مراقبت از پوست

برای خرید ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید ضد آفتاب

هر چه به روزهای تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، تقاضا برای خرید محصولات ضد آفتاب نیز بیشتر و بیشتر می‌شوند. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که استفاده از ضد آفتاب فقط مختص روزهای تابستان، یا اگر کمی سخت‌گیرتر باشیم، بهار و تابستان است. اما این تصور کاملاً غلط است. نور خورشید در تمام ۳۶۵ روز سال، در هر ۴ فصل، با هر آب و هوا و با هر رنگ پوستی می‌تواند به پوست و بدن ما آسیب برساند.

با این توضیحات خوب است که این تابستان را شروعی برای استفاده‌ی مرتب و روزانه‌ی ضد آفتاب قرار دهیم. این کار می‌تواند یکی از بزرگترین کمک‌های شما به سلامتی بدن‌تان باشد.

موارد بسیاری وجود دارد که در زمان خرید ضد آفتاب مناسب باید به آن توجه کنید. در این مقاله از مجموعه مقالات وب سایت فروشگاه آنلاین دارو به بررسی این نکات می‌پردازیم.

خریدن محصولات پوست و مو که به طور مستقیم با سلامت ما در ارتباط است، باید از فروشگاه‌های معتبر باشد. شما می‌توانید به سادگی و سرعت، تنوع فراوانی از محصولات ضد آفتاب را متناسب با بودجه و نیاز خود از داروخانه آنلاین دارو تهیه کنید.

ضد آفتاب‌ها دقیقاً چه هستند؟

می‌دانیم که وجود خورشید به سیاره‌ی ما زندگی بخشیده است و حیات انسان، گیاهان و حیوانات به آن وابستگی شدید دارد. اما این گلوله‌ی طلایی رنگ عظیم درست به اندازه‌ی فایده‌هایش می‌تواند مضر نیز باشد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید عوارض گوناگونی دارد.

آفتاب‌سوختگی باعث درگیر شدن گلبول‌های سفید برای ترمیم پوست می‌شود و آن‌ها را از وظایف مهم‌تر خود باز می‌دارد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. قرار گرفتن زیر نور خورشید باعث از بین رفتن خاصیت کشسانی طبیعی پوست، ظاهر شدن لک، تغییر رنگ و در یک کلام تسریع روند «پیری پوست» می‌شود.

ضد آفتاب‌ها دقیقاً چه هستند؟

از همه مهم‌تر اشعه‌های ماوراء بنفش موجود در نور خورشید می‌توانند به DNA پوست ما آسیب برسانند و در بلند مدت باعث ابتلاء به سرطان پوست شوند. ضد آفتاب‌ها راه حفاظت از سلامت ما در برابر این خطرات هستند. این محصولات که به صورت موضعی مصرف می‌شوند، بر اساس نوع عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

✔ دسته‌ی اول ضد آفتاب‌های فیزیکی هستند که با ایجاد یک لایه‌ی فیزیکی بر روی پوست، مسیر اشعه‌های مضر نور خورشید را منحرف می‌کنند. این ضد آفتاب‌ها به محض قرار گرفتن بر روی پوست شروع به کار می‌کنند و برای استفاده‌ی خانم‌های باردار، کودکان و افراد با پوست حساس کاملاً مناسب هستند. در عوض به طور معمول بافت غلیظ و سنگین‌تری دارند و رد سفید باقی می‌گذارند.

✔ دسته‌ی دوم، ضد آفتاب‌های شیمیایی هستند. این محصولات با استفاده از مواد شیمیایی، اشعه‌های زیان‌آور نور خورشید را جذب، بی‌اثر و به گرما تبدیل می‌کنند. این نوع از ضد آفتاب به ۲۰ دقیقه زمان برای شروع عملکرد خود نیاز دارند. بافت سبک‌تر، کم‌چربی یا بدون چربی بودن نیز از ویژگی‌های مثبت آن‌هاست.

کدام افراد باید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند؟

با توضیحات نسبتاً مفصلی که در بخش‌های قبل خواندید، به نظر می‌رسد پاسخ این سؤال روشن است؛ همه بدون هیچ استثناء. فرقی نمی‌کند شما که هستید، چه شغل‌ و حرفه‌ای دارید، در کدام منطقه‌ی جغرافیایی زندگی می‌کنید، در محیط روباز هستید یا فضای بسته، هوا آفتابی است یا ابری یا حتی برفی و بارانی؛ تا زمانی که هوا روشن است باید از ضد آفتاب استفاده کنید و هر ۲ ساعت استفاده از آن را تمدید کنید.

