟

  • هر چه سبک‌تر بهتر!

به دنبال فرمولاسیونی باشید که تا حد امکان سبک‌تر باشد و زودتر جذب شود. محصولات ضدآفتاب با بافت ژلی، فلوئیدی (مایع) و ژل- کرمی بدون آن که منافذ شما را مسدود کنند، از پوست‌تان در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند.

  • ضد آب بودن همیشه یک مزیت نیست

محصولات ضدآفتابی که با ویژگی ضد آب بودن تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند، برای مصرف معمول و هر روزه پیشنهاد نمی‌شوند، به خصوص اگر پوست چرب و مستعد جوش زدن داشته باشید. تنها زمان‌هایی که به ساحل یا استخر می‌روید، شنا می‌کنید، یا حین فعالیت ورزشی از این نوع ضدآفتاب استفاده کنید. زیرا این محصولات برای مقابله با رطوبت و عرق کردن معمولاً فرمول سنگین، غلیظ و چرب‌تری دارند که با استفاده‌ی مکرر روزانه باعث مسدود شدن منافذ و جوش زدن شما می‌شود.

  • دنبال این‌ها بگردید

بعضی از محتویات محصولات ضد آفتاب اغلب باعث التهاب و مسدود شدن منافذ می‌شوند و نتیجه‌ی این اتفاق چیزی جز جوش‌های دردناک نیست. اما بعضی دیگر از مواد تشکیل‌دهنده نه تنها باعث جوش زدن پوست شما نمی‌شوند، بلکه از آن جلوگیری یا به بهبودش کمک می‌کنند. چه موادی؟ موادی مانند اکسید روی (Zinc Oxide)، اسید لاکتیک (Lactic Acid) و نیاسینامید (Niacinamide) برای پوست های مستعد آکنه عالی هستند و باعث ایجاد جوش های بیشتر نمی شوند.

  • فعال‌ها و غیرفعال‌ها را به صف کنید!

وقتی به مواد تشکیل‌دهنده‌ی یک محصول پوستی نگاه می‌کنید اولین ماده بیشترین درصد را در ترکیبات دارد و آخرین ماده کمترین درصد را. به موادی که در خط‌های اول آمده‌اند و اثرگذاری بیشتری دارند اصطلاحاً مواد فعال می‌گوییم. اگر پوست مستعد جوش دارید به مواد فعال و غیرفعال موجود در کرم ضد آفتاب به یک اندازه توجه کنید زیرا هر دو دسته می‌توانند به مسدود شدن منافذ پوست کمک کنند. کسانی که پوست چرب یا پوست مستعد جوش دارند باید از روغن‌هایی که می‌تواند منافذ را مسدود کند، دوری کنند. کارشناسان همچنین به این افراد توصیه می‌کنند از خرید و مصرف کرم‌های ضد آفتاب با مواد نرم‌کننده (emollient) مانند:

– ویتامین E

– روغن نارگیل

– روغن‌های معدنی

– روغن سویا

– موم زنبور عسل

– لانولین

– کره کاکائو

پرهیز کنند.

  • از هر عطر و اسانسی دوری کنید

این نکته نه مختص پوست‌های چرب و جوشدار است و نه مختص انتخاب ضد آفتاب؛ از محصولات عطری پرهیز کنید. با این حال دوری کردن از ضد آفتاب حاوی اسانس یا عطر برای هر کسی که پوست مستعد جوش دارد یک باید فوق‌العاده مهم است. علاوه بر عطر،  سیلیکون و سدیم لوریل سولفات نیز می‌توانند پوست را تحریک یا منافذ را مسدود کنند.

  • ضد آفتاب شما از آفتاب خوشش نمی‌آید!

بسیاری از ما تیوب یا بطری ضد آفتاب را در کیف، کوله پشتی یا در گوشه‌ای از اتومبیل قرار می‌دهیم تا در طول روز به راحتی استفاده از آن را تمدید کنیم. اما باید مطمئن شویم که ضد‌آفتاب خود را در معرض نور خورشید و محیط گرم قرار نداده‌ایم، زیرا گرما و نور خورشید می‌توانند مواد شیمیایی را تجزیه، آن‌ها را بی‌اثر کنند و به طور بالقوه برای پوست یک عامل محرک باشند.

آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث لک می‌شود؟

برای آن که ضد آفتاب شما تأثیری که ادعا می‌کند، داشته باشد، باید هر بار به اندازه‌ی کافی از آن استفاده شود. درباره‌ی این که این میزان دقیقن چه قدر است، اختلاف کم نیست. بعضی معتقدند ضد آفتاب با بافت کرمی و غلیظ باید به اندازه‌ی بلندی ۲ بند یک انگشت، مصرف شود و اگر ضد آفتاب بافت رقیقی دارد، باید به اندازه‌ی بلندی ۲ انگشت کامل مصرف شود.

به طور کلی و فارغ از این قواعد، تمام نواحی پوست شما باید کاملاً با ضد آفتاب پوشیده و به آن آغشته شوند. بدون شک عملی کردن این توصیه که اهمیت بسیار زیادی دارد، هنگام استفاده از ضدآفتاب رنگی ممکن نیست. زیرا بر روی پوست می‌ماسد و ظاهر خوشایندی ندارد. استفاده از ضد آفتاب به میزان کم هم تفاوت چندانی با استفاده نکردن آن ندارد و شما را در معرض هایپرپیگمنتاسیون و بروز لک قرار می‌دهد.

اما هیچ ضد آفتابی به خودی خود عامل بروز لک بر روی پوست شما نیست. اگر می‌خواهید پوست خود را کمی یکدست‌تر کنید و عیب‌های آن را با ضد آفتاب رنگی تصحیح کنید، پیشنهاد ما این است که اول با یک ضد آفتاب بی‌رنگ و سبک صورت خود را آغشته کنید، یکی دو دقیقه‌ای زمان بدهید و سپس با میزان کافی از ضد آفتاب رنگی پوست خود را پوشش دهید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که پوست شما از محافظت کاملی در برابر اشعه‌های زیان‌‌رسان خورشید برخوردار است.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث جوش می‌شود؟

همان طور که گفتیم محصولات ضد آفتاب به خودی خود باعث جوش زدن یا بروز لک نمی‌شوند. آنچه باعث می‌شود پس از مصرف ضد آفتاب با جوش صورت مواجه شوید، انتخاب ضد آفتاب نامناسب است. چه ضد آفتاب رنگی و چه دافتاب بی‌رنگ، اگر بافت غلیظ و سنگین داشته باشد، باعث مسدود شدن منافذ می‌شوند و پس از مسدود شدن منافذ، باید منتظر باشیم که سر و کله‌ی جوش‌های سمج و دردناک پیدا شود.

آیا کرم پودر دارای SPF شما را از مصرف ضد آفتاب بی‌نیاز می‌کند؟

برای دریافت بهترین محافظت در برابر نور خورشید، به لوازم  آرایش دارای SPF اعتماد نکنید، زیرا معمولاً سطح محافظت بسیار محدودی دارند. به علاوه، شما کرم‌پودر را یکنواخت بر روی پوست نمی‌زنید. از طرف دیگر کرم‌پودر به راحتی پاک می‌شود و پوشش مطلوب در برابر نور خورشید را کاهش می‌دهد.

شما می‌‌توانبد زیر کرم‌پودر از ضد آفتاب خود استفاده کنید. این کار پایه‌ی بهتری برای آرایش شما فراهم می‌کند. فریب تبلیغات و ادعاها را نخورید و بدون توجه به داشتن یا نداشتن SPF کرم‌پودر محبوب خود را انتخاب و استفاده کنید. در عوض با مالیدن یک لایه‌ی سخاوتمندانه از ضد آفتاب بی‌رنگ، مطمئن شوید که پوست‌تان در برابر اشعه‌های خورشید محافظت کافی دارد.

معرفی ۵ مورد از بهترین محصولات ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان پوست چرب دارید و می‌خواهید ضدآفتابی مناسب تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا در این بخش از مقاله با ۵ مورد از بهترین کرم‌ های ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار آشنا شوید. تلاش کرده‌ایم تا محصولاتی از محدوده‌‌های قیمتی متعدد متناسب با هر بودجه انتخاب کنیم که نیاز پوست چرب را پاسخ بدهد و از آن در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید حفاظت کند.

1. کرم ضد آفتاب SPF 50 بی رنگ اندروسان پروتکشن دکتر ژیلا

شاید بد نباشد که با یک تیر دو نشان بزنیم و برای اولین مورد این فهرست ضد آفتابی معرفی کنیم که هم قیمت بسیار مناسبی دارد و هم برای آقایان تولید شده است. بهانه‌ی آقایان برای استفاده نکردن از ضدآفتاب چیزی جز ظاهر براق، چرب شدن و حس سنگینی بر روی پوست نیست. اما خبر خوش آن که کرم ضد آفتاب SPF 50 بی رنگ اندروسان پروتکشن دکتر ژیلا با تمام این بهانه‌ها مقابله می‌کند. به علاوه به دلیل داشتن ویژگی Broad Spectrum، هم در برابر پرتوهای UVA و هم در برابر پرتوهای UVB نور خورشید مؤثر است. این ضدآفتاب ارزان و باکیفیت ایرانی برای خانم‌ها و آقایان مناسب است.

2. کرم ضد آفتاب بی رنگ آکنه سل SPF 50 مناسب پوست چرب آردن

کرم ضد آفتاب بی رنگ آکنه سل SPF 50 مناسب پوست چرب آردن هم یکی از گزینه‌های اقتصادی و باکیفیت موجود در بازار است. این محصول بدون رنگ، کاملاً بر روی پوست شما مات می‌شود و هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. غیر کمدون زا بودن این ضد آفتاب از مسدود شدن منافذ و جوش زدن جلوگیری می‌کند و خاصیت Photo Stability آن اجازه نمی‌دهد که ترکیبات ضد آفتاب به سرعت و سادگی تجزیه و بی‌اثر شوند.

عصاره‌ رزماری نیز در ترکیبات این محصول به چشم می‌خورد یک ضدالتهاب طبیعی و مؤثر است و برای آفتاب‌ سوختگی و اگزما مفید است. همین طور با وجود عصاره دارچین نیز می‌توانید روی خاصیت ضد لک و روشن کنندگی ملایم این ضد آفتاب هم حساب کنید.

3. لوسیون ضد آفتاب رولی پریم SPF 50

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که تمدید ضدآفتاب را به دلیل تنبلی کردن جدی نمی‌گیرند و پشت گوش می‌اندازند، این محصول مخصوص شما است. لوسیون ضد آفتاب رولی پریم SPF 50 استفاده از ضدآفتاب و تمدید آن را به تجربه‌ای بسیار ساده و لذت‌بخش تبدیل می‌کند. بافت فوق‌العاده سبک و بدون چربی این ضدآفتاب برای ورزشکاران، کودکان و افراد با پوست چرب ایده‌آل است. گلیسرین به کار رفته در فرمولاسیون این ضدآفتاب پوست شما را آب‌ رسانی و نیکوتینامید (نیاسینامید) موجود در آن به ترمیم پوست کمک بزرگ می‌کند.

لوسیون ضد آفتاب رولی پریم SPF 50

4. فلوئید ضد آفتاب درماتیپیک SPF 50+ مناسب پوست چرب

فلوئیدها در دنیای مراقبت پوست محبوب قلب همه از جمله افراد با پوست چرب هستند. فلوئید ضد آفتاب درماتیپیک SPF 50+ مناسب پوست چرب شاید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار بازار در این محدوده قیمت است. این محصول بافتی سبک و رقیق دارد که به سرعت جذب پوست می‌شود. نیاسینامید موجود در آن التهاب و قرمزی پوست را تسکین می‌دهد و آزیلوگلایسین با ناهمواری و لک پوست مقابله می‌کند.

5. فلوئید ضد آفتاب فیوژن واتر پریم SPF 50

اگر بخواهیم بسیار ساده و کوتاه بگوییم، فلوئید یعنی مایع. فلوئیدها بافت رقیق و بسیار سبکی دارند. فلوئید ضد آفتاب فیوژن واتر پریم SPF 50 نیز با بافت سبک و بدون چربی خود افراد با پوست‌ چرب و مستعد جوش را عاشق خود می‌کند. دومین ترکیب به کار رفته در این محصول یعنی سدیم هیالورنات با نفوذ به عمق لایه‌های پوست آن‌ها را رطوبت‌رسانی و از خشک و چروک شدن‌شان جلوگیری می‌کند. مشتقات ویتامین C در فهرست محتویات این ضد آفتاب نه تنها محافظت آن را افزایش می‌دهد، بلکه پوست را روشن می‌کند و باعث تحریک سنتز (تولید) کلاژن نیز می‌شود.

آنلاین دارو  فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید