مراقبت از مو, ویتامین ها و مکمل ها

آیا بیوتین برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو مفید است؟

قرص بیوتین برای ریزش مو

داشتن موهای سالم و درخشان یکی از فاکتورهای ظاهری در سلامت است که همراه با دیگر موارد نظیر پوست سالم نیز در ارتباط است. علوامل بیرونی و درونی در بدن وجود دارند که می تواند سلامت این ارگان ها را به خطر بیاندازد. عوامل بیرونی نظیر رعایت نکردن بهداشت پوست و مو، استفاده از مواد شیمیایی نامناسب و عوامل درونی نظیر کمبود انواع ویتامین ها.

بدن انسان در حالت طبیعی و معمول بسیاری از مواد مغذی و معدنی و یا ویتامین ها را از مواد خوراکی دریافت کرده و جذب می کند. بیوتین هم یکی از مواد مهم و دارای اهمیت برای بدن است. بیوتین یکی از سیزده ویتامین دسته بندی شده از خانواده گروه  Bو انواع محلول در آب هست که با عنوان ویتامین B7 و یا H نیز شناخته می شود. این ویتامین به تجزیه چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها در بدن کمک کرده و مواد غذایی را به انرژی تبدیل می کند.

ویتامین های گروه B و به طور خاص بیوتین به سلامت پوست، مو، ناخن، چشم، کبد و سیستم عصبی و تنظیم فشار خون کمک کرده و همچنین یکی از مواد مغذی و مهم در دوران بارداری نیز محسوب می شود که برای رشد جنین بسیار مهم و ضروری است. به طور معمول این ماده در یک رژیم غذایی متعادل توسط هر فرد از مواد غذایی دریافت می شود اما کمبود این ویتامین در بدن و عدم دریافت صحیح آن از مواد خوراکی می تواند  آسیب های شدیدی بر پوست و مو داشته باشد. در این متن از آنلاین دارو سعی داریم تا به قرص بیوتین برای ریزش مو بپردازیم.

آشنایی با قرص های حاوی بیوتین

امروزه با کمبود اکثر مواد مغذی در بدن  مواجه هستیم که هر کدام از آن ها به کارکرد درست قسمتی از بدن می پردازند، مکمل های غذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی و مینرال هستند که برای جبران کمبود این مواد در بدن ساخته شده اند تا در صورت لزوم و کمبود آن و یا برای عملکرد بهتر بدن بتوان از آن ها در کنار تغذیه روزانه استفاده نمود.

قرص بیوتین می تواند کیفیت پوست و مو و ناخ ها را بهبود بخشد بر این مبنا در مکمل های حاوی بیوتین برای ریزش مو از مقدار دوز مشخص مورد نیاز روزانه استفاده شده تا در کنار رژیم غذایی مصرف گردد. این ماده هم به تنهایی و هم در قرص های حاوی چند ماده ضروری برای پوست و مو ناخن یافت می شود.

آشنایی با قرص های حاوی بیوتین

بسیاری از آسب های ریزش مو و یا مشکلات پوستی را نمی توان تنها با یک نوع ویتامین یا ماده مغذی درمان نمود بر این اساس می توان از مکمل های حاوی ب کمپلکس و به طور خاص بیوتین و سایر ویتامین ها استفاده نمود. همانطور که گفته شد کمبود بیوتین در بدن ممکن است به رشد درست مو و پوست سالم آسیب برساند پس برای عملکرد بهتر این سیستم و جبران کمبود آن می توان از قرص ها و مکمل های حاوی این ماده کمک گرفت.

فواید مصرف قرص بیوتین چیست؟

 همانطور که اشاره شد قرص بیوتین، کمبود نوعی ویتامین در بدن را جبران می کند که این ویتامین نقش گسترده ای را در بدن ایفا می کند. دراین قسمت به فواید قرص بیوتین برای ریزش مو می پردازیم:

– تقویت و جلوگیری از ریزش مو

برای جبران کمبود بیوتین در بدن، جلوگیری از ریزش موها، استحکام ریشه مو و یا برای افرادی که موهای کم پشت تری دارند.

– رشد موها

پس از درمان سستی ریشه موها بیوتین به استحکام پیاز مو کمک کرده و به سرعت رشد موها کمک می کند.

فواید مصرف قرص بیوتین چیست؟

– استحکام ناخن ها

قرص بیوتین تنها برای مو مفید نیستند و نقش مهمی را برای سلامت ناخن ها ایفا می کند. این مکمل برای ناخن های سست و شکننده و یا افرادی که با مشکل پوسته پوسته شدن ناخن مواجه هستند مفید است.

– مشکلات پوستی

کمبود بیوتین و فقدان این ماده در بدن می تواند باعث اختلال در روند سلامت پوست شود که می توان به قرمزی، التهاب، خارش پوست و حتی پسوریازیس نیز اشاره کرد. به همین جهت مصرف قرص بیوتین بر مشکلات پوستی نیز تاثیر گذار است.

– کاهش قند خون

به طور معمول میزان بیوتین در خون افراد دیبابتی در مقایسه با افراد عادی بسیار کمتر است بر همین مبنا برای تنظیم سطح قند خون و درمان دیابت نیز می توان از قرص بیوتین و یا مکمل های دارای بیوتین استفاده نمود.

– مشکلات بارداری

 کمبود بیوتین می تواند دچار مشکلاتی در بارداری و شیردهی گردد. در این دوران اغلب مادران از ریزش مو ناشی از اختلال هورمون ها رنج میبرند با (مصرف قرص بیوتین و تجویز آن توسط پزشک در این دوران) می توان هم در رشد جنین تاثیر گذاشت و هم مشکل ریزش مو را درمان نمود.

مصرف روزانه بیوتین (ویتامین B7) متناسب با گروه سنی

با توجه به اینکه افراد در چه گروه سنی هستند میزان مورد نیاز بیوتین و ویتامین ها در بدن آن ها متفاوت است. بر این اساس برای هر گروه سنی دوز مشخصی از این ماده تجویز می شود برای مصرف دقیق دوز مشخص شده باید به کاتالوگ دارو نیز مراجعه کرد که بر مبنای نیاز افراد و نوع اختلال اعم از ریزش مو، مشکلات پوستی، شکنندگی ناخن ها و… استفاده از آن متفاوت است. اما به طور متداول می توان به میانگین مشخص شده برای هر گروه سنی به ترتیب اینگونه پرداخت:

· نوزادان و کودکان تا  3 سال ( 10 تا 20 میکروگرم)

· کودکان 4 تا 6 سال ( 25 میکروگرم)

· کودکان 7 تا 10 سال ( 30 میکروگرم)

· افراد بالای 10 سال/ نوجوانان و بزرگسالان ( 30 تا 100 میکروگرم)

· زنان باردار ( با مشورت پزشک متخصص)

علت کمبود یا فقدان بیوتین در بدن چیست؟

در این متن به اهمیت بیوتین در بدن و مصرف قرص مکمل آن پرداختیم علاوه بر اینها بیوتین به تجزیه و یا متابولیزه کردن چربی ها و اسید آمینه ها در بدن نیز کمک می کند که ساخت پروتئین در بدن را تسریع می بخشد و برای آن مورد نیاز است. وجود پروتیئن ها نیز برای رشد سلول های خونی ضروری است. با انجام یک آزمایش ساده خون که توسط پزشک مشخص شده باشد می توان فقدان وسطح هر ویتامینی در بدن را شناسایی کرد. گاهی پایین  بودن میزان بیوتین در بدن نشانه سایر اختلال ها و بیماری هاست. فقدان بیوتین علاوه بر مشکلات و علل مقطعی که ممکن هست در افراد به وجود آورد، در بسیاری از مواقع با توجه به بیماری های ارثی و زمینه ای متفاوت است.

BTD یک بیماری ارثی است که بدن فرد قادر به استفاده از بیوتین نیست. این بیماری بسیار نادر است اما یکی از علت های اصلی کمبود این ویتامین در بدن است. استفاده از برخی داروها نیز می تواند سبب گردد تا بدن نتواند بیوتین لازم را به خوبی جذب کند این داروها می توانند شامل آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد تشنج نیز باشند. همچنین رژیم های غذایی بلند مدت برای لاغری نیز می تواند کمبود و یا فقدان این ماده در بدن را سبب گردد.

قرص بیوتین مولتی نرمال ۵ میلی گرم ۶۰ عددی

قرص بیوتین مولتی نرمال یکی از بهترین مکمل های غذایی- دارویی برای جبران کمبود بیوتین و حفظ سلامت پوست، مو و ناخن است. این مکمل به درمان ریزش مو کمک کرده و به رفع پوسته پوسته شدن پوست منجر می شود. قرص بیوتین مولتی نرمان همچنین دردهای عصبی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو را درمان می کند. کمبود بیوتین در بدن به دلایل مختلفی مانند بارداری، سوء تغذیه، کاهش وزن سریع و یا تغذیه با لوله در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد. البته برخی تحقیقات استعمال دخانیات را نیز از عوامل کمبود بیوتین دانسته اند.

معمولا داروهای بیوتین به شکل های مختلف برای درمان ریزش مو، شکنندگی ناخن ها، التهاب های پوستی، دیابت، افسردگی و …. به کار می روند. بیوتین همچنین ویتامین B7 یا H نیز نامیده می شود. این ویتامین محلول در آب بوده و در متابولیسم چربی و آمینو اسیدها و در چرخه آزاد شدن انرژی غذاها نقش مهم و ضروری دارد.
در حقیقت استفاده از قرص بیوتین برای افرادی که به دنبال سلامت پوست، مو و ناخن های خود هستند، توصیه می گردد. همچنین این مکمل بدن را برای استفاده از انرژی غذا آماده می کند و نقش مهمی در سلامت سلول ها و تولید مثل دارد. استفاده از دوز مناسب از این دارو در کنار مزایایی که گفته شد می تواند به سلامت استخوان ها نیز کمک می کند. افرادی که مبتلا به دیابت هستند با استفاده از این مکمل می توانند، بهتر قند خونشان را تنظیم کنند.

علائم و نشانه های کمبود بیوتین در بدن

معمولا کمبود هر ماده ای در بدن با بروز علائم یا مجموعه علائمی همراه است که در افراد  عملکرد درست بدن را دچار مشکل کرده و باعث ناراحتی می گردد. از علائم کمبود بیوتین در بدن نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

·         نازک و شکننده شدن تار مو
·         سست شدن ریشه مو
·         حس خارش، التهاب در پوست بدن علی الخصوص بازوها و ران ها
·         لکه های قرمز رنگ پوستی
·         پف کردگی اطراف چم ها
·         رنگ پریدگی در پوست صورت
·         خونریزی لثه
·         افسردگی و بی حالی ناشی از کمبود ویتامین خانواده ب
·         توهم و تاری دید

زمان و نحوه مصرف قرص بیوتین برای درمان ریزش مو

رایج ترین زمان توصیه شده برای مصرف قرص بیوتین قبل از صبحانه یا همراه با یک وعده غذایی در صبح  است.  همانطور که گفته شد بیوتین یک ویتامین محلول در آب است و برای جذب بهتر آن در بدن بهتر است همراه با یک لیوان آب مصرف گردد. برای نتیجه مطلوب تر مصرف قرص بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو  بهتر است در یک زمان مشخص در روز و در یک دوز مشخص مصرف شود.

زمان و نحوه مصرف قرص بیوتین برای درمان ریزش مو

مانند سایر ویتامین های B، بیوتین می تواند باعث افزایش انرژی شود. بنابراین، مصرف مکمل‌های بیوتین در شب می‌تواند یک استراحت خوب شبانه را چالش‌برانگیز کند و شما را دیرتر از زمانی که می‌خواهید بیدار نگه دارد.مصرف آن در شب همچنین می تواند بر میزان جذب ویتامین توسط بدن شما تأثیر بگذارد. سیستم گوارش هنگام خواب کندتر عمل می کند، بنابراین قادر نخواهد بود بیوتین را به خوبی جذب کند.

معرفی بهترین قرص های بیوتین برای درمان ریزش مو

برای خرید و انتخاب بهترین مکمل های حاوی بیوتین و قرص بیوتین برای ریزش مو می توان از انواع مکمل های ساخته شده در این حیطه استفاده نمود که در آنلاین دارو به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • قرص بیوتین برونسون ( مناسب برای رشد مو، برای داشتن پوستی سالم، کمک به سیستم ایمنی بدن)
  • کپسول هیالورون سائور پلاس کلاژن و بیوتین یوروویتال (کمک به حفظ سلامت پوست و مو و کلاژن سازی)
  • قرص بیوتین ۵ میلی گرم مولتی نرمال ( بهبود در عملکرد رشد مو، ناخن و پوست)
  • کپسول بیوتین STP فارما

علت های ریزش مو چیست؟

هر فرد در طول زندگی خود ممکن از به علل مختلف دچار نقص در رشد مو باشد. ریزش مو می تواند کل بدن یا پوست سر را تحت تاثیر قرار دهد و یا میتواند موقت یا دائمی باشد. علت ریزش موها معمولا به عواملی چون وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری های زمینه ای و یا عدم مراقبت درست و صحیح از مو بستگی دارد. تشخیص درست هر کدام از علل ذکر شده در مصرف مکمل مربوطه و بهبود عملکرد رشد موها موثر است.

رژیم های غذایی غیر اصولی برای لاغری نیز یکی دیگر از عواملی است که در ریزش موها تاثیر دارد در طول یک رژیم غذایی و محدود کردن بدن از انواع مواد غذایی گروه B می تواند باعث ریزش مو شده یا ریشه مو را سست کند بنابراین در طول رژیم های لاغری از قرص بیوتین برای ریزش مو و تقویت مو، که سبب تقویت موها شده نظیر انواع مکمل ها و دیگر ویتامین ها استفاده می گردد.

بهترین منابع غذایی سرشار از بیوتین

اولین و بهترین منبع برای هر ماده مغذی در بدن استفاده از مواد غذایی مناسب برای همان ماده است.

کمبود بیوتین در بدن اگر به سبب هیچ یک از موارد ذکر شده پزشکی نباشد می توان این ویتامین را از مواد غذایی سرشار از خانواده گروه B و همچنین بیوتین دریافت کرد.

بهترین منابع غذایی سرشار از بیوتین

برخی از این مواد غذایی قابل دسترس:

ماهی و به طور خاص ماهی سالمون

ماهی یکی از منابع غنی و خوب از ویتامین B برای بدن است. با قرار دادن ماهی در رژیم غذایی هفتگی میتوان مقدار قابل توجهی از بیوتین را دریافت نمود.

سبزیجات با برگ سبز ( اسفناج و کاهو)

مصرف سبزیجات با برگ سبز به صورت خام درصد بیشتری از بیوتین را در خود حفظ می کنند اما می توان به صورت پخته نیز از آنها و مقدار بیشتری استفاده کرد.

 جگر

استفاده از جگر معمولا برای ذائقه همه افراد مناسب نیست این موضوع سبب می شود تا بسیاری از فواید آن نیز بی بهره باشند. برای راحت تر میل کردن جگر می توان آن را با دیگر پروتیین ها مثل مرغ یا گوشت قرمز تکه شده یا گوشت چرخکده مخلوط کرده و مصرف شود.

 تخم مرغ

یک تخم مرغ کامل حاوی مقادیر زیادی بیوتین است که بین زرده و سفیده آن توضیع می گردد. برای جذب بهتر بیوتین در بدن بهتر است حتما تخم مرغ را کاملا پخته و مصرف کنید.

 حبوبات

گنجاندن حبوبات در رژیم غذایی سبب می گردد تا علاوه بر دریافت بیوتین سایر مواد مهم و مور نیاز بدن را یکجا دریافت کنیم.

قارچ

قارچ پخته هم منبع غنی و سرشار از بیوتین است که با مصرف روزانه آن می توان رژیم غذایی و منبع خوبی را برای بدن فراهم نمود.

 مغزها

استفاده از مغزهای ساده و غیر نمکی و گنجاندن آن در مواد غذایی مورد مصرف روزانه نیز منبع خوبی برای دریاف این ماده مهم و ضروری است. با توجه به اینکه مغزها چرب هستند باید در خوردن آنها افراط نشود.

بهترین منابع غذایی سرشار از بیوتین

مصرف قرص بیوتین چه عوارضی دارد؟

با توجه به ضرورت مصرف قرص بیوتین در کنار مواد غذایی ذکر شده برای ریزش مو، تقویت مو و رشد مو مانند سایر ویتامین ها مصرف بیش از حد این ماده می تواند برای بدن مشکل ساز باشد. مصرف غیر ضروری بیوتین می تواند برای کلیه ها ایجاد سنگ کرده و سبب مشکلات گوارشی نظیر حالت تهوع، استفراغ و اسهال گردد. همچنین می تواند مصرف بی رویه این مکمل سبب گرفتگی در عضلات بدن نیز شود.

احتمال تداخل دیگر داروها با قرص بیوتین

در مصرف قرص بیوتین برای ریزش مو تداخل دارویی قابل توجهی دیده نشده است اما برای اطمینان بیشتر اگر در حال استفاده از هرکدام از این داروها هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید:

  • پریمیدون
  • کاربامازپین
  • فنوباربیتال

آنلاین دارو  فروشگاهی است که فقط چند کلیک با شما فاصله دارد. فروش تنوع وسیعی از محصولات بهداشتی، آرایشی و مکمل‌ها، ارسال سریع و مشاوره‌ی رایگان و دلسوزانه مهم‌ترین مزیت‌های این فروشگاه است. گروه جوان آنلاین دارو تلاش می‌کند، تجربه‌ی خریدی شیرین و متمایز به شما تقدیم کند.

author-avatar

درباره الناز فتحی

وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم، نه می‌دانم به کجا خواهم رفت و نه می‌دانم در مسیر چه چیزهایی کشف خواهم کرد. پژوهش، نمای بیرونی فکرکردن است و سفر میان دریچه های کشف نشده "من میان این دریچه ها سفر می کنم"

دیدگاهتان را بنویسید