ویتامین ها و مکمل ها

بررسی عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان

عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان

در این زمانه تقریباً هیچ زمینه‌ای چه مثبت و چه منفی نیست که آقایان در آن حاضر باشند اما خانم‌ها از آن غافله عقب بمانند. بدنسازی، مشغول شدن به ورزش حرفه‌ای، خوردن مکمل های ورزشی و بدنسازی و ساختن اندامی عضلانی و ورزیده این روزها خواست بسیاری از زنان است و مدت‌های مدید از روزگاری که در نحصار مردان بود می‌گذرد. همان طور که گفتیم زنان نیز مانند مردان برای رسیدن به اهداف خود در ورزش خصوصاً ورزش حرفه‌ای آن هم از نوع بدنسازی که عضله سازی در آن حرف اول را می‌زند، به مصرف مکمل نیاز دارند.

پروتئین وی، ال آرژنین، کافئین و سی ال ای تنها بخشی از مکمل های بدنسازی پرمصرف بین زنان ورزشکار است. اما یکی از جایگاه‌های بسیار ویژه در بین مکمل‌های محبوب بین خانم‌ها متعلق به ال کارنیتین است. این مکمل که خصوصاً در بین بسیاری از مردم، به خصوص خانم‌ها به دلیل اثراتش در کاهش وزن و تناسب اندام معروف شده است، در کنار تمام مزایای خود، می‌تواند مضرات و مخاطراتی هم داشته باشد. از آن جایی که تب داشتن اندام متناسب و لاغر و باریک کردن کمر بین زنان بیش از مردان، داغ به نظر می‌رسد، این عوارض هم ممکن است بیشتر دامن زنان را بگیرد تا مردان. به همین دلیل در این مقاله از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو به شکلی بسیار کامل، جامع و مفصل به ال کارنیتین، فواید آن برای سلامت زنان و عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان خواهیم پرداخت.

ال کارنیتین چیست؟

اگر مقالات پیشین ما را در وبلاگ داروخانه آنلاین دارو دنبال کرده باشید، دیگر اکنون به خوبی می‌دانید که آمینو اسید چیست. آمینو اسیدها واحد‌های سازنده‌ی پروتئین‌ها هستند. پروتئین‌ها و آمینو اسیدها در بسیاری از فرآیندهای بدن انسان کاربرد دارند و بدون وجود آن‌ها ادامه‌ی حیات ما ناممکن خواهد شد. ال کارنیتین نیز یکی از همین آمینو اسیدها است. لووکارنیتین یا همان ال کارنیتین یک نوع از اسید آمینه است که خوشبختانه به صورت طبیعی در مغز، کلیه و کبد ما تولید می‌شود.

ال کارنیتین چیست؟

مهم‌ترین عملکردی که در بدن وابسته به وجود ال کارنیتین است، چیزی نیست جز تبدیل چربی به انرژی. سلامت اندام‌های مهمی مانند مغز و قلب، حرکت دادن عضلات و … به بودن این آمینو اسید در بدن ما بستگی دارد. خوشبختانه کمبود ال آرژنین عارضه‌ی شایع نیست اما حتی در صورت مواجه شدن با آن لازم نیست نگران شوید. بسیاری از غذاها حاوی این آمینو اسید ارزشمند هستند. از طرف دیگر نباید گمان کنیم که مصرف مکمل‌ ال آرژنین فقط مخصوص ورزشکاران است، بلکه می‌توانیم با مصرف این نوع مکمل‌ها در کنار غذاهای غنی از ال آرژنین، این کمبود را برطرف کنیم. از آن جایی که اکثر منابع غذایی ال آرژنین را منابع حیوانی تشکیل می‌دهند، احتمال کمبود ال آرژنین در افراد گیاهخوار، به خصوص زنان گیاهخوار بیشتر است.

انواع و اقسام ال کارنیتین

ال کارنیتین نیز مانند بسیاری دیگر از ترکیب های موجود در طبیعت، به فرم‌های مختلفی دیده می‌شود. پروپیلن ال کارنیتین (Propylene L- Carnetine)، ال کارنیتین ال تارتارات (L- Carnetine L- Tartrate)، دی کارنیتین (D- Carnitine) و استیل ال کارنتین (Acetyl L- Carnitine) جزء فرم‌های معروف‌تر و شناخته‌شده‌تر ال کارنیتین هستند.

هر یک از این فرم‌های ال کارنیتین خواص و ویژگی‌هایی متفاوت از دیگری دارند. برای مثال دی کارنیتین نه تنها یکی است بلکه می‌تواند جذب باقی فرم‌های کارنیتین را متوقف کند. یا استیل ال کارنیتین معروف‌ترین و رایج‌ترین ترکیب کارنیتین است و نقش مهمی در سوخت و ساز و محافظت از سیستم عصبی دارد. ال کارنیتین ال تارتارات یکی از ترکیبات رایج برای کاهش درد عضلانی ورزشکاران است که می‌تواند به ترمیم عضلات و کم شدن طول ریکاوری نیز کمک کند. پروپیلن ال کارنیتین نیز ترکیبی مفید برای سلامت قلب و عروق محسوب می‌شود که خواص ضددرد نیز به مصرف‌کننده‌ی خود ارائه می‌کند. دانستن این نکات برای همه به خصوص خانم‌ها که بیشتر از این مکمل استفاده می‌کنند، واجب است. به این ترتیب با افزایش آگاهی می‌توانیم عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان را تا حد چشم‌گیری کاهش دهیم.

عوارض مکمل ال کارنیتین در زنان برای لاغری

ال کارنیتین بین اکثر مردم به یک ویژگی مهم مشهور شده است؛ کمک به کم کردن وزن. اما چرا؟ این ویژگی از آن جایی منطقی به نظر می‌رسد که وجود ال آرژنین باعث می‌شود سلول‌های چربی اضافه که در بدن ذخیره شده است، شکسته شوند. این سلول‌های شکسته شده‌ی چربی با کمک ال کارنیتین به انرژی تبدیل می‌شوند. این یعنی شما با یک تیر، دو نشان می‌زنید. اول این که خودتان را از شر ذخایر چربی اضافه خلاص می‌کنید و دوم آن که با سوزاندن آن‌ها انرژی لازم را برای ورزش که مهم‌ترین عامل کاهش وزن شما است، به دست می‌آورید. اما همین ترکیب فوق‌العاده برای کاهش وزن ممکن است در صورت استفاده‌ی نادرست یا بیش از حد مجاز، عوارضی هم داشته باشد. از شایع‌ترین عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان و مردان می‌توان به اسهال، تهوع، استفراغ و بوی بد و ماهی‌مانند عرق بدن اشاره کرد.

آیا ممکن است مصرف ال کارنیتین در باروری زنان اثر منفی بگذارد؟

اگرچه این باور نادرست خصوصاً بین خانم‌ها رایج است، اما باید بدانید که نه تنها غلط است، بلکه دقیقاً عکس آن صحت دارد. فرق ندارد که یک خانم از ال کارنیتین استفاده کند، یا یک آقا، هر دو می‌توانند از مزایای این ماده بر روی باروری استفاده کنند. این آمینو اسید می‌تواند بر روی تحرک بهتر اسپرم در آقایان اثرات مثبتی داشته باشد. از طرفی تجویز این مکمل برای خانم‌ها نیز رایج است، زیرا بر اساس یافته‌های جدید مصرف ال کارنیتین علائم PCOS را تخفیف می‌دهد و تغییرات دستگاه تولید مثل زنان را که مرتبط با افزایش سن است، کم می‌کند. پس می‌توان گفت که ناباروری جزء عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان به حساب نمی‌آید.

ال کارنیتین در زنان چه عوارضی دارد؟

با نگاهی به منابع علمی معتبر متوجه می‌شویم که مصرف کردن ال کارنیتین، به خصوص اگر بدون مشورت، به شیوه‌ی غلط و یا بیش از دوز مجاز باشد، عوارضی در پی خواهد داشت. گرچه این عوارض معمولاً زمانی رخ می‌دهند که شما بیش از ۱۲ ماه، از مکمل ال کارنیتین بدون وقفه استفاده کرده باشید. ناراحتی‌های گوارشی مانند سوزش معده، اسهال و استفراغ جزء عوارض جانبی احتمالی مصرف ال کارنیتین است. همچنین ممکن است، نفس، عرق و ادرار شما بویی ناخوشایند شبیه بوی ماهی بگیرد. با این حال در هیچ منبعی به عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان به صورت اختصاصی اشاره‌ای نشده است.

ال کارنیتین در زنان چه عوارضی دارد؟

اثرات مصرف ال کارنیتین در زنان

مهم‌ترین عملکردی که از ال کارنیتین سراغ داریم، تبدیل کردن سلول‌های اضافی چربی به انرژی است. این همان خاصیتی ال کارنیتین است که باعث می‌شود خانم‌ها و آقایان زیادی برای کاهش وزن مکمل ال کارنیتین را بخرند و مصرف کنند. اما این تنها فایده‌ای نیست که مصرف مکمل ال کارنیتین می‌تواند به ما برساند. تقویت کردن سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی چه در طول تمرین ورزشی و چه پس از آن، کوتاه و ساده شدن مدت زمان ریکاوری و ایجاد حس تندرستی از دیگر مزایای این آمینو اسید به حساب می‌آید. فرقی نمی‌کند که شما با چه جنسیتی در حال خواندن این مقاله و هستید و پس از آن مکمل ال کارنیتین تهیه و مصرف می‌کنید، در هر صورت از مزایای این ماده برای سلامتی جسم خود به اندازه‌ی جنس مخالف خود سود خواهید برد.

بررسی عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان

همان طور که در بخش‌های قبل این مقاله گفتیم، اگر شخصی _چه خانم باشد و چه آقا_ برای مدت بیش از ۱۲ ماه بدون هیچ وقفه‌ای از مکمل بدنسازی ال کارنیتین استفاده کند، با عوارضی مواجه می‌شود. این عوارض طیف نسبتاً گسترده‌ای را در بر می‌گیرند؛ از عوارض گوارشی مثل درد شکمی و سوزش معده تا تهوع و استفراغ و از تشنج تا بوی بد و ماهی‌مانند عرق، ادرار و نفس. با این حال در منابع مختلف اشاره‌ی خاصی به عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان نشده است. در واقع به شوخی می‌توان گفت در این مورد طبیعت بین دو جنس زن و مرد تبعیض و تفاوتی قائل نشده است.

مصرف ال کارنیتین در دوران پریود

دوره‌ی پریود بخشی نزدیک به یک چهارم از زندگی هر زنی را در دوران نوجوانی، جوانی و میان‌سالی در بر دارد. به همین دلیل باید به این دوره دیدی دقیق‌تر داشت و با دقت بیشتر بر سبک زندگی، آن را ساده‌تر کرد. سؤال این است که آیا می‌توان در دوره‌ی پریود از مکمل ال کارنیتین نیز استفاده کرد؟ نتایج تحقیقات بهبود در نظم چرخه‌ی قاعدگی را بدون عوارض جانبی مرتبط با دارو گزارش کرده‌اند. با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که درمان با ال کارنیتین ممکن است پارامترهای هورمونی و متابولیک زنان مبتلا به PCOS (Polycystic Ovary Syndrome) را بهبود بخشد. پس شاید بد نباشد حتی اگر در روزهای دیگر ماه مکمل ال کارنیتین مصرف نمی‌کنید، با مشورت پزشک زنان، در دوره‌ی پریود از مصرف آن غافل نشوید.

مصرف ال کارنیتین در دوران پریود

مصرف ال کارنیتین در دوران بارداری

موضوع اصلی این مقاله عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان است، باید به شرایط خاصی که زنان، خواه در نوجوانی، جوانی، میان‌سالی یا کهن‌سالی به آن برمی‌خورند هم به طور دقیق نگاه کند. دوران بارداری یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی زنانی است که تصمیم می‌گیرند به شکل بیولوژیک صاحب فرزند شوند.

از آن جایی که کمبود ال کارنیتین می‌تواند عوارض جدی داشته باشد، مصرف مکمل ال کارنیتین در طول دوران بارداری هم توصیه می‌شود. گرچه پیش از شروع مصرف مکمل ال کارنیتین، مشورت کردن با پزشک زنان ضرورت دارد. مصرف این مکمل باید در طول بارداری با توجه به غلظت پلاسما ادامه یابد. نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل ال کارنیتین مادر در دوران بارداری و شیردهی می‌تواند استرس اکسیداتیو و همچنین اختلال عملکرد میتوکندری و کلیه را در فرزندان مادران SE (HbSE) کاهش دهد.

آیا مصرف ال کارنیتین برای دختران نوجوانان مفید است؟

کارنیتین علاوه بر اهمیت‌های دیگری که از آن گفته شد، یکی از اجزاء مهم یک رژیم غذایی سالم، به ویژه در کودکان خردسال و نوجوانان است. دوران نوجوانی به طور طبیعی در از مخاطرات و استرس است و مصرف کارنیتین به افراد تحت استرس و افراد مبتلاء اختلالات متابولیک و میتوکندری به شدت توصیه می‌شود. زیرا ال کارنیتین اسیدهای چرب با زنجیره بلند را به میتوکندری منتقل می‌کند و بنابراین برای متابولیسم (سوخت و ساز) چربی ضروری است.

تأثیر ال کارنیتین بر دوران یائسگی زنان

ال کارنیتین می‌تواند جایگزینی برای درمان حمایتی یائسگی باشد، زیرا به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد، به راحتی قابل دریافت است، مصرف آن آسان است، ارزان است و بروز عوارض جانبی کمی دارد. به طور کلی می‌توان گفت ۳ اسید آمینه با نام‌های آرژنین، لیزین و کارنیتین در بهبود علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، پوکی استخوان و کاهش وزن بسیار مؤثر هستند.

مصرف ال کارنیتین بدون ورزش کردن

از آن جایی که اصلی‌ترین عملکرد ال کارنیتین تبدیل کردن چربی‌های اضافی و ذخیره شده به انرژی است و بهتر است که این انرژی در فعالیتی فیزیکی مصرف شود، یکی از بهترین زمان‌ها برای مصرف ال کارنیتین بعد از تمرین است، اما می‌توانید آن را با هر وعده‌ی غذایی پر‌کربوهیدرات و پروتئین بالا در طول روز مصرف کنید. مثلاً مصرف کردن ال کارنیتین با یک بشقاب پاستا که با سسی از فیله‌ی مرغ همراه دارد، ایده‌ای عالی به نظر می‌آید. اگر می‌خواهید کارنیتین را با سایر مواد چربی سوز بین وعده‌های غذایی ترکیب کنید، از فرم استیل ال کارنیتین استفاده کنید. به طور کلی، گرچه طبیعی نیز به نظر می‌رسد، مصرف ال کارنیتین همراه با ورزش منظم نتایجی به مراتب بهتر به شما نشان خواهد داد.

محصولات و مکمل های ال کارنیتین

در بخش‌های اول همین مقاله درباره‌ی ال کارنیتین گفتیم و عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان را برشمردیم و در مقابل از ویژگی‌ها و فواید خاص آن برای سلامت انسان به خصوص زنان هم صحبت کردیم. چنان که پیش از این هم گفته شد، ال کارنیتین از طریق خوردن بسیاری از غذاها قابل دریافت است. از طرف دیگر ما می‌دانیم که هر رژیم غذایی کاملی هم می‌تواند کاستی‌ها و شکاف‌های پرنشده‌ای داشته باشد.

همان طور که از معنای کلمه‌ی «مکمل» نیز می‌توان متوجه شد و بر روی بسته‌بندی تمام مکمل‌ها نوشته شده است، این محصولات صرفاً پرکننده و کامل‌کننده‌ی شکاف‌ها و کاستی‌های برنامه‌ی غذایی محسوب می‌شود و نمی‌تواند پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری خاصی را بر عهده بگیرد. مکمل‌ های ال کارنیتین نیز دقیقاً از همین قواعد پیروی می‌کند. در ادامه چند مورد از مکمل‌ های بدنسازی و غذایی ال کارنیتین را به شما معرفی می‌کنیم و درباره‌ی مزایا و معایب آن‌ها صحبت می‌کنیم.

۱. ویال ال کارنیتین پلاس ۱۰۰۰ بی اس کی ۱۰ عددی

مکمل های ال کارنیتین نیز مانند بقیه‌ی مکمل‌‌ های بدنسازی در شکل‌های گوناگونی در بازار قابل خرید است. قرص، کپسول، پودر و مایع ال کارنیتین به طور کلی کارمزدی شبیه به هم دارند. اما شاید بتوان گفت که مهم‌ترین مزیت ال کارنیتین مایع، جذب سریع آن است. داخل بسته‌بندی ال کارنیتین پلاس ۱۰۰۰ بی اس کی، ۱۰ عدد ویال ۱۰ میلی‌لیتری وجود دارد. هر ویال این مکمل دارای ۱۰۰۰ میلی گرم ال آرژنین و ۱۰۰۰ میلی گرم ال کارنیتین است. به دلیل داشتن ساکارین سدیم که یک شیرین‌کننده‌ی بدون ضرر حساب می‌شود، طعم این مکمل ناخوشایند نیست. به یاد داشته باشید که در هر بار مصرف، کل محتویات ویال را استفاده کنید و چیزی از آن برای دفعه‌ی بعد نگه ندارید. همچنین به یاد داشته باشید که این مکمل می‌تواند با بعضی از داروها از جمله داروهای کاهنده‌ی فشار خون و داروهای پایین‌آورنده‌ی قند خون تداخل دارد. به همین دلیل پیش از شروع مصرف با پزشک معالج خود در این باره مشورت کنید. همچنین خوب است بدانید که این محصول از همین برند با دوز ۳۰۰۰ میلی گرم نیز در وب سایت داروخانه آنلاین دارو موجود و قابل خریداری است.

۲. قرص ال كارنیتین ۵۰۰ کارن ۶۰ عددی

کارن یک نام تجاری ایرانی است که طیف بسیار وسیعی از مکمل‌ های باکیفیت غذایی و بدنسازی تولید می‌کند. ال کارنیتین ۵۰۰ میلی گرم برند کارن دارای ۶۰ عدد قرص است و هر یک از این قرص‌ها دربرگیرنده‌ی ۵۰۰ میلی گرم ال کارنیتین. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود بین ۲ تا ۴ عدد قرص در هر روز مصرف کنید. مصرف این قرص در کاهش وزن، کاهش کوفتگی عضلات، کم کردن خستگی و بالا بردن سوخت و ساز بدن اثر دارد. همچنین به دلیل ابعاد قرص‌ها و فرمولاسیون ویژه، نه مشکلی در بلعیدن‌شان وجود دارد و نه ناراحتی معده پیش می‌آید. خوب است بدانید که این قرص کارن با دوز ۱۰۰۰ میلی گرم نیز از همین برند در وب سایت داروخانه آنلاین دارو در دسترس شما است.

۳. قرص ال کارنیتین گلد ۵۰۰ میلی گرم ۳۰ عددی

قرص ال کارنیتین گلد تولید کمپانی مولتی نرمال در ایران و تحت لیسانس کشور سوئیس است. در فرمولاسیون این قرص از ال کارنیتین تارتارات استفاده می‌شود. همان طور که در اوایل مقاله نیز گفته شد، طبق نتایج تحقیقات این فرم از ال کارنیتین علاوه بر فایده‌های معمول ال کارنیتین، اثر خوبی در به حداقل رساندن دردهای عضلانی پس از ورزش، ترمیم بافت عضلات و کوتاه شدن زمان ریکاوری دارد. رضایت این قرص در بین خریداران نسبتاً بالا است و اکثر مصرف‌کنندگان در نظرات خود می‌گویند که باعث سوزش و درد معده نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید این قرص را با همین نام تجاری و تولید شده در همین کمپانی با دوز بالاتر ۱۰۰۰ میلی گرم هم از وب سایت داروخانه آنلاین دارو تهیه کنید.

اگر درباره‌ی خرید مکمل ال کارنیتین و یا هر محصول دیگری نیاز به مشورت دارید می‌توانید با مشاوران متخصص ما در آنلاین صحبت کنید. این مشاوره‌ها کاملاً رایگان و دلسوزانه هستند. ما به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز سلامتی و اعتماد شما را فدای سود مالی نخواهیم کرد.

فواید قرص لاغری ال کارنیتین چیست؟

اگرچه تمرکز اصلی این مقاله بر روی عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان بود، اما واجب می‌دانیم در این بخش از آن بیشتر به نقش ال کارنیتین در تناسب اندام و کاهش وزن بپردازیم. به دلیل خاصیت‌های ال کارنیتین که در کم کردن وزن کمک‌کننده است، بسیاری از افراد آن را با عنوان قرص لاغری نیز می‌شناسند و مصرف می‌کنند. در ادامه به چند مورد از این خاصیت‌ها کمی دقیق‌تر می‌پردازیم تا بتوانیم با آگاهی مصرف کارنیتین را انتخاب یا رد کنیم.

فواید قرص لاغری ال کارنیتین چیست؟

۱. ال کارنیتین چربی را می‌سوزاند:

با سطوح بالاتر ال کارنیتین، بدن شما در سوزاندن چربی بهتر عمل خواهد کرد. این نه تنها میزان چربی ذخیره شده و زائد را در بدن شما کاهش می‌دهد، بلکه به کاهش چربی احشایی شکم نیز کمک می کند. چربی احشایی نوعی از چربی است که اندام‌های حیاتی شما را احاطه کرده و به طور بالقوه منجر به بیماری کبد چرب و سایر بیماری‌های جدی سلامتی می شود.

۲. انرژی شما را در طول تمرین و بعد از آن می‌افزاید:

با افزایش ظرفیت بدن برای چربی‌سوزی، سطح انرژی شما نیز افزایش می‌یابد. ال کارنیتین نه تنها به شما کمک می‌کند تا میزان چربی سوزانده شده با هر تمرین را افزایش دهید، بلکه انرژی بیشتری برای تمرینات بهتر و سبک زندگی فعال دریافت می‌کنید.

۳. متابولیسم شما را افزایش می‌دهد:

مصرف ال کارنیتین متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن شما را افزایش می‌دهد تا به کاهش وزن کمک کند. همچنین با در نظر گرفتن این افزایش انرژی، به شما این امکان را می‌دهد که در برنامه‌ی تمرینی خود با شدت بیشتری تمرین کنید و متابولیسم خود را باز هم بیشتر افزایش دهید. متابولیسم کارآمدتر به طور قابل توجهی به پیشرفت برنامه‌ی کاهش وزن شما کمک می‌کند، زیرا میزان کالری‌ای را که می‌توانید بسوزانید – حتی در حالت استراحت نیز- افزایش می‌دهد.

۴. ال کارنیتین باعث بهبودی بیشتر عضلات می‌شود:

مصرف ال کارنیتین  به کاهش تجمع اسید لاکتیک در عضلات شما کمک می‌کند. تجمع لاکتات عضلانی مسئول درد و خستگی عضلانی شما پس از یک تمرین شدید است. ال کارنیتین به پاکسازی لاکتات از بافت عضلات کمک می‌کند تا سریع‌تر ریکاوری کنید و بتوانید به ورزش‌های سختی که چربی را آب می‌کنند و برای برنامه‌ی کاهش وزن شما مهم هستند، بازگردید.

مزایای مصرف ال کارنیتین L- Carnetine

شاید برای شما هم جالب باید که بدانید مصرف ال کارنیتین علاوه بر کمک به عضله‌سازی و کاهش وزن فواید دیگری هم دارد. در این قسمت از مقاله‌ی «عوارض مصرف ال کارنیتین در زنان» از وبلاگ داروخانه آنلاین دارو به این خواص ال کارنیتین هم اشاره‌ای گذرا خواهیم کرد.

– مصرف ال کارنیتین به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند:
علاوه بر مزایای چربی‌سوزی و کاهش وزن، مصرف ال کارنیتین، به سیستم ایمنی بدن نیز کمک و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان مؤثر نیز عمل می‌کند. این عملکرد نیز می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. هر چه احساس بهتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که لباس‌های ورزشی خود را بپوشید و به خودتان تکانی بدهید. توجه به این نکته مهم است که اگر ال کارنیتین را با یک رژیم غذایی سالم و ورزش معمولی -و نه لزوماً حرفه‌ای- ترکیب نکنید، به چربی سوزی یا کاهش وزن کمک چندانی نمی‌کند. اگر پیش از این یک سبک زندگی سالم ایجاد کرده‌اید، اما به نظر نمی‌رسد که به کاهش وزن شما کمک کرده باشد، تزریق لیپوتروپیک ال-کارنیتین ممکن است همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید تا تأثیر این سبک زندگی جدید دیده شود.

داروخانه آنلاین شبانه روزی آنلاین دارو فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

دیدگاهتان را بنویسید