چند نوع ضد آفتاب در بازار موجود است؟

امروزه ضد آفتاب‌ها تنوع بسیار گسترده‌ای دارند و می‌توان برای هر سلیقه، نیاز یا بودجه‌ای ضد آفتاب مناسبی انتخاب کرد. ضد آفتاب‌ها مانند اکثر محصولات بهداشتی می‌توانند بر چندین اساس تقسیم شوند:

بر اساس میزان فاکتور محافظتی (SPF)

حداکثر میزان این فاکتور که در ادامه بیشتر درباره‌ی آن خواهید خواند، عدد ۱۰۰ است. استفاده از ضد آفتاب با SPF ۳۰ یا ۵۰ برای افرادی که مشکل پوستی خاصی ندارند، کفایت می‌کند.

بر اساس بافت

در بازار می‌توان ضد آفتاب‌هایی با بافت‌های متفاوت از کرمی، فلوئیدی (مایع بسیار رقیق) و ژلی تا اسپریی، استیکی (جامد) و حتی پودری یافت.

بر اساس رنگ

ضد آفتاب‌های بدون رنگ، ضد آفتاب‌هایی با خاصیت tone up (سفید و روشن کردن آنی پوست) و ضد آفتاب‌های رنگی یا کرم‌پودری که علاوه بر محافظت در برابر نور خورشید، رنگ پوست را نیز یک‌دست و عیوب آن را پنهان می‌کنند.

بر اساس نوع عملکرد

همانطور که چند خط قبل گفته شد، ضد آفتاب ها بر اساس نوع عملکرد خود نیز به دو گروه فیزیکی و شیمیایی تقسیم می‌شوند. ضد آفتاب‌های شیمیایی نور خورشید را جذب و سپس خنثی می‌کنند، در حالی که ضد آفتاب‌های شیمیایی با ایجاد لایه محافظ فیزیکی مسیر پرتوهای خورشید را از پوست منحرف می‌کنند.

ضد آفتاب از چه موادی تشکیل می‌شود؟

وقتی به فهرست ترکیبات ضد آفتاب خود نگاه می‌کنید ممکن است با تعداد زیادی از نام‌ها مواجه شوید. اما باید بدانید که ترکیبات و مواد محدودی از بین این اسامی وظیفه‌ی محافظت در برابر نور خورشید را بر عهده دارند.

⬅ در ضد آفتاب‌های فیزیکی از دو ترکیب معدنی استفاده می‌شود: دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی.

در تولید ضد آفتاب‌های شیمیایی گزینه‌های فراوانی وجود دارد که می‌تواند نور خورشید را جذب و بی‌اثر کند. با این حال بعضی از این ترکیبات مانند اکسید تیتانیوم، آووبنزن، اکتو کرایلن، اکتیل سالیسیلات، متیل آنترالینات پرکاربردتر از بقیه هستند.

ضد آفتاب از چه موادی تشکیل می‌شود؟

استفاده از ضد آفتاب عوارضی ندارد؟

ضد آفتاب یکی از پرمصرف‌ترین محصولات بهداشتی و مراقبتی در سراسر دنیا است. این به معنای آن است که اگر استفاده از آن ضرر یا خطر خاصی داشته باشد، با این سطح از مصرف به طور قطع گزارش خواهد شد. اما تا امروز نه تنها هیچ گزارشی از عارضه یا خطر استفاده از محصولات ضد آفتاب منتشر نشده است، بلکه استفاده از ضد آفتاب یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلاء به سرطان پوست نیز محسوب می‌شود.

اما نباید فراموش کرد که بعضی از ترکیبات به خصوص در ضد آفتاب ها می‌توانند مضر و آسیب‌رسان باشند و باید از آن‌ها دوری کرد. اکسی بنزن و اتیلن هگزیل متوکسی سینامات از مهم‌ترین این ترکیبات هستند.

خرید انواع کرم های ضد آفتاب متناسب با پوست شما

SPF به چه معناست؟

حروف SPF مخفف کلمات Sun Protection Factor هستند. عدد این فاکتور نشان می‌دهد که که محصول حاضر تا چه حد می‌تواند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند. ممکن است بعضی از افراد تصور کنند که اگر مثلاً یک ضد آفتاب SPF ۳۰ دارد یعنی ۲۰ درصد در برابر آفتاب از شما محافظت می‌کند.

این تصور کاملاً اشتباه است. اگر ۱۰ دقیقه زمان لازم باشد تا پوست شما آفتاب‌سوخته شود، با ضد آفتابی که عدد SPF آن ۲۰ باشد این زمان به حدود ۳ ساعت می‌رسد، یعنی ۱۰ دقیقه در عدد فاکتور SPF (در اینجا ۲۰) ضرب می‌شود. به همین دلیل بایستی به طور منظم استفاده از ضد آفتاب را تجدید و تمدید کرد تا از میزان اثرگذاری آن کاسته نشود.

چند توصیه و راهکار کاربردی برای انتخاب و خرید ضد آفتاب خوب

۱. محصولاتی با ویژگی Broad Spectrum انتخاب کنید

پرتوهای زیان‌‌رسان خورشید دو نوع هستند. دسته‌ی اول پرتوهای UVB یا همان دلیل اصلی آفتاب‌سوختگی هستند. این پرتوها علاوه بر آفتاب‌سوختگی، می‌توانند باعث ابتلاء به سرطان پوست نیز بشوند. همه‌ی محصولات ضد آفتاب، از شما در برابر این پرتوها محافظت می‌کنند.

دسته‌ی دوم، پرتوهای UVA هستند که نقش اصلی در پیری و افتادگی پوست دارند و البته «می‌توانند» از دلایل مبتلا شدن به سرطان پوست نیز باشند. اگر روی بسته‌بندی ضد آفتاب عبارت Broad Spectrum می‌بینید، یعنی هم در برابر پرتوهای UVA و هم در برابر پرتوهای UVB، از پوست شما محافظت می‌کند.

۲. عدد فاکتور حفاظت در برابر آفتاب (SPF) مهم است

وقتی می‌خواهید ضد آفتاب تهیه کنید با عددهای زیادی مواجه می‌شوید. بله، البته که هر چه قدر عدد SPF بیشتر باشد، محافظت آن نیز بیشتر است.

اما هر چه فاکتور محافظتی یک محصول بالاتر باشد، از مواد شیمیایی و چربی بیشتری در آن محصول استفاده شده است. استفاده از ضد آفتاب با SPF بالاتر از معمول (بین ۳۰ تا ۵۰) ممکن است به شما احساس مصونیتی غیرواقعی بدهد و شما را از تمدید کردن مداوم ضد آفتاب غافل کند. اما باید بدانیم که با بالا رفتن این عدد، تفاوت بین میزان حفاظت نیز کمتر می‌شود.

ضد آفتاب با SPF ۳۰ تا ۹۷ درصد، ضد آفتاب با SPF ۵۰ حدوداً ۹۸ درصد و ضد آفتاب با SPF 100 (حداکثر میزان فاکتور محافظتی) ۹۹ درصد از اشعه‌های خورشید را فیلتر می‌کنند. این تفاوت اندک برای بعضی از افراد حیاتی است. با این توضیحات اگر بیماری، مشکل خاص یا تجویز پزشک ندارید، استفاده از ضد آفتاب با SPF بین ۳۰ تا ۵۰ کاملاً کافی و پاسخ‌گوی نیاز شماست.

۳. نیازهای پوست خود را در نظر داشته باشید

وقتی یکی ضد آفتاب استانداردهای اولیه و مهم (مثلاً داشتن ویژگی Broad Spectrum) را دارد، باید به مواردی توجه کرد که برای نیازهای خاص پوست شما اهمیت دارد.

اگر پوست چرب و مختلط دارید؛ از ضد آفتاب بدون چربی و با بافت‌ سبک استفاده کنید. دقت کنید که ضد آفتاب شما حتماً غیر کمدون‌زا باشد و باعث مسدود شدن منافذ و جوش زدن نشود.

اگر پوست خشک و معمولی دارید؛ به دنبال ضد آفتابی باشید که در ترکیبات خود فاکتورهای رطوبت‌رسان دارد. مثلاً ضد آفتاب‌های حاوی عصاره‌ی آلوئه‌ورا، هیالورونیک اسید یا سرامیدها نسبت به باقی انتخاب‌ها برای شما بهترند.

اگر پوست حساس دارید؛ بهتر است از همان اول به سراغ ضد آفتاب‌های فیزیکی بروید. این محصولات بدون ایجاد حساسیت، از پوست‌تان در برابر نور آفتاب حفاظت می‌کند.

۴. همه‌ی بدن شما به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارد

متأسفانه اکثر افرادی که از ضد آفتاب استفاده می‌کنند، تنها به گردی صورت توجه دارند. اما دور چشم‌ها، گردن، گوش‌ها، دست‌ها و پاها و هر نقطه‌ای که در معرض تابش نور خورشید است، باید با ضد آفتاب پوشیده شود. ضد آفتاب های بدن معمولاً حجم بیشتری دارند و مقرون به صرفه هستند.

ضد آفتاب‌های معمولی اگر روی آن‌ها ذکر نشود، قابل استفاده برای پوست حساس و نازک اطراف چشم نیستند. مخصوصاً اگر از نوع شیمیایی باشند، ممکن است باعث سوزش و اشک‌ریزی چشم‌ها شوند.

برای پوست اطراف چشم‌تان یا از ضد آفتاب‌های مخصوص دور چشم استفاده کنید، یا اگر ضد آفتابی که به طور عادی استفاده می‌کنید فیزیکی است، آن را برای دور چشم امتحان کنید. بسیاری از ضد آفتاب‌های فیزیکی برای پوست دور چشم‌ها هم مناسب هستند.

۵. «مقاوم در برابر آب» یا «ضد آب»؛ مسأله این است

به ویژه در فصل بهار و تابستان که تفریح در ساحل یا استخر متداول‌تر است، استفاده از ضد آفتاب مقاوم در برابر آب گزینه‌ای عاقلانه‌تر است. اما این گروه از محصولات برای استفاده روزانه نیز انتخابی عالی هستند. کرم‌های ضد آفتاب مقاوم در برابر آب بهترند چون می‌توانند در هوای شرجی، روزهای گرم و وقتی که عرق می‌کنیم بهتر عمل کنند.

ضد آب بودن با مقاومت در برابر آب متفاوت است و نباید فریب این عبارات را خورد. اما حتی اگر ضد آب نباشند و فقط در برابر رطوبت مقاومت بیشتری داشته باشند هم، محافظت بیشتری می‌کنند. اگر شما می‌کنید، یا به صورت خود آب می‌زنید، یا حتی بدن‌تان را با حوله خشک می‌کنید، حتماً باید استفاده از ضدآفتاب را تمدید کنید.

۶. قیمت درست به اندازه‌ی کیفیت مهم است

البته واضح است که نمی‌توان هیچ قیمتی بر روی سلامتی گذاشت، اما گاهی شرایط مالی چندان با شما همراه نیست. ما هم می‌دانیم که نباید کیفیت ضد آفتاب را فدای قیمت آن کرد، اما از طرف دیگر هم نباید از هزینه‌ی آن چشم پوشید.

با توجه به این که ما در تمام روزهای سال به ضد آفتاب احتیاج داریم و باید هر دو ساعت یک بار، استفاده از آن را تجدید کنیم، ضد آفتاب یک کالای مصرفی به حساب می‌آید. به همین دلیل باید قیمت و حجم آن طوری باشد که همیشه بتوانیم با خیال راحت برایش هزینه صرف کنیم.

با این اوصاف خریدن هیجانی یک ضد آفتاب لوکس و گران‌قیمت برای شروع و رها کردن عادت ضد آفتاب زدن به دلیل محدودیت بودجه، به هیچ وجه منطقی نیست. فراموش نکنید که یک ضد آفتاب خوب، در کنار همه‌ی مزیت‌ها، قیمتی متناسب با بودجه‌ی شما دارد.

۷. بدون درد، بدون خون‌ریزی، بدون عطر

واژه‌ی رایحه (Fragrance) می‌تواند دربردارنده‌ی بیش از  ۴۰۰۰ ماده در محصولات ضد آفتاب باشد. به دلیل خلاء در مقررات آرایشی و بهداشتی، شرکت‌ها ملزم به اعلام دقیق موادی که در ترکیبات به عنوان عطر استفاده می‌کنند، نیستند. به همین علت ممکن است به سادگی ممکن است موادی مضر و آسیب‌رسان پشت کلمه‌ی «اسانس» و یک بوی خوش پنهان شوند.

بعضی از ترکیبات پرمصرف مورد به عنوان اسانس و عطر حاوی فتالات‌ هستند که ثابت شده در فعالیت هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند. حتی عطرهای گرفته شده از مواد گیاهی هم ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی یا واکنش‌های آلرژیک شوند. پس یا ضد آفتابی را انتخاب کنید که دقیقاً ذکر کند از چه ترکیب عطری استفاده کرده است یا بهتر از آن، یک ضد آفتاب بدون عطر بخرید.

۸. با علاقه انتخاب کنید

همانطور که چند سطر بالاتر گفتیم، ضد آفتاب یکی از کالاهای مصرفی است که نیمی از هر شبانه‌روز با آن سر و کار دارید. سعی کنید ضد آفتابی انتخاب کنید و بخرید که استفاده‌اش باعث سختی یا آزار شما نباشد.

قیمت، بافت، عطر، حجم، بسته‌بندی و … همه در این که استفاده از یک ضدآفتاب ساده و لذت‌بخش باشد اثر دارند. پس ضدآفتابی را انتخاب کنید که با اشتیاق هر دو ساعت یک بار تمدیدش کنید، نه ضدآفتابی که تمدیدش را بی‌میل و از روی تنبلی پشت گوش می‌اندازید.

چند توصیه و راهکار کاربردی برای انتخاب و خرید ضد آفتاب خوب

ضد آفتاب شما یک ابرقهرمان نیست

انتخاب یک ضد آفتاب خوب اگر چه بسیار مهم و تعیین‌کننده است، کافی نیست. عینک آفتابی، کلاه نقاب‌دار، لباس مناسب، استفاده از بالم لب دارای SPF و در سایه ماندن هم برای مراقبت بیشتر و کامل‌تر از شما مقابل نور خورشید ضروری هستند. به علاوه توصیه می‌شود بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر (اوج قدرت اشعه‌های خورشید) تا حد امکان در معرض آفتاب نباشید.

روش صحیح استفاده از محصولات ضد آفتاب

مخصوصاً اگر ضد آفتاب‌تان فیزیکی است، ۲۰ دقیقه پیش از خارج شدن از خانه آن را به پوست بزنید. مقدار مناسب برای استفاده از ضد آفتاب با بافت غلیظ به اندازه‌ی طول دو انگشت دست شماست. اما اگر ضدآفتابی با بافت رقیق دارید، استفاده از ضد آفتاب به اندازه‌ی طول ۳ انگشت دست کافی است.

روش صحیح استفاده از محصولات ضد آفتاب

هیچ نقطه‌ای از بدن که زیر تابش نور خورشید قرار دارد را از یاد نبرید؛ پشت و جلوی گردن، گوش و پشت گوش، روی دست‌ها و پاها (اگر کفش رو باز میپوشید)، رستنگاه مو و شقیقه‌ها جزء نقاطی هستند که فراموش می‌شوند. پوست لب‌ها را هم با یک بالم لب دارای SPF بپوشانید. به طور کلی باید محصولات پوستی را بر اساس غلظت از رقیق به غلیظ استفاده کرد.

اگر پوست چربی دارید، یا ضد آفتاب‌تان حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده است، می‌توانید از این مرحله رد شوید. اما برای پوست‌های خشک یا حتی چرب در فصول سردتر بهتر است قبل از ضد آفتاب، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. هر دو ساعت یک بار استفاده از ضد آفتاب را تمدید کنید. در صورت عرق کردن، این فاصله را کوتاه‌تر کنید.

در پایان فراموش نکنید که استفاده کردن از ضد آفتاب به هر شکل، بهتر از استفاده نکردن از آن است.

آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره نادیا غفاری

زنی معمولی به شکلی بسیار غیرمعمولی. نوشتن برای من عادتی جنون‌آمیز است. من حتی وقتی نمی‌نویسم، در حال نوشتن‌ام. اما اینجا می‌نویسم تا از شما و با شما یاد بگیرم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید