مراقبت از پوست

بهترین کرم ضد آفتاب مناسب پوست مختلط

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

“نور خورشید زندگی بخش است”

این جمله تا حد زیادی درست است. همه ما برای ادامه حیات به نور خورشید احتیاج داریم. این منبع طبیعی انرژی هم در سیستم زندگی بر روی زمین تاثیرات بسیاری دارد و هم در چرخه الگوهای خواب افراد.

بعلاوه مهم ترین فایده خورشید تابش آفتاب بر پوست و ساخت ویتامین D است که در حفاظت از سلامتی بدن و سیستم ایمنی و استخوانها نقش با ورنکردنی دارد. اما اگر به جمله بالا یک «بیش از اندازه» اضافه کنیم دیگر زندگی بخش نیست و مضر نیز خواهد بود. وظیفه لایه اوزون حفاظت از زمین در برابر اشعه های مخرب و مضر ماورا بنفش خورشید است.

به واسطه تاثیرات مخرب جویِ کره زمین، در ساختار لایه اوزون اشکالاتی به وجود آمده است این لایه به شدت کاهش پیدا کرده است که قرار گرفتن در معرض اشعه های مخرب آن می تواند صدمات جبران نا پذیری را برای پوست به همراه داشته باشد. دو اشعه UVA و UVB خورشید برای پوست پیامدهایی نظیر پیری زود هنگام و چین و چروک عمیق و مهمتر از همه سرطان پوست را به همراه دارد.

ترکیب این دو اشعه باهم پوست را بسیار آسب پذیر می کند. امروزه با تولید گسترده ضد آفتابها به محافظت پوست در برابر این پرتوها کمک شایانی شده است. این ضد آفتاب ها در انواع گوناگونی قابل تهیه هستند. برای انواع پوست چرب، خشک، معمولی، حساس و نوع خاص تر آن پوست های مختلط، که در این قسمت از مطالب آنلاین دارو به شناسایی بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط خواهیم پرداخت.

ویژگی های اصلی پوست مختلط

پوست انسان برای قرار گرفتن در دسته بندی های علمی به انواع: خشک، چرب،معمولی، حساس و مختلط قرار می گیرد. متداولا”  برای همه این انواع پوستی مواد آرایشی بهداشتی مخصوص همان پوست ساخته شده و عرضه می گردد. برای نتیجه راحت تر و بهتر پوست در هر شاخه ای از محصولات آرایشی و بهداشتی بهتر است نوع پوست را درست و صحیح شناسایی کنیم.

ویژگی های اصلی پوست مختلط

پوست مختلط در مقایسه با دیگر انواع پوستی به مراقبت و دقت بیشتری نیاز دارد چرا که تقریبا در برخی از نقاط چرب و در برخی نقاط خشک و حساس است و تمام گونه ها را شامل میشود. پوست مختلط در ناحیه پهنای پیشانی، کل بینی و چانه چرب است و به آن ناحیه یا نقطه T می گویند. افراد دارای پوست های مختلط میتوانند به طور همزمان هم چروک های ناشی از خشکی پوست، جوش و چربی بیش از حد را تجربه کنند.

با اینکه این نوع از پوست در بسیاری از افراد مشاهده می شود اما همچنان نگهداری از آن کاری سخت است.

میتوان گفت عامل اصلی و مهم به وجود آمدن این نوع از پوست ژنتیک است. اما عوامل گوناگون دیگری نیز تاثیر دارند. استفاده اشتباه از محصولات مراقبتی و یا آرایشی متفاوت با پوست می تواند نشانه های چربی در ناحیه T را افزایش دهد، یا سبب بوجود آمدن پوسته پوسته های خشک نیز شود.

مواد افزوده شده در فرمول این مواد میتوانند باعت تحریکات پوستی شوند و هر چقدر پوستی تحریک پذیر تر داشته باشیم پوست چربی بیشتری برای حفاطت از آن تولید می کند. کرمهای آرایشی نا مرغوب، ضد آفتابهای نامناسب، شوینده های قوی میتواندد باعث بسته شدن حفره ها و منافظ پوستی شوند و ترشح چربی تشدید گردد.

برای اینکه مطمئن شویم پوستی مختلط داریم یا نه باید پوست خود را از هر مواد آرایشی و بهداشتی پاک کنیم، مدتی را منتظر بمانیم تا پوست صورت غشای رطوبتی و چربی طبیعی خود را ترشح کند در این مدت به هیچ عنوان از مرطوب کننده نباید استفاده کرد.

پس از گذشت یک زمان مشخص ما بین 10 تا 20 دقیقه اگر پیشانی، بینی و چانه ها چرب شدند و در جاهای دیگر صورت احساس خشکی یا حساس شدگی بروز پیدا کرد به آن معناست که پوستی مختلط داریم. معمولا کسانی که دارای این نوع از پوست هستند به سختی می توانند محصولات مراقبتی و یا بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط که یکی از فاکتورهای مهم رسیدگی منظم به پوست هست را انتخاب کنند.

مناسب ترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

همانطور که گفته شد پوست مختلط به علت خشکی و چربی نامتعادل در دسته ی مراقبت های کمی ویژه تر قرار می گیرد. علاوه بر اینها انتخاب محصول مناسب برای این تیپ پوستی نیاز به دقت و مطالعه دارد. اشعه خورشید باعث از بین رفتن رطوبت و آب میان بافتی پوست می شود سپس پوست برای جبران رطوبت شروع به تولید چربی می کند تا محیط خشک و بی آب پوست را کمی مساعد تر کند اما با ترشح چربی از این غدد تعادل پوست بهم می ریزد و در بسیاری از نقاطی که غده های چربی بیشتری دارد چرب شده و در باقی نواحی خشک و حساس می شود.

پس کرم ضد آفتابی که برای پوست مختلط ساخته میشود باید قابلیت تنظیم رطوبیت و چربی پوست به یک میزان را داشته باشد. بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط نباید آنقدر بدون رطوبت باشد که پوست به چرب شدن نزدیک شود و نه آنقدر چرب باشد که پس از استفاده پوست سنگین و براق شود. باید بتواند پوست را به یک تعادل و تنظیم معقولی برساند.

مناسب‌ترین و بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط باید بتواند یک لایه محافظتی در برابر پرتوهای مضر خورشید بر روی پوست ایجاد کرده و مواد غنی برای تغذیه پوست را نیز فراهم کند. از جمله این مواد می توان به ویتامین E اشاره کرد که ضد جوش و آکنه نیز هست. استفاده از فیلترهای فیزیکی و شیمیایی از جمله SPF و آلانتونین که خاصیت ضد آلرژی دارند برای کرم های ضد آفتاب مخصوص پوست مختلط بسیار مهم و اثر بخش است.

کرم ضد آفتاب و پیش گیری از بروز سرطان پوست

بسیاری از آفتاب سوختگی های شدید یا در معرض آفتاب قرار گرفتن بدون محافظ پوستی باعث بروز سرطان پوست می شوند. بسیاری بر این باورند این آفتاب سوختگی ها پس از بهبود یافتن و تسکین پیدا کردن دیگر مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند و امری موقتی است، اما تاثیرات آفتاب سوختگی ها ماندگار است.

این آفتاب سوختگی ها پیری پوست را تسریع می بخشد و سبب به وجود آمدن شیارهای عمیق پوستی موسوم به چروک های عمیق می شود. یکی از مشکلاتی که آفتاب سوختگی یا التهاب ناشی از آن به وجود می آورد سرطان سلول بازال، کارسینوم (سلول های سنگفرشی) و ملانوم است این موارد عوامل بروز سرطان های شدید پوستی هستند.

کرم ضد آفتاب و پیش گیری از بروز سرطان پوست

آفتاب سوختگی ها قابل درمان هستند اما تاثیرات آنها پایدار است خوشبختانه می شود از تمام این آفتاب سوختگی های شدید منتهی به سرطان پیشگیری کرد. هرچی پوست افراد روشن تر باشد میزان آفتاب سوختگی بیشتر خواهد بود.

در فصلهای گرم سال معمولا آب تنی و بازی های فیزیکی زیر آفتاب بسیار مرسوم است در این شرایط امکان سوختن پوست توسط آفتاب بسیار زیاد است در چنین مواقع باید حتما از کرم های ضد آفتاب بدن و صورت به شکل جداگانه و پس از آن کرم های پس از آفتاب مصرف شود تا از بروز مشکلات جدی برای پوست جلوگیری شود. همچنین قرار گرفتن کنار شن و برف که نور خورشید را منعکس می کند یا ارتفاعات بلند کوهستانها نیز موجب آفتاب سوختگی می گردد.

از خطرات گذرای آفتاب سوختگی ها می توان به آلرژی به نور خورشید اشاره کرد در این مواقع پوست با نور خورشید تحریک شده و شروع به خارش می کند یا دچار التهاب و قرمزی می گردد که الزاما نیاز نیست تا مدت زمان زیادی را در برابر آفتاب قرار گیرد بلکه سریعا واکنش نشان میدهد.

با توجه به آسیب های ذکر شده و تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده است محققان معتقدند برای جلوگیری از انوام سرطانهای پوستی و حتی ناراحتی های پوستی ناشی از آفتاب بهتر است مکررا و منظم از محصولات کرم ضد آفتاب استفاده شود تا از این طریق بتوان از پوست در برابر پرتوهای مخرب آفتاب محافظت نمود.

مناسب ترین زمان برای استفاده از کرم ضد آفتاب

اغلب افراد فکر می کنند کرم ضد آفتاب را باید در فصل تابستان و گرما استفاده کنند چون به این باورند که نور فصول دیگر سال بی ضرر است. این یک باور کاملا اشتباه است. استفاده از این کرم به حدی مهم است که برخی از متخصصین پوست توصیه می کنند حتی زمانی که در خانه هستید و در معرض نور مستقیم خورشید هم نیستید از این کرم ها استفاده کنید.

بنابراین آسمان ابری بدون خورشید در استفاده نکردن کرم ضد آفتاب و کوتاهی کردن در زمینه مراقبت پوستی تاثیری ندارد. بهتر است اگر در خانه از ضد آفتاب استفاده نمیکنید حتما برای بیرون رفتن از خانه از آن استفاده کنید.

برای تاثر گذاری قطعی کرم ضد آفتاب باید حداقل 20 تا 30 دقیقه قبل از خروج از خانه کرم را بر روی پوست پخش کرده باشید این یعنی ضد آفتاب باید به لایه های پوستی نفوذ کرده و بخش مراقبتی آن فعال شده باشد. حتما بین ساعات  12 تا 3 ظهر از ضد آفتاب استفاده کنید گرچه بهتر است در این زمان از روز در معرض آفتاب قرار نگیرید.

پس اگر بخواهیم یک دسته بندی کوتاه تری داشته باشیم مناسب ترین زمان استفاده از کرم ضد آفتاب همیشه است.

روش استفاده از کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

روش استفاده هر محصولی بسیار مهم است زیرا که عوامل جانبی بسیاری ممکن است در روند تاثیر گذاری آن محصول دخیل باشند. همانطور که خیلی تکرار کردیم برهم خوردن رطوبت و چربی پوست است که سبب به وجود آمد پوست مختلط می شود پس با وجود چربی مضاعف روی پوست نمی توان از فواید صد در صد کرم ضد آفتاب بهره برد.

بنابراین برای استفاده درست از کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط خیلی ضروری است که قبل از استفاده صورت خود را با شوینده مناسب همین نوع از پوست شستشو دهید طوری که پوست تمیز و عاری از هرگونه چربی باشد. دقت کنید برای تمیز کردن بیش از اندازه نواحی خشک خیلی اصرار نورزید چون ممکن است سبب تحریکات پوستی شده و مشکلات جدی به وجود آورد.

معمولا کرم های ضد آفتاب پوست مختلط از رطوبت رسانها به میزان مورد نیاز این پوست بهره میبرند بنابراین اگر انتخاب درستی در رابطه با این محصول داشته باشید نیازی به استفاده مرطوب کننده ها قبل از مصرف ضد آفتاب نخواهید داشت.

اکثرا خانم ها پس از قرار دادن کرم ضد آفتاب بر روی پوست می توانند از مواد آرایشی استفاده کنند، رعایت اصول و نوع پوست در خرید محصولات آرایشی هم بسیار مهم است. خیلی مهم است که ضد آفتاب خود را 3 الی 4 بار در روز تمدید کنید زیرا ترکیب ضد آفتاب ها بیشتر از 4 ساعت بر روی پوست صورت باقی نمی مانند.

نکات مهم در خرید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

-شناخت نوع پوست

 استفاده اشتباه از محصولات نوع دیگر برای پوست بسیار مضر است و می تواند تاثیر عکس نیز داشته باشد.

-ضد آفتاب صورت یا بدن

باید توجه کنید که حتما از ضد آفتاب مخصوص صورت استفاده کنید چراکه کارکرد کرم ضد آفتاب صورت و بدن متفاوت هستند.

نکات مهم هنگام خرید بهترین کرم ضد آفتاب

-توجه به شماره SPF ضد آفتاب

برای استفاده از کرم ضد آفتاب برای هر نوع پوستی این نکته مهم است که به عدد SPF آن توجه کنید. این عدد در واقع به شما می گوید که متناسب با ساعاتی که زیر نور مستقیم و غیر مستقیم خورشید هستید چه مقدار این محصول برای محافظت از پوست شما تاثیر خواهد داشت. SPF کرم ضد آفتاب در واقع از پوست شما در برابر نور فرا بنفش محافظت می کند.

هر چقدر این عدد بالاتر باشد یعنی محافظت بیشتری را شامل شود. این عدد در محصولات تخصصی ضد آفتاب از 15 بالاتر است. برای محافظت متوسط از پوست از SPF 15 تا 30 و برای محافظ بسیار عالی این عدد بین 30 تا 50 قرار می گیرد.

-ضد آفتاب آرایشی و یا درمانی

در کنار محصولات ضد آفتاب درمانی ضد آفتاب های آرایشی هم قرار می گیرند برای کسانی که در روتین پوستی آنها محصولات آرایشی وجود دارد کرم های ضد آفتاب آرایشی می تواند گزینه مناسبی باشد که بر اساس نوع و رنگ پوست خود می توانند از محصولات ضد آفتاب رنگی استفاده کنند.

ضد آفتاب آرایشی و یا درمانی

-بافت محصول ضد آفتاب

باید دقت کنید که محصول ضد آفتاب مورد نظر شما چه بافتی دارد و شما با کدام یک از آنها راحت تر هستید؟ برای مثال برای خرید محصول ضد آفتاب از اسپری آن تا ژل و کرم دستتان باز است اما دقت کنید که نوع کرمی آن تاثیر بیشتری دارد چون فرو رفگی ها و بر آمدگی های پوستی را به یک میزان می پوشاند.

-و در نهایت چه مارکی از ضد آفتابها را استفاده می کنید.

برای خرید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط باید به نام محصول و برند آن نیز توجه داشته باشید که این نکته مهم می تواند تا حد زیادی در تهیه این کرم ها کمک کند.

معرفی بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی برای پوست مختلط

بعد از اینکه متوجه شدیم چطور محصولی را میپسندیم و از نوع پوست خود مطمئن شدیم دیگر وقت آن است که با مقایسه محصولات خوبی که به طور هم زمان در بازار وجود دارند یکی را انتخاب کرده و استفاده کنیم. اما انتخاب کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط همیشه دشواری های خودش را دارد.

معرفی بهترین ضد آفتاب های ایرانی برای پوست مختلط

همه کرم های ضد آفتاب گزینه پوست مختلط را ندارند و بهتر است سراغ همان هایی برویم که به این شاخه پوستی اهمیت داده و محصولی را تولید کرده اند. برخی از این محصولات برای پوست چرب و مختلط در کنار هم تولید شده اند. در این قسمت از این مطلب به معرفی تعدادی از بهترین ضد آفتاب های ایرانی برای پوست مختلط می پردازیم.

1. کرم ضد آفتاب رنگی سانوژن۲ ژنوبایوتیک مناسب پوست چرب و مختلط SPF 50

کرم ضد آفتاب رنگی سانوژن ژنوبایوتیک با ایجاد لایه‌ای بر روی پوست شما از تمامی اشعه های خورشید جلوگیری می‌کند و دارای خواص ضدالتهابی و مرطوب کنندگی است.

2. کرم ضد آفتاب رنگی مناسب پوست چرب و مختلط متوسط لوسل Spf 50

 با دارا بودن فیلترهای محافظتی بالا به خنثی سازی اشعه های مضر UVA و UVB خورشید کمک می کند.

3. کرم ضدآفتاب دکتر ژیلا مدل Oil Free حجم 65 میل (پوست های مختلط)

کنترل کننده چربی پوست، دارای فیلتر محافظتی

4. کرم ضد آفتاب بدون چربی مای SPF60 ( پوست های چرب و مختلط)

رطوبت رسان و فاقد چربی

5. کرم ضد آفتاب فاقد چربی نئودرم مدل Highly Protective Max Tinted SPF50 حجم 50 میل

فاقد چربی و دارای پخش آسان و با بافتی سبک

6. کرم ضد آفتاب بی رنگ ضد چروک spf50 سان سیف 50گرم

محافظت بالا در برابر UVB و UVA ,اثر محافظتی طولانی مدت ۴ ساعته و تحریک كننده سنتز کلاژن ,الاستين و بهبود دهنده خاصيت ارجاعی پوست,رفع چین و چروکهای سطحی پوست، تقویت فرایند بازسازی سلولی، پایدار در برابر عرق و شستشو و مقاوم در برابر آلودگی هوا

ضد آفتاب های غیر ایرانی برای پوست های مختلط

1. کرم ضد آفتاب رنگی(بژ) SPF50 فاقد چربی درماگور (پوست های چرب و مختلط)

قدرت محافطتی خوب و کنترل کننده نواحی چرب صورت

کرم ضد آفتاب رنگی SPF50 فاقد چربی درماگور برای چه کسانی مناسب است؟

این ضدآفتاب رای تمام افرادی است که دوست دارند از پوستشان در برابر مضرات و آسیب های پوستی مراقبت کنند. اگر پوست شما چرب است استفاده از این کرم را به شما پیشنهاد می کنیم. زیرا قابلیت تنظیم میزان چربی پوست را دارد. به این ترتیب می توانید از این محصول استفاده کنید، بدون اینکه نگران جوش زدن باشید.

2. ضد آفتاب بی رنگ اریکه مناسب پوست چرب و مختلط ۵۰ میل

دارای ساختاری سبک بدون بافی گذاشتن سفیدی  روی صورت، ضد جوش و مرطوب کننده

3. ضد آفتاب رنگی بیودرما  AR SPF +50 30 میل (پوست های مختلط)

مقاوم در برابر آب برای پوستهایی که تعریق زیاد دارند، ضد قرمزی

4. کرم ضد آفتاب ایزدین مدل فیوژن واتر SPF50 حجم 50 میلی  ( پوست های مختلط و انواع پوست)

دارای فیلتر محافظتی UVA ,UVB، مرطوب کننده و مغذی

5. ضد آفتاب اوریاژ سری creme extreme SPF 90

با توجه به ابنکه کرمهای ضد آفتاب انواع مختلفی دارند می توانید با مطالعه دقیق از آنچه که نام برده شد و نمونه های دیگر بهترین کرم ضد آفتاب را برای پوست خود فراهم کنید.

آنلاین دارو  فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید